Pendrive 128 GB czy 256 GB? Wybieramy pamięć do przechowywania dużych plików

Autor: Joanna

Szukasz pamięci przenośnej, na której będziesz mógł wygodnie przenosić i przechowywać duże pliki? W takim razie zastanów się nad zakupem pendrive’a. Rozważ modele o pojemności 128, a nawet 256 GB. Który z nich sprawdzi się lepiej?

128 czy 256GB – który pendrive będzie lepszy?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- który pendrive będzie lepszy do przechowywania i przenoszenia plików,

- czy kupowanie pendrive’a 256 GB się opłaca,

- jakie inne rozwiązania warto przemyśleć.

Pendrive 128 GB czy 256 GB – który do dużych plików?

Pojemność pendrive’a jest jego kluczowym parametrem. Wynika to z oczywistych względów – na modelu 256 GB zmieści się dwa razy więcej plików niż na pendrivie 128 GB. Mogłoby się zatem wydawać, że zakup większej pamięci przenośnej jest dla użytkownika korzystniejsze. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie pendrive’a 256 GB, zastanów się, czy na pewno jest Ci potrzebne aż tyle przenośnej pamięci. Skalkuluj mniej więcej, ile dużych plików masz zamiar jednorazowo przenosić, i czy w związku z tym nie lepiej wybrać mniejszego, ale wciąż bardzo pojemnego modelu 128 GB.

CZY WIESZ, ŻE...

128 GB można przeliczyć mniej więcej na 80 filmów w jakości DVD oraz 32 000 plików typu MP3. Oznacza to, że model 256 GB pomieści dwukrotnie więcej plików. Warto więc się zastanowić, czy aż tak duża pamięć przenośna jest niezbędna.

Pendrive 256 GB – wszystkie za i przeciw

Poręczny pendrive ułatwi przechowywanie i przenoszenie plikówPojemność pendrive’a to jedna rzecz, druga to jego cena. Okazuje się, że pamięć przenośna o bardzo dużej pojemności często jest niebagatelnym wydatkiem. Jeden z najtańszych modeli, czyli Patriot Supersonic Boost XT 256GB USB 3.0, kosztuje sporo ponad 200 zł, ale przeważnie tego rodzaju urządzenie sięga kwot bliskich 300, 400, a nawet 500 zł, np. pendrive Kingston HyperX Savage 256GB USB 3.1. Jednocześnie pendrive’y 128 GB możesz kupić już za niespełna 70 zł, jak GoodRam UCL2 128GB USB 2.0, a cena najdroższych pamięci przenośnych z tej grupy przekracza 200 zł, choć zdecydowana większość modeli plasuje się w okolicach 100 zł, np. pendrive SanDisk Cruzer Blade 128GB.
Jak można łatwo policzyć, w niektórych przypadkach bardziej opłacalny może być zakup dwóch mniejszych pendrive’ów, niż wybranie dużego o pojemności 256 GB. Druga z opcji może się to jednak okazać koniecznością.

  • 299 zł
  • 129,99 zł
  • 149 zł

Co, jeśli nie pendrive 256 GB?

Jeśli szukasz czegoś do przechowywania dużych plików lub mniejszych, ale w dużej ilości, może rozważyć także dwie inne opcje:
  • Pendrive 128GB GoodRam UCL2 128GB USB 2.0karty pamięci – choć karty pamięci o pojemności 256 GB obecnie plasują się na podobnym poziomie cenowym, to można trafić na interesujące perełki, jak SanDisk Ultra 400GB microSDXC I za niespełna 500 zł. Zaletą tego modelu jest to, że nie tylko będzie służył do przechowywania i przenoszenia danych, ale też sprawdzi się jako karta do wymagających kamer czy aparatów. Dodatkowo jest on na tyle mały, że łatwo schowasz go do portfela lub kieszonki,
  • dyski przenośne – kupno dysku przenośnego może być bardziej opłacalne od wyboru pendrive’a 256 GB. Pojemność tych urządzeń jest o wiele większa (możesz wybrać nawet model 8TB!), a jednocześnie są one zdecydowanie tańsze! Jedyną ich wadą jest natomiast spory rozmiar (i w niektórych przypadkach także okablowanie) – są jednak na tyle małe, że łatwo je zmieścisz do torby, plecaka, a nawet większej kieszeni.
Zobacz także dobre pendrive’y do 50 złotych – poznaj opinie klientów i zaopatrz się w niedrogi model do przenoszenia dokumentów i mniejszej liczby plików.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link