Data publikacji: 4 stycznia 2020
Autor: Agnieszka
ARTYKUŁ - PORADNIK
polecamy

Co wybrać – laptop czy PC? Wady i zalety obu rozwiązań

Poleć znajomemu Drukuj

Laptop i PC teoretycznie są bardzo podobnymi urządzeniami, ale w praktyce dzieli je sporo różnic. Dokonując wyboru, użytkownik przede wszystkim powinien ustalić, do czego będzie wykorzystywał sprzęt. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

PC, myszka i klawiatura

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są wady i zalety laptopa
  2. jakie są wady i zalety PC
  3. czy istnieje kompromis pomiędzy laptopem i PC

Laptop czy PC – zalety i wady pierwszego rozwiązania

Mężczyzna z laptopem na tle monitorów

Użytkownicy ceniący sobie mobilność, których praca czy zajęcia wymagają ciągłego przemieszczania się, z pewnością doceniają kompaktowe rozmiary laptopów. Oczywiście, istnieją modele, które swoimi wymiarami i wagą potrafią sprawić problemy, ale zdecydowana większość daje możliwość bardzo łatwego i wygodnego przemieszczania ich z miejsca na miejsce. Istotne znaczenie w tym kontekście ma również źródło energii – laptop, rzecz jasna, może działać nawet bez podłączania go do gniazdka. Jeśli urządzenie ma dobrą i wytrzymałą baterię, tak jak chociażby Apple Macbook Air 13, czas pracy może wynieść nawet 12 godzin.

Okazuje się, że ważną zaletą laptopa jest także jego bezpieczeństwo. Niektóre najnowsze modele posiadają czytnik linii papilarnych, który w możliwie najwyższym stopniu pomaga użytkownikowi zabezpieczyć urządzenie przed innymi osobami. Dodatkowo wspomnieć należy o tak podstawowej cesze, jak zwykłe zamknięcie laptopa. Jeśli tylko ustawiono na nim hasło lub dostęp właśnie poprzez odcisk palca, wówczas nikt inny nie będzie miał do niego dostępu.

Analizując wady laptopów, pod uwagę można wziąć użytkowników, dla których najważniejszymi czynnikami są możliwości sprzętowe. Z reguły mają one nieco słabsze parametry niż komputery stacjonarne z tej samej półki cenowej, a ponadto nie ma szans na bezproblemowe ,,rozebranie” laptopa i samodzielną wymianę jego komponentów. Co więcej, producenci tych urządzeń nie proponują zbyt szerokiej oferty podzespołów, co mocno ogranicza możliwości ,,podkręcania” sprzętu.

Z punktu widzenia czysto praktycznego, porównując laptop i PC, pierwszy z nich ma mniejszą liczbę portów USB, Audio czy HDMI. Wśród wad tego rozwiązania należy również wspomnieć o słabszym chłodzeniu, które szczególnie przydaje się przy okazji częstego i długiego użytkowania. To z kolei powoduje, że nawet przy podobnych cenach komputery stacjonarne mają większą wydajność.

Proponowane produkty:
ASUS ZenBook 14 UM431DA 14'' AMD Ryzen 5 3500U - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win10 <%– –%>
Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10 <%– –%>
Apple Macbook Air 13 13,3" Intel® Core™ i5-5360U - 8GB RAM - 128GB Dysk - OS Sierra <%– –%>
HP 15s-fq1133nw 15,6"  Intel® Core™ i5-1035G1 - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win10 <%– –%>
ASUS X509JA-EJ073T 15,6" Intel® Core™ i3-1005G1 - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win10 <%– –%>

Laptop czy PC – zalety i wady drugiego rozwiązania

Laptop na biurku

Głównymi zaletami komputerów stacjonarnych są tak naprawdę... wady laptopów. Chodzi przede wszystkim o zdecydowanie lepszy sprzęt w przypadku tej samej półki cenowej, możliwość rozbudowy komputera o dodatkowe podzespoły, a także możliwość samodzielnej ingerencji w jego osiągnięcia. Rozwiązania te niemal w każdym przypadku mają znacznie więcej do zaoferowania – jedne z najlepszych kart graficznych czy procesorów, jak np. w modelu MSI Nightblade MI3, są niedostępne w laptopach.

W ostatnich latach coraz bardziej popularny stał się e-sport, czyli rozgrywka turniejowa w grach komputerowych. Fakt ten stanowi kolejną zaletę PC – jeśli sprzęt posiada wystarczająco mocne podzespoły, wówczas rywalizacja może być nieco łatwiejsza. Pomagają w tym między innymi wysoce rozwinięte karta graficzna i procesor, pojemność pamięci RAM czy nawet rodzaj karty dźwiękowej. Potwierdzą to z pewnością użytkownicy modelu Optimus E-sport MH110T-CR21, czyli komputera dedykowanego dla graczy pragnących osiągnąć znacznie więcej z rozgrywki.

Z uwagi na gabaryty i wymagania sprzętowe, główną różnicą pomiędzy laptopem i PC (i zarazem wadą tego drugiego) jest mała mobilność i duże wymagania pod względem zużywania prądu stacjonarnego rozwiązania. Jeżeli w przepływie instalacji elektrycznej pojawią się jakiekolwiek zakłócenia, wówczas sprzęt po prostu przestaje działać. Ponadto do PC należy dokupić kilka innych urządzeń, takich jak monitor czy myszka, bez których jego działanie i korzystanie z niego byłoby niemożliwe.

Czy istnieje kompromis?

Jedno z dwóch głównych przeznaczeń komputerów, a więc granie w gry, jak najbardziej jest możliwe na obu rodzajach urządzeń. Laptop co prawda nie pozwala na osiąganie takich możliwości, jak stacjonarne rozwiązanie, ale na rynku można dostać modele, które są przeznaczone wprost do rozgrywki. Przykładem jest ASUS TUF Gaming FX505DT-AL087T, który poza brakiem tzw. lagów, czyli niewymuszonych przerw w trakcie grania, oferuje użytkownikowi mnóstwo opcji wizualnych, takich jak podświetlana klawiatura czy starannie zaprojektowana obudowa.

Pomiędzy laptopem i PC występują spore różnice względem rozmiarów i mobilności, co jednak nie oznacza, że stacjonarne rozwiązania nie mogą być wygodne do przenoszenia, a do tego atrakcyjne wizualnie. Jednym z takich modeli jest Actina AMD Ryzen 5, czyli komputer do codziennego użytku w domowych warunkach, ale jednocześnie będący niesłychanie bezproblemowym sprzętem. Wysokiej klasy podzespoły to jedna z wielu jego zalet, ale w tym kontekście są nimi również niewielka waga i wymiary.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Utrzymanie czystości w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, z którym w dużej mierze pomaga dobry odkurzacz. Sprawdź ranking odkurzaczy z 2020 roku i poznaj najlepsze modele.
Zobacz więcej   
Ranking lodówek okazać się może bardzo pomocny w wyborze tego kluczowego sprzętu kuchennego. Jeśli nie wiesz, na który model się zdecydować sprawdź czym charakteryzują się te najbardziej popularne w 2020 roku.
Zobacz więcej   
 Nie wiesz, jaki odbiornik wybrać dla swojej rodziny? Sprawdź ranking telewizorów 75 cali 2020 roku.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów