Data publikacji: 21 grudnia 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Karty dźwiękowe wewnętrzne i zewnętrzne – czym się różnią?

Poleć znajomemu Drukuj

Karty dźwiękowe wewnętrzne i zewnętrze są przeznaczone do komputerów różnego typu. Sprawdź główne różnice między oboma rodzajami kart i wybierz odpowiednią dla siebie.

Zewnętrzna karta dźwiękowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jaka jest różnica w podłączaniu kart wewnętrznych i zewnętrznych,

- jak budowa wpływa na parametry kart dźwiękowych,

- kiedy wybrać zewnętrzną, a kiedy wewnętrzną kartę dźwiękową.

Jaka jest różnica w podłączaniu kart wewnętrznych i zewnętrznych?

Unitek Y-247AZasadniczą różnicę między wewnętrzną a zewnętrzną kartą dźwiękową bardzo łatwo określić, bo polega ona na sposobie podłączania do komputera.

Sprzęt zewnętrzny to karta dźwiękowa na USB. Zazwyczaj ma kształt pendrive’a lub pudełka. Do komputera podpinasz go tak samo jak każde inne urządzenie, podłączając do wolnego portu w komputerze.

Wewnętrza karta dźwiękowa dzieli się na dwa typy. Pierwszym z nich jest zintegrowana karta dźwiękowa. Jest ona wbudowana w płytę główną, stanowi jej integralną część. Drugi typ to odrębna karta dźwiękowa. Taki model instalujesz podobnie jak kartę graficzną czy sieciową. Montujesz ją na płycie głównej, w dostępnym porcie PCI-E. Jej część z wyjściami audio wychodzi przez ścianę obudowy.

Jak budowa wpływa na parametry kart dźwiękowych?

Konstrukcja kart dźwiękowych wpływa na ich niektóre parametry. Pewne cechy urządzenia danego typu będą charakterystyczne bez względu na model.

Karta dźwiękowa zewnętrzna nie jest bezpośrednio podłączona do płyty głównej. Nie stanowi więc integralnej części komputera. Co z tego wynika? Ponieważ sprzęt tego typu jest podłączany za pomocą USB, może wystąpić opóźnienie w przesyłaniu dźwięku, choć nie powinno ono jednak mieć wpływu na Twoje wrażenia.

Opóźnienie będzie raczej trudno dostrzegalne. Żeby zminimalizować je do minimum, podłącz zewnętrzną kartę dźwiękową do szybkiego portu – USB 2.0, a najlepiej do USB 3.0.

Wewnętrzna karta dźwiękowa jest z kolei częścią PC. Każde urządzenie elektryczne ma tendencję do generowania wibracji, co może przełożyć się na zakłócenia czy szumy. I w tym przypadku nie będzie to stanowiło większego problemu, szczególnie jeśli nie będziesz ustawiał głośności na maksimum.

Proponowane produkty:
Creative Sound Blaster Zx <%– –%>
Creative Sound Blaster Audigy Rx <%– –%>
Hama 51620 Audio adapter - karta dźwiękowa 7.1 <%– –%>
Creative Sound Blaster Audigy Fx bulk PCI-E <%– –%>
Creative Sound Blaster Play 3 <%– –%>
Wewnętrzna karta dźwiękowa z podłączonym mikrofonem

Kiedy wybrać zewnętrzną, a kiedy wewnętrzną kartę dźwiękową?

Karty dźwiękowe zewnętrzne i wewnętrzne różnią się zastosowaniem. Żeby podjąć decyzję o wyborze, zastanów się, do jakich urządzeń będzie Ci potrzebny sprzęt poprawiający jakość audio.

Jeśli masz komputer stacjonarny, logicznym wyborem wydaje się karta wewnętrzna. W związku z tym, że instalujesz ją w obudowie, nie potrzebujesz dodatkowego miejsca, np. na biurku.

W przypadku laptopa zdecyduj się na kartę dźwiękową USB. Zewnętrzny sprzęt będzie też dobrą opcją, jeśli użytkujesz kilka urządzeń. Możesz go podłączyć również do komputera stacjonarnego.

WARTO WIEDZIEĆ

Zewnętrzne karty dźwiękowe mogą też służyć jako urządzenia poprawiające jakość dźwięku z konsoli. Jest to szczególnie istotne, jeśli korzystasz podczas grania ze słuchawek.

Interesującą opcją może być dla Ciebie modelCreative Sound BlasterX AE-5 7.1. Do tej karty możesz osobno podłączyć głośniki lub słuchawki, a osobno mikrofon. Poprawi to nie tylko słyszany przez Ciebie dźwięk, ale również jakość audio, gdy mówisz do innych. Jeśli zajmujesz się streamingiem, może to mieć duże znaczenie.

Chcesz wiedzieć, na jakie parametry urządzeń audio zwracać uwagę? Przeczytaj nasz poradnik Karta dźwiękowa do komputera – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas