Co to jest karta dźwiękowa? Rodzaje i proponowane modele

Autor: Anna

Karta dźwiękowa to jeden z ważnych podzespołów w komputerze, który ma szczególne znaczenie w przypadku odtwarzania filmów, słuchania muzyki oraz grania w gry. Decydując się na zakup karty dźwiękowej, warto dokładnie sprawdzić dostępne na rynku modele, a także konkretne parametry.

Zewnętrzna karta dźwiękowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest karta dźwiękowa;
 2. jakie są rodzaje kart dźwiękowych;
 3. jaką kartę dźwiękową wybrać.

Karta dźwiękowa: co to jest i jakie są rodzaje?

Unitek Y-247A

Karta dźwiękowa, nazywana także kartą muzyczną, pozwala na odtwarzanie oraz nagrywanie dźwięku. W przypadku, w którym komputer posiada kartę dźwiękową, możliwe jest podłączenie głośników, mikrofonu lub wzmacniacza. Można wyróżnić dwa główne rodzaje kart dźwiękowych: zewnętrzne oraz wewnętrzne (czyli zintegrowane).

Zasadniczą różnicą między wewnętrzną a zewnętrzną kartą dźwiękową jest sposób podłączania do komputera. Zewnętrzna karta dźwiękowa podpinana jest wejściem USB. Ten rodzaj karty jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Mogą się także w nich pojawić pewne opóźnienia w przesyle dźwięku. W przypadku wejść typu USB 3.0 problem ten jest jednak zminimalizowany.

Wewnętrzna karta dźwiękowa dzieli się na dwa typy. Pierwszy z nich to zintegrowana karta dźwiękowa. Jest ona wbudowana w płytę główną, stanowi jej integralną część. Drugi typ to odrębna karta dźwiękowa. Taki model należy zamontować na płycie głównej, w porcie PCI-E.

Jaką kartę graficzną wybrać? Warto wiedzieć, że posiadacze komputerów stacjonarnych powinni zdecydować się na wewnętrzną kartę graficzną, ponieważ można ją zainstalować w obudowie i nie trzeba zajmować dodatkowej przestrzeni na biurku. Osobom poszukującym karty graficznej do laptopa poleca się wybrać jeden z zewnętrznych modeli na USB.

Kupując kartę graficzną, należy zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaj, ale także na dodatkowe parametry, takie jak:

 • pasmo przenoszenia, czyli zakres częstotliwości – najlepiej, jeśli karta graficzna do komputera ma między 20 Hz a 20kHz;
 • poziom szumów;
 • ilość obsługiwanych kanałów, dzięki czemu wiadomo do ilu głośników można podpiąć kartę;
 • stosunek sygnału do szumu (mierzony w decybelach) – uznaje się, że najlepiej, aby ten parametr wynosił co najmniej 95 dB.

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX wieku we wszystkich komputerach montowano karty dźwiękowe. Obecnie jednak nie jest to już wcale standardem. Dziś po karty dźwiękowe sięgają najczęściej gracze, a także użytkownicy, którym zależy na jak najwyższej jakości dźwięku, na przykład w trakcie słuchania muzyki.

Polecane karty dźwiękowe
 • 299 zł
 • 419 zł
 • 299 zł
 • 699 zł
 • 159,99 zł

Proponowane modele kart dźwiękowych

Wewnętrzna karta dźwiękowa z podłączonym mikrofonem

Na rynku można znaleźć bardzo szeroki wybór kart dźwiękowych, dlatego spore znaczenie ma sprawdzenie parametrów różnych sprzętów. Wśród proponowanych modeli kart muzycznych można wyróżnić:

 • Creative Sound BlasterX G5 – to zewnętrzna karta dźwiękowa w jakości HD. Dodatkowo jest ona wyposażona we wzmacniacz słuchawkowy. Model gwarantuje doskonałą jakość. Jest również bardzo prosty do zamontowania do laptopa lub komputera.
 • Hama 51620 Audio adapter - karta dźwiękowa 7.1 – to zewnętrzna karta muzyczna w bardzo atrakcyjnej cenie, która sprawdzi się w przypadku laptopów. Oprogramowanie Xear Sound pozwala na symulację dźwięku 7.1 Surround.
 • Creative Sound BlasterX AE-5 7.1 – to karta dźwiękowa przeznaczona szczególnie do gier, która zapewnia wysoką rozdzielczość i jakość dźwięku. Dodatkowo model został wyposażony w dyskretny wzmacniacz słuchawkowy Xamp.
 • ASUS Xonar Essence STX II – to dobra, dwukanałowa karta dźwiękowa, która montowana jest na płycie głównej, w porcie PCI-E. Urządzenie gwarantuje wysoką jakość dźwięku i doskonałe odwzorowanie muzyki.
 • Creative X G6 – to zewnętrzna karta dźwiękowa ze wzmacniaczem słuchawkowym, dedykowanym dla konsol (takich, jak: PlayStation 4, Xbox oraz Nintendo Switch). Karta zapewnia przyjemne doznania słuchowe i wysoką jakość dźwięku.

Decydując się na zakup karty dźwiękowej, warto ustalić sobie budżet i zastanowić się nad własnymi preferencjami. Gracze powinni wybrać kartę wewnętrzną, aby uzyskać doskonałą jakość dźwięku. Osoby, które chcą słuchać muzyki lub oglądać filmy na laptopie mogą zdecydować się na kartę zewnętrzną. W zależności od potrzeb oraz własnych możliwości finansowych można znaleźć na rynku zarówno modele tanich kart graficznych, jak i bardzo drogich, które przekraczają wartość prostych laptopów. Właśnie dlatego dobrze sprawdzić ofertę w sieci i wybrać coś odpowiedniego dla siebie i własnego komputera.

Chcesz wiedzieć, na jakie parametry urządzeń audio zwracać uwagę? Przeczytaj nasz poradnik Karta dźwiękowa do komputera – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów