Szkło hartowane na telefon – czy jego zakup jest dobrym pomysłem?

Autor: Ola

Zakup szkła hartowanego do telefonu jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli nasze urządzenie jest narażone na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza na zarysowania. Hartowaną osłonkę ochronną trzeba dopasować do konkretnego modelu aparatu. Jakie rodzaje hartowanego szkła na telefon można kupić w sklepach?

Szkło hartowane na telefon chroni wyświetlacz przed uszkodzeniami

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie rodzaje szkieł hartowanych na telefon można kupić na rynku;
 2. co jest lepszym wyborem: folia ochronna czy szkło hartowane;
 3. jakie są wady i zalety szkła hartowanego do telefonu;
 4. jak założyć szkło hartowane na telefon.

Rodzaje szkieł hartowanych do telefonu, które można kupić w sklepach

Szybka na telefon zapobiega rozbiciu ekranu smartfonu

W sklepach z akcesoriami do telefonów komórkowych lub sprzętem elektronicznym można nabyć dwa rodzaje szkieł hartowanych: wersję klasyczną oraz hybrydową. Tradycyjne szkło hartowane do telefonu jest bardziej trwałe, a przecież o to właśnie chodzi, aby chroniło ono nasz telefon przed nieplanowanymi uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku założenia hybrydowego szkła hartowanego telefon może nie być odporny na zarysowania.

Co jest lepszym wyborem: folia ochronna czy szkło hartowane na telefon?

Folia ochronna jest tak samą formą ochrony wyświetlacza, jak szkło hartowane do telefonu. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo niska cena, ale co za tym idzie, także niewielka funkcjonalność. Nie jest ona tak odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak szklana powłoka ze szkła hartowanego i bardzo łatwo ją źle przykleić. Nie ułatwia tego niewielka grubość folii, ponieważ przy braku umiejętności łatwo o przedostanie się pod jej powłokę powietrza lub różnego rodzaju nieczystości. Nie nadaje się ona wtedy do użytkowania. Szkło hartowane do telefonu jest o wiele bardziej wytrzymałe, a do jego przyklejenia nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności.

 • 29,99 zł
 • 49,99 zł
 • 14,99 zł
 • 14,99 zł
 • 24,99 zł

Wady i zalety szkła hartowanego na telefon

Szkło hartowane Forever Tempered Glass iPhone 7/8

Wielu konsumentów bardzo chwali sobie hartowane szkła na telefon, ale oprócz zalet wymienia także wady tego rodzaju ochrony. Za plusy posiadania szklanej powłoki uważa się:

 • jego wysoką elastyczność i niewielką grubość, która poprawia komfort użytkowania;
 • odporność na uszkodzenia mechaniczne – szkło hartowane jest niezwykle trwałe. Bardzo trudno je skruszyć, połamać lub zarysować ostrymi narzędziami;
 • łatwość montażu – szkło hartowane bardzo łatwo się przykleja. Rzadko kiedy dostają się pod nie zabrudzenia, jak ma to często miejsce w przypadku montażu folii ochronnych;
 • brak kłopotów z użytkowaniem wyświetlacza telefonu – obecność szkła na ekranie smartfona jest praktycznie niewyczuwalna, dlatego ma on taką samą wrażliwość na dotyk, jak przed montażem pod warunkiem, że jest wysokiej jakości. Użycie gorszego materiału może spowodować utrudnienia w obsłudze telefonu i jest to jedna z wad tego rodzaju powłoki.

Niektóre modele szkieł hartowanych kosztują dość drogo, ale mimo wszystko warto kupić model od sprawdzonego producenta.

Jak założyć szkło hartowane na telefon?

Zamontowanie szkła hartowanego na ekran telefonu jest bardzo proste. Jeśli kupimy powłokę wysokiej jakości, znajdziemy w zestawie odpowiednie akcesoria, które ułatwią montaż. Na ogół są to dwie niewielkie ściereczki, których zadaniem jest sprawne wyczyszczenie i wypolerowanie wyświetlacza. Jeśli ich nie ma, do usunięcia nieczystości z ekranu może posłużyć zwykła szmatka nawilżona alkoholem i kolejna: sucha – do dokładnego wytarcia.

Jak prawidłowo nakleić szkło hartowane na telefon? Pierwszym krokiem do zamontowania powłoki ochronnej jest dokładne wyczyszczenie ekranu telefonu komórkowego. Szmatka nasączona płynem z alkoholem ma go pozbawić wszelkich smug. Następnie należy wypolerować dokładnie, aby nie pozostał ślad żadnego palca na smartfonie. Niektórzy konsumenci wykorzystują sprężone powietrze do usunięcia kurzu i innych nieczystości.

Jeśli ekran telefonu komórkowego będzie wyczyszczony, można przejść do montażu szkła hartowanego. Nie można go dotykać palcami. Powłokę należy trzymać za krawędzie, żeby łatwo było ją można dopasować. Szkło hartowane kładzie się na ekran, ale musi być ono precyzyjnie dopasowane. Inaczej obsługa aparatu będzie utrudniona. Jeśli wszystko jest w porządku, można je docisnąć do wyświetlacza.

Warto pamiętać, że szkło hartowane na telefon posiada specjalną folię ochronną po stronie klejącej. Zanim je zamontujemy, musimy ją zdjąć. Najlepiej to zrobić jednym ruchem, żeby nie uszkodzić najważniejszej warstwy.

Ceny szkieł hartowanych do telefonów zależą od jakości wykonania danej powłoki, a także marki producenta. Szkła wysokiej jakości mogą kosztować nawet 50 złotych lub więcej. Jest to jednak produkt na długie lata, dlatego nie powinno się na nim oszczędzać. Na pewno koszt jest mniejszy, niż wydatek poniesiony na naprawę telefonu, gdy dochodzi do jego uszkodzenia.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link