Lustrzanki cyfrowe – Canon vs. Nikon – porównanie

Autor: Klaudia

Rynek najlepszych lustrzanek na świecie podzieliły między sobą marki Canon i Nikon.  Możesz się spotkać z oddanymi fanami jednej, jak i drugiej nazwy. Toczą oni między sobą zaciekłe dyskusje, które aparaty są lepsze. Jakie są rzeczywiście różnice między produktami obu firm?

Fotografowanie lustrzanką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego lustrzanki Canona i Nikona są najlepsze,

- czym się różnią lustrzanki Nikona i Canona,

- którą lustrzankę cyfrową wybrać.

Lustrzanki Canona i Nikona – dlaczego są najlepsze?

Lustrzanka Canon EOS5D mark 2Liderami światowej fotografii są japońskie marki Canon i Nikon. Oferują najlepszy jakościowo sprzęt fotograficzny. Obie dysponują bogatą ofertą produktów dla amatorów i profesjonalistów. Zarówno lustrzanki Nikona, jak i Canona mają wierne grono fanów, którzy z przekonaniem polecają ich produkty. Co konkretnie decyduje o tym, że lustrzanki obu marek dominują na rynku fotograficznym?
  • jakość wykonania – po wzięciu aparatów obu marek do ręki możesz poczuć wysoką jakość wykonania. Korpusy są wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów, a ergonomiczne uchwyty i intuicyjnie rozmieszczone przyciski sprawiają, że aparat niemal sam układa się w ręce jak np. Nikon D5300,
  • najlepszy obraz – matryce produkowane przez obu producentów są bardzo wysokiej jakości. Aparaty od obu producentów posiadają matryce światłoczułe CMOS oraz procesory obrazu DIGIC 7, który znajdziesz np. w lustrzance Canon EOS77D,
  • najlepsza optyka – wybór obiektywów z różnych półek od obu producentów jest ogromny. Również na rynku wtórnym można znaleźć wiele dobrych jakościowo egzemplarzy. W tej kwestii obie marki dają bezpieczeństwo wyboru,
  • dostępność – oprócz szerokiej gamy aparatów, dokupisz do nich całą gamę akcesoriów i części zamiennych. Dodatkowo obie marki dają dostęp do wielkiej bazy używanego sprzętu o wysokiej jakości i w niskiej cenie,
  • społeczność – wokół obu marek powstały społeczności fanów, którzy wymieniają się wiedzą oraz doświadczeniami. Czerpiąc z ich wiedzy, dalece rozwiniesz swoją pasję do fotografii. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografowaniem i zastanawiasz się nad wyborem pierwszego aparatu, zobacz nasz poradnik: Zaczynasz przygodę z fotografią? Sprawdź, jaki aparat kupić.

PORADA EKSPERTA

Pamiętaj, że kupując obiektyw do Nikona nie podłączysz go do lustrzanki Canona i odwrotnie. Każda z marek ma swoje systemy mocowania obiektywu, które są kompatybilne z obiektywami tego samego producenta.

Lustrzanka Nikon czy Canon? Poznaj różnice

Canon EOS 77DProdukty obu marek są porównywalne. Zarówno lustrzanki Canona, jak i Nikona można polecić z czystym sumieniem. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami w tych samych segmentach cenowych są minimalne.

Przykładowo – konfrontując profesjonalne lustrzanki cyfrowe Canon 5D Mark III z Nikonem D750 różnice znajdziesz w obsłudze – Canona ze względu na układ przycisków możesz obsłużyć jedną, prawą ręką, natomiast do lustrzanki Nikona musisz użyć obu rąk. Kolejne dysproporcje między modelami widać w Auto Focusie, który jest wygodniejszy w obsłudze w Nikonie. Pewną niedoskonałością Canona jest gorszy sensor, który odpowiada za szumy i zakres tonalny, czego efektem jest ziarno w ciemnych partiach obrazu. Różnice jednak są niewielkie i po pewnym czasie ciężko odróżnić, jakim aparatem były robione zdjęcia.

Porównanie lustrzanek Canona i Nikona jest bardzo utrudnione, ponieważ modeli jest wiele i każdy z nich jest inny. Oba systemy są bardzo rozbudowane i zaawansowane - pozwalają zająć się profesjonalną fotografią w każdej specjalizacji.

Lustrzanka Nikon czy Canon  którą wybrać?

Nie ma podstaw, aby twierdzić, że któryś z producentów jest lepszy. Ocena o wyborze konkretnego modelu aparatu będzie zależała od preferencji użytkownika. Specyfika rynku sprzętu fotograficznego polega na tym, że między poszczególnymi półkami cenowymi są duże różnice w budowie i funkcjonowaniu aparatów. Z kolei wewnątrz poszczególnych segmentów różnice są niewielkie, a konkurencja ogromna. Dlatego jeśli masz już określony budżet na aparat, wybierz ten, który lepiej leży ci w ręce, a obsługa jest dla Ciebie bardziej intuicyjna. Wtedy wybór pomiędzy lustrzanką Canona a Nikona będzie tak naprawdę kwestią osobistych upodobań.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link