Co to jest gimbal do aparatu?

Autor: Ola

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi trzeba zmierzyć się podczas filmowania z ręki, jest niestabilny obraz. Aby drżenia dłoni przenoszone na kamerę, aparat lub smartfon nie wpływały na jakość nagrania, warto zastosować ręczny stabilizator, zwany również gimbalem do aparatu. Nie wiesz, czym jest to urządzenie? Przeczytaj, do czego służy i jak działa gimbal!

Filmowanie smartfonem z użyciem gimbala

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- co to jest gimbal i jak działa,

- jakie są korzyści z używania gimbala do aparatu,

- kiedy warto go kupić.

Używanie gimbala w czasie filmowania wakacjiGimbal do aparatu – co to jest i jak działa?

Drżący obraz to częsty problem podczas kręcenia amatorskich filmów, na przykład przy pomocy smartfona czy kamery sportowej. Nawet gdy jako operator bardzo starasz się zachować płynne ujęcia, mikrodrgania dłoni zawsze będą widoczne na nagraniu, jeśli nie użyjesz jednego z dostępnych na rynku stabilizatorów do kamer i aparatów.

Gimbal ręczny to praktyczny uchwyt, wykorzystywany powszechnie zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych twórców wideo. Pozwala on uzyskać w filmie taki efekt stabilizacji obrazu, jak statyw do aparatu przy robieniu zdjęć. Urządzenie ma niewielkie wymiary, jest lekkie i daje możliwość obsługi za pomocą jednej ręki. Gimbal elektronicznie poziomuje zamontowaną na nim kamerę, tak że na obraz nie przenoszą się ani wstrząsy podczas filmowania dynamicznych scen, ani drżenia dłoni. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu specjalnych, bezszczotkowych silników oraz żyroskopu. Większość modeli, tak jak np. Zhiyun Gimbal Smooth-Q, oferuje stabilizację w 3 osiach.

Gimbal – dlaczego warto go używać?

O popularności gimbali do aparatu także wśród amatorów filmowania zadecydowało to, że są one akcesoriami bardzo łatwymi w obsłudze. W przeciwieństwie do skomplikowanych i ciężkich statywów wykorzystywanych przez profesjonalistów, gimbal jest lekki, nie męczy dłoni, a korzystanie z niego jest intuicyjne. Co więcej, ceny dostępnych na rynku gimbali są dość przystępne i to nawet wśród tych renomowanych marek.

W porównaniu z filmem nakręconym z ręki, czyli przez operatora trzymającego kamerę albo smartfona w dłoni, materiał nagrany z użyciem gimbala ma znacznie bardziej profesjonalną jakość. Dzięki wyeliminowaniu drgań ujęcia są płynne tak samo jak te znane z hollywoodzkich filmów – dlatego dają kinowy efekt przy stosunkowo niskich kosztach.Na zakup stabilizatora często decydują się użytkownicy iPhonów, którym zależy na jeszcze wyższej jakości wykonywanych zdjęć.

Gadżet jest szczególnie popularny wśród posiadaczy kamer GoPro – gimbal świetnie redukuje wstrząsy w dynamicznych ujęciach, z jakich znany jest sprzęt tej marki. W połączeniu z innymi akcesoriami taki stabilizator do kamery GoPro pozwala wykorzystać ją do kręcenia wysokiej jakości filmów o dużej ilości detali. Więcej na temat przydatnych dodatków do kamer sportowych przeczytasz w tym artykule.

WSKAZÓWKA

Gimbal to niedrogie i łatwe w obsłudze rozwiązanie, by znacznie ulepszyć jakość filmów kręconych telefonem. Uzyskany dzięki temu dodatkowi stabilny obraz sprawia, że nagrania ze smartfona mogą wyglądać tak profesjonalne, jak te kręcone kamerą. Szczególnie przyda się użytkownikom tych modeli telefonów, które nie są wyposażone w optyczną stabilizację obrazu.

  • 249 zł
  • 539 zł
  • 419 zł
  • 729 zł
  • 449 zł

Zhiyun Gimbal Smooth-QZakup gimbala - kiedy warto się na to zdecydować?

Gimbale mają bardzo wiele zastosowań, tak w tworzeniu profesjonalnego materiału wideo, jak i przy kręceniu amatorskich filmów np. z wakacji. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w ten gadżet? Gimbal przyda Ci się na przykład, jeśli:

  • często kręcisz filmy smartfonem i chcesz, żeby lepiej się prezentowały,
  • zależy Ci na bardziej dynamicznych ujęciach, ale obawiasz się drgań obrazu,
  • chcesz zacząć nagrywać filmy na YouTube lub Instagramie i zależy Ci na dobrej jakości,
  • używasz kamery sportowej i chciałbyś pozbyć się nieestetycznych wstrząsów obrazu – sprawdź w tym wypadku, jakie efekty daje gimbal do GoPro.

Alternatywą dla nowoczesnych gimbali służących do kręcenia dynamicznych ujęć jest klasyczny statyw do aparatu – pozwoli on wyeliminować drgania przy nagrywaniu statycznych scen. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Klasyczny statyw czy gimbal – co wybrać.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link