Data publikacji: 4 grudnia 2019
Autor: Sara
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki dozownik do mydła wybrać? Rodzaje i proponowane produkty

Poleć znajomemu Drukuj

W wielu domach zamiast popularnych w latach dziewięćdziesiątych mydelniczek, w łazienkach oraz w kuchniach znajdują się dozowniki na mydło. Te proste urządzenia ułatwiają proces mycia rąk i prezentują się bardzo elegancko i estetycznie.

bezdotykowy dozownik do mydła

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje dozowników do mydła;
  2. na co zwrócić uwagę przy wyborze dozownika;
  3. jaki dozownik do mydła kupić.

Dozownik do mydła: rodzaje i zalety

manualny dozownik do mydła, z pompką

Jeszcze kilkanaście lat temu dozowniki do mydła używane były głównie w toaletach publicznych, jednak obecnie takie akcesoria są elementem wystroju wielu domów. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów dozowników na mydło, na przykład urządzenia manualne, automatyczne i łokciowe. Każdy z nich ma różne cechy charakterystyczne i zalety. Warto zwrócić uwagę na coraz popularniejsze automatyczne dozowniki do mydła, nazywane też bezdotykowymi. Występują one zwykle w dwóch wariantach, tj. stojącym lub wiszącym (na przykład na ścianie). W obu przypadkach wystarczy tylko podstawić dłoń pod dozownik, aby z urządzenia wypłynęło mydło lub inny płyn, na przykład żel antybakteryjny. Takie dozowniki z powodzeniem można używać w domowej kuchni lub łazience, ponieważ mają one sporo zalet. Przede wszystkim bezdotykowe dozowniki do mydła są higieniczne, gdyż domownicy nie przenoszą zarazków i bakterii. Ponadto są one ekonomiczne, bo podają jedną porcję mydła. Dodatkową zaletą jest nowoczesny design oraz bardzo łatwe czyszczenie i uzupełnianie urządzenia. W tradycyjnych łazienkach lub kuchniach można zamontować również manualne dozowniki do mydła, które są tańsze, ale ich wadą jest konieczność dotknięcia pompki, aby otrzymać porcję mydła. Konsekwencją jest mniejsza higiena oraz możliwość przeniesienia niebezpiecznych bakterii. Z drugiej strony mechanizm ręczny jest zupełnie bezawaryjny, w przeciwieństwie do dozownika automatycznego, który może się popsuć. W domach zdecydowanie najmniej popularne są dozowniki łokciowe, które montuje się na ścianie w toaletach publicznych, na przykład w galeriach handlowych. Konieczne jest tutaj naciśnięcie łokciem specjalnej dźwigni, co eliminuje przenoszenie bakterii z dłoni, choć wciąż pozostaje problem z drobnoustrojami z ubrań. Dobrze wiedzieć, że łokciowe dozowniki nie są polecane do mieszkań i dużo lepiej wybrać manualny lub automatyczny sprzęt.

Wśród najważniejszych zalet związanych z korzystaniem z dozowników do mydła zamiast mydelniczek można wyróżnić:

  • ograniczony kontakt z bakteriami, zwłaszcza w przypadku dozowników do mydła z czujnikiem ruchu, bezdotykowych,
  • elegancki design,
  • komfort korzystania z łazienki,
  • brak konieczności zmywania śladów po mydle z umywalki,
  • niższe koszty związane z zakupem mydła, ponieważ można zdecydować się na jedno duże opakowanie bez pompki i wlewać je do dozownika.

Warto zaznaczyć, że niektóre dozowniki przeznaczone są do mydła w płynie, a inne do mydła w formie piany. Ten drugi rodzaj jest na pewno atrakcyjniejszy wizualnie, a także sprawia, że mydło jest napompowane, zatem wystarczy tylko jedna pompka. W ten sposób można zaoszczędzić mydło oraz zmniejszyć ilość substancji chemicznych, co ma korzystny wpływ na środowisko.

Proponowane produkty:
Franke Active SM (biały mat) <%– –%>
Alveus CALLAS 1211010 (beżowy) <%– –%>
Deante Deco ZZZ 002D <%– –%>
Franke Neptune (grafitowy) <%– –%>
Deante ZZZ001D <%– –%>

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dozownika na mydło?

automatyczny dozownk do mydła, wiszący na scianie

Wybierając dozownik do mydła, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rodzaj urządzenia. Osoby, które mają taką możliwość, mogą powiesić dozownik do mydła wiszący i umieścić na ścianie, a inne ustawić go przy umywalce. Dodatkowo należy sprawdzić, czy wybrany dozownik działa bezdotykowo czy manualnie. Ostatnim ważnym elementem przy wyborze dozownika jest materiał, z którego został on wykonany. Zdecydowanie najtańsze są urządzenia z tworzywa sztucznego, ale ich wadą jest trwałość i odporność na uszkodzenia. Warto zwrócić uwagę na te dozowniki, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej lub ze specjalnego tworzywa. Poleca się wybierać trwałe dozowniki, gdyż mogą one posłużyć przez dłuższy czas. Należy zadbać także o to, aby do dozownika można było wlewać mydło z kanistra, ponieważ jest to dużo tańsze i prostsze rozwiązanie niż w przypadku, gdzie konieczne jest uzupełnianie wkładów. Dzieciom (i nie tylko) szczególnie spodobają się dozowniki na mydło w piance, które są bardziej ekonomiczne. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, aby dokupić do nich odpowiedni płyn, który będziemy mogli spienić.

Jaki dozownik do mydła kupić?

Obecnie wybór dozowników na mydło jest większy, ponieważ urządzenia te stają się coraz bardziej popularne. Wśród proponowanych modeli dozowników można wyróżnić:

Wybierając akcesoria do łazienki lub kuchni, powinniśmy dopasować je do siebie, dlatego zamiast kupować dozownik oddzielnie, warto zdecydować się na cały zestaw. Na przykład komplet Joseph Joseph 85091, składający się z pojemnika na mydło lub myjkę, dozownika do mydła z pompką oraz oddzielnego pojemnika. Osoby, którym zależy szczególnie na higienie powinny wybrać dozownik automatyczny ścienny lub wolnostojący. Natomiast ci, którzy wolą kupić tańszy produkt, mogą wybierać spośród różnych dozowników manualnych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
Pralka ładowana od góry sprawdzi się nawet w bardzo małej łazience. Jej cena zależy głównie od funkcji. 
Zobacz więcej   
 Łazienka z pralką umieszczoną w zabudowie to bardzo modne rozwiązanie. Najpowszechniej ukrywa się ją pod blatem.
Zobacz więcej   
Pochłaniacz zapachów jest niezwykle ważny. Ze względu na szeroki wybór w RTV EURO AGD znajdziemy urządzenie do każdej kuchni. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas