Data publikacji: 7 listopada 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Obiektyw stałoogniskowy – co warto o nim wiedzieć?

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Dlaczego w ogóle powinieneś zainteresować się obiektywem stałoogniskowym, czyli pozbawionym zooma? Przecież korzystanie z tzw. „stałki” jest trudniejsze, musisz szukać odpowiedniego kadru i ujęcia. To fakt. Ma jednak niezaprzeczalną zaletę. Obiektyw stałoogniskowy jest jaśniejszy niż standardowe obiektywy z zoomem, dzięki czemu masz o wiele większe możliwości fotografowania w niesprzyjających warunkach oświetleniowych. Sprawdź, na jakie parametry obiektywów stałogniskowych warto zwracać uwagę!

Obiektyw stałoogniskowy Canon

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jak dobrać ogniskową i światło,

- jak ważny jest autofocus w obiektywach stałoogniskowych,

- co to znaczy bokeh.

Obiektyw stałoogniskowy Nikon AF-S 50 mm f/1.8GJak dobrać ogniskową i światło?

Przede wszystkim musisz zdecydować, jaką ogniskową ma mieć Twój obiektyw. Wiele zależy od osobistych preferencji i tego, co zamierzasz fotografować. Jeśli masz już obiektyw zmiennoogniskowy, to sprawdź, na jakiej ogniskowej najczęściej robisz zdjęcia, czy taki kąt widzenia sprawdzi się w przypadku obiektywu stałoogniskowego.

Obiektyw o ogniskowej 35 mm, np. obiektyw stałoogniskowy Canon EF 35mm f/2 IS USM, sprawdzi się w większości sytuacji. Jednak najpopularniejsza ogniskowa wśród „stałek” to 50 mm – taki parametr odznacza chociażby obiektyw stałoogniskowy Nikon AF-S 50 mm f/1.8G. Taka ogniskowa daje węższy kąt widzenia i sprawdza się świetnie do fotografowania portretów i ogólnych zdjęć na ulicy. Trzecią popularną ogniskową jest 85 mm, która oznacza typowe szkło portretowe.

Natomiast światłosiła powinna wynosić co najmniej f/1.8. Dla zastosowań profesjonalnych lub półprofesjonalnych powinieneś wybrać obiektyw o lepszej światłosile, np. Sigma 16 mm f/1,4 DC DN Sony E.

CZY WIESZ, ŻE...

Powodem, dla którego warto wybrać obiektyw stałoogniskowy, jest tzw. plastyka obrazu. Dopiero z takim obiektywem przekonasz się, co tak naprawdę oznacza praca na małej głębi ostrości i do czego jest właściwie zdolny Twój aparat.

Jak ważny jest autofocus w obiektywach stałoogniskowych?

Bardzo ważna jest jakość autofocusa. Będziesz pracował przeważnie na małych głębokościach ostrości, a to jest bardzo duże wyzwanie dla autofocusa. Sprawdź, czy autofocus jest zapewniany przez sam aparat, a jeżeli nie, wybierz obiektyw stałoogniskowy z własnym autocusem. Powinien być bardzo precyzyjny i szybki. Właściwie każdy typ obiektywu działa inaczej i warto przekonać się, czy autofocus będzie Ci odpowiadał oraz czy będzie się sprawdzał w przypadku Twojego aparatu.

Proponowane Towary:

Laowa 15mm f/4 Macro do Sony E <%– –%>
Sony SAL85F14Z 85 mm f/1,4 Planar T ZA <%– –%>
Samyang 100mm T3.1 VDSLR ED UMC MACRO Sony E <%– –%>
Samyang 135mm f/2.0 ED UMC Fujifilm X <%– –%>
Samyang AF 14 mm f/2.8 Canon <%– –%>

Obiektyw stałoogniskowyCo to znaczy bokeh?

Jak wspomnieliśmy wyżej, używając obiektywów stałoogniskowych, pracujesz na małych głębiach ostrości. Dlatego większa część zdjęcia będzie najczęściej rozmyta, tworząc tzw. bokeh. Charakter tego bokehu zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanej przysłony, a nawet od jakości samego obiektywu. Przy największym otworze przysłony bokeh jest zwykłe najlepszy, ale to z kolei nie gwarantuje dobrej ostrości. Jeżeli chcesz uzyskać dobrą ostrość głównego motywu na zdjęciu, powinieneś przymknąć obiektyw, np. do f/2.8, ale z kolei to sprawi, że bokeh będzie trochę gorszy. Najlepsze obiektywy portretowe charakteryzują się większą liczbą listków przysłony. Zamiast standardowych sześciu, jest ich dziewięć lub jeszcze więcej. Dzięki temu po przymknięciu przysłony nadal ma ona okrągły kształt, co przekłada się na ładniejszy charakter bokehu.

Sprawdź, jakie modele obiektywów stałoogniskowych oferuje nasz sklep.

PORADA EKSPERTA

Obiektywy stałoogniskowe są znane z ostrości po zamknięciu przysłony np. f/5.6 – f/8. Jednak na pełnym otwarciu potrafią być bardzo miękkie, a obraz jest lekko nieostry. Często większa światłosiła to także problemy z ostrością.

Poczytaj także o rodzajach obiektywów fotograficznych.Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Telefony Samsung - poznaj najlepsze modele z 2018 roku

Sprawdź, jakie są najciekawsze telefony Samsunga z 2018 roku!
Zobacz więcej   

Telefony Samsung - sprawdź, jaki smartfon kupisz w 2019 roku

Sprawdź, jakie telefony Samsunga mają premierę w 2019!
Zobacz więcej   

Telefony Huawei – poznaj najlepsze modele z 2018 roku

Najlepsze telefony Huawei z 2018 roku – zobacz, który warto kupić.
Zobacz więcej   

Znajdź nas