Jak wybrać dobry komputer stacjonarny?

Autor: Klaudia

Niezależnie do tego, czy wybiera się komputer stacjonarny do gier, grafiki czy pracy biurowej, przed zakupem warto zrobić przegląd najistotniejszych dla tego rodzaju urządzeń parametrów. To od nich zależała będzie bowiem przyjemność korzystania ze sprzętu.

Komputer stacjonarny ze stojącą obudową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na co zwrócić uwagę, wybierając stacjonarny komputer;
  2. jakie są rodzaje komputerów stacjonarnych;
  3. jak wybrać komputer stacjonarny dla graczy i dla potrzeb biurowych.

Dobry komputer stacjonarny – jaki powinien być?

Komputer stacjonarny HP 280 G2 SFF Intel® Celeron™

Zastanawiając się, jaki komputer stacjonarny kupić, na początku trzeba określić jasno, do jakich celów ma on nam służyć. Jeśli do prac biurowych, to nie ma sensu inwestować w droższe modele z wysokiej jakości kartą graficzną. Z kolei w przypadku graczy czy grafików ten parametr będzie jednym z bardziej istotnych w wyborze optymalnego urządzenia. Ceny komputerów stacjonarnych są bardzo różne w zależności od modelu, więc warto upewnić się co do kilku detali, wybierając ten idealny. Przede wszystkim ważny jest procesor, czyli serce urządzenia, a także liczba rdzeni. Istotne są również: pamięć operacyjna, czyli RAM, karta graficzna i modem łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Najlepsze komputery stacjonarne mają też bardzo pojemny dysk. W Dell Inspiron 3670 MT jest na nim aż 1000 GB przestrzeni.

Dla osób, które planują sukcesywnie rozbudowywać komputer stacjonarny kluczowa w wyborze danego modelu będzie ponadto płyta główna ze slotami RAM i gniazdami PCI.

O czym jeszcze musimy pamiętać, chcąc kupić komputer stacjonarny? Zestawy z monitorem zwykle są tańsze, więc decydując się na zakup, dobrze rozważyć taką opcję, aby tym samym sporo zaoszczędzić.

Jakie wyróżnia się rodzaje komputerów stacjonarnych na rynku?

Tradycyjny komputer stacjonarny większości kojarzy się z “puszką” o dużych gabarytach, połączoną z monitorem za pomocą kabli. Świat technologi jednak nieustannie idzie do przodu i na rynek coraz częściej wchodzą modele tych urządzeń, które zaskakują minimalistycznym wyglądem przy zachowaniu pełni funkcjonalności. Wystarczy chociażby wymienić komputer stacjonarny w monitorze, czyli typ All-In-One. To sprzęt, w którym płyta główna z procesorem i kartą graficzną zostały umieszczone w jednej obudowie z ekranem, co pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni. Przykładem są ASUS Vivo AiO V241FAK-WA058T czy Lenovo Ideacentre A340-22IWL. Zaletą wymienionych modeli jest wbudowany moduł Bluetooth, dzięki któremu można bezprzewodowo podłączyć inne akcesoria, takie jak: klawiatura, drukarka czy myszka. Komputer stacjonarny z monitorem zwykle jest wyposażony w ekran IPS o przekątnej 23,8–27 cali. Pozwala to na bardziej komfortową pracę w porównaniu do laptopów. Komputery stacjonarne All-In-One najczęściej mają także Wi-Fi i Bluetooth oraz port LAN. Ich minusem jest jednak to, że przez zminimalizowane gabaryty oferują mniejsze możliwości rozbudowy.

Innym typem jest ten określany pojęciem „barebone”. To mały komputer stacjonarny, który należy złożyć samodzielnie i skonfigurować według własnych upodobań. Mini komputer stacjonarny to również netttop, czyli laptop bez monitora. Dzięki temu urządzenie jest mobilne i można je podpiąć do dowolnego ekranu. Jego przeznaczeniem są przede wszystkim prace biurowe i surfowanie w sieci. Zaletę stanowi kompaktowy rozmiar, który nie zabiera przestrzeni, a także niskie zużycie energii.

  • 2 239 zł
  • 2 519 zł
  • 13 299 zł
  • 3 849 zł
  • 1 089 zł

Komputer stacjonarny gamingowy i biurowy

Komputer stacjonarny z gniazdami USB z przodu obudowy

Komputer stacjonarny do biura przede wszystkim powinien zapewniać bezawaryjną pracę. Warto więc zwrócić uwagę na modele z mocnym procesorem. Przykładem jest komputer stacjonarny Optimus E-sport MH110T-CR21 z Intel Core i5. Powinien też być szybki i płynnie obsługiwać strony internetowe. Tanie komputery stacjonarne zwykle nie zachwycają spektakularną wydajnością, ale po urządzeniach w niskiej cenie nie ma co się spodziewać imponujących wyników. Często jednak do prostych prac biurowych czy dla osób potrzebujących ich jedynie do surfowania po internecie są one w zupełności wystarczające.

Zupełnie inaczej jest w przypadku komputerów stacjonarnych gamingowych. Od tego rodzaju urządzeń wymaga się przede wszystkim wysokiej wydajności i dużej pojemności na dysku. Jednym z istotniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę, jest na pewno karta graficzna. To od niej zależy doskonałe odwzorowanie wszystkich detali w grze. Nie mniej ważna jest także karta dźwiękowa. Oba te elementy składają się na ogólne wrażenia z gry.

Dobre komputery stacjonarne do gier to np .MSI Nightblade MI3, z kartą graficzną GeForce GTX1050Ti z 4 GB GDDR5, czy Actina AMD Ryzen 7, ze złączem DisplayPort, które zapewnia obsługę multimediów w rozdzielczości 4K Ultra HD.

Kupując komputer stacjonarny dla graczy, warto zwrócić uwagę na pamięć RAM. W urządzeniu Actina Pact Esport AMD Ryzen 5 2600X jest jej aż 16 GB, co gwarantuje płynne uruchamianie aplikacji, zaś dysk 2000 GB pozwala na ich bezproblemowe instalowanie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów