Jakie CB-radio wybrać – przenośne, ręczne czy bazowe?

Autor: Ola

CB-radio to tani i skuteczny sposób komunikacji na duże odległości. Mimo to pojawienie się internetu niemal wyparło łączność radiową z rynku. Obecnie korzystają z niej głównie pasjonaci, a także kierowcy samochodów, którzy dzięki temu mogą szybko i łatwo przekazywać sobie informacje o sytuacji na drodze. Sprawdź, jakie CB-radio będzie najlepsze dla Ciebie.

Gruszka mikrofonu CB-radia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest i jak działa CB-radio
 2. jakie są rodzaje CB-radia
 3. na co zwrócić uwagę przy wyborze radia CB

Jak działa CB-radio?

CB-radio do samochodu

CB-radio to radiostacja służąca do nadawania i odbierania komunikatów głosowych. Łączność odbywa się za pomocą fal radiowych w paśmie 26,960–27,400 MHz (zakres C). Niemal wszystkie CB-radia umożliwiają komunikację na 40 kanałach. Użytkownicy, w trakcie trwania rozmowy, mogą się między nimi swobodnie przełączać. Ze względu na to, że radiostacje CB działają w tak zwanym simpleksie, w momencie nadawania nie ma możliwości odbioru sygnału. Każdy, kto chce wysłać komunikat, musi użyć przycisku nadawania umieszczonego na mikrofonie. Na ten czas użytkownik traci możliwość odsłuchu prowadzonych na kanale rozmów.

Łączność za pomocą CB-radia nie ma charakteru bezpośredniego. Znaczy to, że wymianie informacji na danym kanale może przysłuchiwać się każdy, kto ma ustawioną radiostację na tę samą częstotliwość. Dzięki temu użytkownik może komunikować się z wieloma osobami jednocześnie. Z tego powodu przewoźne CB-radio (samochodowe) tak chętnie wykorzystywane jest przez kierowców, którzy za pośrednictwem łączności radiowej przekazują sobie najświeższe informacje o sytuacji na drogach.

CB-radio – rodzaje (przenośne, ręczne, bazowe)

CB-radia różnią się od siebie budową, funkcjonalnością i zasięgiem. W związku z tym, można wyszczególnić następujące rodzaje radiostacji CB:

 • przenośne (ręczne) CB-radio – niewielkie urządzenia przypominające wyglądem walkie-talkie, takie jak chociażby Motorola TLKR T41. Ich zasięg to od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Sprzęt nie musi być podłączony do zewnętrznej anteny, która znajduje się wewnątrz obudowy, ani do źródła prądu stałego. Ręczne CB-radio zasilane jest z baterii lub akumulatora. Wykorzystuje się je do komunikacji w terenie, na przykład podczas pieszych wycieczek albo w trakcie obozowania na nieznanym terenie;
 • przewoźne (samochodowe) CB-radio – są to radiostacje montowane w samochodach. Ich zasięg dochodzi do kilkunastu kilometrów. Do pracy wymagają zewnętrznej anteny oraz mikrofonu. Przewoźne CB-radio najczęściej wykorzystywane jest do komunikacji pomiędzy kierowcami, czyli do informowania o występujących na drogach korkach, wypadkach, a także o kontrolach policji. CB-radio może stanowić dobre uzupełnienie systemu wspomagania i kontroli jazdy, razem z wideorejestratorem (takim jak Mio MIVUE 798 DUAL (WIFI)) oraz komunikatorem drogowym (do których należy między innymi Yanosik GTR);
 • bazowe (stacjonarne) CB-radio – rodzaj profesjonalnych radiostacji o zasięgu kilkudziesięciu kilometrów. Gwarantują lepszą jakość rozmów, są wygodniejsze w użyciu i lepiej wyposażone. Często wykorzystywane są na przykład na posterunkach policji, a prywatnie głównie przez miłośników łączności radiofalowej.

Największą popularnością cieszą się samochodowe radia CB. Ten rodzaj radiostacji jest też łatwo dostępny i zapewnia najwięcej korzyści w codziennym użytkowaniu.

Polecane rejestratory jazdy
 • 399 zł
 • 739 zł
 • 819 zł
 • 329 zł
 • 149,99 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze CB-radia?

President Harry III ASC 12/24

Wybór bazowego radia CB najlepiej skonsultować z innymi pasjonatami łączności radiowej. W każdym województwie działają zrzeszające ich koła i kluby, które są najlepszym źródłem informacji o profesjonalnych radiostacjach. Natomiast rozważając zakup ręcznego lub przewoźnego CB-radia, warto zwrócić szczególną uwagę na:

 • antenę – im dłuższa antena, tym większy zasięg. W modelach ręcznych jest ona dokręcana do obudowy. W przypadku modeli samochodowych antenę trzeba zamontować na samochodzie – w miejscu specjalnie przeznaczonym na antenę radiową, na magnetycznej nóżce albo za pomocą uchwytu do klapy bagażnika, rynienek lub do uchwytów na relingi. Przyjmuje się, że optymalna długość anteny do samochodowego radia CB wynosi od 30 do 50 centymetrów;
 • funkcję wzmocnienia mikrofonowego – w razie konieczności, dzięki niej można wzmocnić moc nadawczą radia;
 • funkcję automatycznej redukcji szumów (ASC) – radiostacja sama dostraja się tak, aby zredukować szumy docierające z kanału. Warto wiedzieć, że wysoki ASC polepsza jakość sygnału, ale jednocześnie skraca zasięg CB-radia;
 • funkcję skanowania pasma – korzystając ze skanowania pasma, użytkownik może łatwo wyszukać rozmowy toczące się na innych częstotliwościach.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link