Data publikacji: 15 listopada 2018
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jak ustawić CB-radio?

Poleć znajomemu Drukuj

Po zakupie CB-radia należy je odpowiednio ustawić. Dotyczy to wszystkich urządzeń, niezależnie od producenta i modelu. Najważniejszym elementem odpowiadającym za skuteczność działania CB-radia jest antena. Samo jej ustawienie nie jest skomplikowane. Strojenie wykonuje się za pomocą miernika SWR. Dzięki niemu sprawdzisz parametry anteny i czy działa ona poprawnie. Od czego należy zacząć?

Gruszka mikrofonu CB-radia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- od czego zacząć ustawianie CB-radia,

- w jaki sposób nastroić antenę CB-radia,

- jak nastawić kanały CB-radia.

Od czego zacząć ustawianie CB-radia?

CB-radio do samochoduKażdy zestaw CB-radio (z ang. Citizen Band) składa się z radia montowanego wewnątrz pojazdu oraz anteny umieszczanej na jego dachu. Najważniejszym elementem zestawu jest oczywiście antena, to od niej zależy jakość i skuteczność działania CB-radia. Im dłuższa antena, tym posiada lepsze parametry, ale te wykorzystasz jedynie wtedy, gdy prawidłowo nastroisz antenę. Więcej o wyborze CB-radia przeczytasz w artykule Jakie CB-radio kupić.

Jak ustawić CB-radio? Strojenie anteny wykonasz za pomocą niewielkiego i taniego urządzenia – reflektometru, nazywanego popularnie miernikiem SWR. Wraz z nim powinieneś otrzymać kabel łączący z CB-radiem. Jest on niezbędny do wykonania strojenia anteny – jeżeli przewodu nie ma w zestawie z miernikiem SWR, należy go dokupić oddzielnie. Strojenie za pomocą miernika jest szczególnie istotne dla osób, które używają anteny na różnych samochodach.

Anteny stroi się do konkretnego samochodu i miejsca mocowania. Po zamontowaniu urządzenia w samochodzie i umieszczeniu anteny na zewnątrz możesz przystąpić do ustawiania. Nie warto zmieniać następnie miejsca położenia anteny, ponieważ każde przesunięcie będzie wymagało ponownego strojenia. Pamiętaj o tym, aby ustawienia wykonywać w plenerze i poza zasięgiem linii wysokiego napięcia.

CIEKAWOSTKA

Gwałtowne zainteresowanie CB-radiem miało miejsce w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. W wyniku kryzysu energetycznego wprowadzono ograniczenia dopuszczalnych prędkości na drogach publicznych. Kierowcy dużych ciężarówek, którzy utrzymywali się z przewozów towarów, informowali się za pomocą CB-radia o miejscach kontroli radarowej i patrolach policji. W połowie lat 60. moda na CB-radio dotarła do Europy, a w latach 1989-1990 również do Polski.

W jaki sposób nastroić antenę CB-radia?

President Harry III ASC 12/24Najpierw podłączamy miernik SWR do CB-radia i anteny. W radiu wybierz kanał 20, który jest przeznaczony do strojenia. Kalibrację zacznij od wybrania na mierniku pozycji FWD (fala padająca) i naciśnięcia przycisku nadawania na gruszce mikrofonu. Następnie dzięki pokrętłu na mierniku ustaw wychylenie wskazówki aż do końca skali, wybierając pozycję SET.

W następnym kroku przełącz miernik na pozycję REF (fala odbita) i dalej trzymaj przycisk nadawania. Wartość wskazania powinna oscylować w zakresie 1-1,5. Wynik powtórz na skrajnych kanałach. Jeżeli najlepszy wynik uzyskasz na kanale 20, a na skrajnych wychylenie wskazówki jest minimalne, oznacza to, że antenę zamontowana została prawidłowo i nie wymaga dodatkowych korekt. Przy wyniku między 1,5 a 3 należy skrócić (wsunąć) lub wydłużyć (wysunąć) pręt antenowy.

Należy zachować szczególną uwagę, aby przy skracaniu nie przesadzić z korektą długości. Wszelkie docinanie wykonuj stopniowo i ostrożnie – w przeciwnym przypadku może się okazać, że będziesz zmuszony dokupić nową antenę.

Wartość powyżej 2-3 to sygnał, że antena lub kabel są uszkodzone.

Jak nastawić kanały CB-radia?

CB-radio nie wymaga specjalnego nastawiania kanałów. W Polsce do łączności w paśmie CB przeznaczono częstotliwości od 26,960 MHz do 27,410 MHz. Masz do dyspozycji standardowo 40 kanałów oddalonych od siebie co 10 kHz. To popularnie nazywana „czterdziestka”. Taką ilością kanałów dysponuje np. President Harry III ASC 12/24. Do przełączania pomiędzy nimi służą przyciski. Przyjęło się, że większość rozmów odbywa się na kanale 19 (ogólnym). To tutaj kierowcy wymieniają się informacjami o korkach, wypadkach, fotoradarach itp. Przed wyjazdem na trasę ustaw więc kanał 19.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Poznaj nowoczesne urządzenia na miarę kuchni fit!

Zobacz więcej   
Przemęczenie sprawia, że zaniedbujesz domowe obowiązki? Sprawdź nasze wskazówki, jak rozprawić się z tym problemem!
Zobacz więcej   
Śniadanie to źródło energii na cały dzień – sprawdź, jak znaleźć na nie czas!
Zobacz więcej   

Znajdź nas