Antena zewnętrzna – jak ją wybrać oraz prawidłowo ustawić?

Autor: Joanna

Antena zewnętrzna DVB-T umożliwia odbiór darmowej naziemnej telewizji cyfrowej. W wielu miejscach w Polsce jest niezbędna, aby sygnał telewizyjny posiadał akceptowalną jakość. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą zewnętrzną antenę telewizyjną. Podpowiadamy też, jak ją poprawnie ustawić.

Antena zewnętrzna

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa zewnętrzna antena telewizyjna;
 2. jak sprawdzić jakość sygnału telewizyjnego;
 3. jakie są rodzaje anten zewnętrznych;
 4. jak prawidłowo ustawić antenę zewnętrzną.

Jak działa antena zewnętrzna?

Antena zewnętrzna o dużym zysku energetycznym

Anteny zewnętrzne, chociaż mogą przyjmować wyszukane i skomplikowane kształty, w swojej funkcjonalności są bardzo proste. Podstawową antenę można skonstruować z średniej grubości miedzianego drutu, kabla antenowego oraz wtyku antenowego. Taka prosta konstrukcja bez problemu odbierze sygnał naziemnej telewizji cyfrowej, ale jego jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego anteny dostępne w sklepach mogą posiadać wzmacniacz. Nie jest on jednak konieczny, czasami wystarczy wygiąć i połączyć drut we właściwy sposób, aby siła sygnału zauważalnie wzrosła. Antenę zewnętrzną kieruje się w stronę najbliższego nadajnika telewizji naziemnej, podłącza do telewizora i teoretycznie wszystko powinno działać sprawnie, ale w praktyce bywa różnie.

Jak sprawdzić jakość sygnału?

Zanim przejdziemy do wyboru najlepszej zewnętrznej anteny telewizyjnej DVB-T, warto sprawdzić jakość sygnału, który dociera do nas z pobliskich nadajników, a przede wszystkim określić, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik. Jest na to bardzo prosty sposób – wystarczy ostrożnie wychylić się przez okno i sprawdzić, w którą stronę nasi sąsiedzi skierowali swoje anteny. Można też użyć aplikacji, takiej jak DVB-T finder, która szybko wskaże nam właściwy kierunek i wyliczy na jaką jakość sygnału możemy liczyć.

Polecane anteny
 • 149,99 zł
 • 99,99 zł
 • 59,99 zł
 • 89,99 zł
 • 109,99 zł

Telewizyjna antena zewnętrzna – pasywna czy aktywna?

Antena zewnętrzna o dużym zysku energetycznym

Anteny zewnętrzne DVB-T można podzielić na dwie główne kategorie: anteny pasywne oraz anteny aktywne. Nazwy te dla osoby stykającej się z tematem anten po raz pierwszy mogą sugerować, że chodzi tutaj o coś skomplikowanego, a w istocie jest zupełnie odwrotnie. Anteny pasywne to po prostu modele bez wzmacniacza, natomiast anteny aktywne korzystają z jego pomocy.

Do anten pasywnych należą m.in. TechniSat TechniYagi HDT-p LTE 0004/6032 umożliwiający odbiór sygnału DVB-T, DVB-T2 i UHF, a także Telmor TT-365. Z anten typu pasywnego korzysta się wszędzie tam, gdzie jakość sygnału jest w miarę dobra. Oznacza to, że nadajnik znajduje się w bliskiej odległości i nie dzieli go od nas duża liczba przeszkód, takich jak wysokie budynki, wzgórza czy lasy. Jeżeli możemy liczyć na szczególnie dobre warunki, na przykład jesteśmy w stanie dojrzeć nadajnik z balkonu, najlepiej skorzystać z anteny kierunkowej. Takiej, jak chociażby Reinstona EANTZ001, która w takim przypadku zapewni wysoką jakość odbioru.

Z aktywnych anten zewnętrznych DVB-T należy korzystać wyłącznie wtedy, gdy na drodze do nadajnika znajdują się wpływające na sygnał przeszkody. Dlaczego nie można z pomocą wzmacniacza sprawić, że dobry sygnał stanie się idealny? Otóż, wzmacniacz nie tylko poprawia siłę sygnału, ale również wzmacnia zakłócenia, więc efekt starań mógłby być zupełnie odwrotny. Aktywne zewnętrzne anteny telewizyjne, takie jak Telmor ASR Classic LTE Protected, sprawdzą się dobrze w trudnych warunkach. A w szczególnych przypadkach (bardzo duża odległość od nadajnika, wiele przeszkód, skrajnie niska jakość sygnału) należy wybrać aktywną wielokierunkową antenę zewnętrzną. Do tej kategorii należy TechniSat SmartTenne 2HD 0000/7814.

Jak ustawić antenę zewnętrzną?

Proces prawidłowego ustawiania anteny zewnętrznej można podzielić na kilka kroków:

 • wybierz miejsce montażu – najlepiej, aby miejsce montażu znajdowało się jak najwyżej, w ten sposób można ominąć wiele przeszkód, między innymi sąsiednie budynki. Antenę skieruj w stronę najbliższego nadajnika lub w stronę nadajnika, od którego dzieli Cię najmniejsza liczba barier;
 • połącz antenę z telewizorem – służy do tego kabel antenowy, dostępny w każdym sklepie z elektroniką. Zasada jest taka, że im dłuższy kabel, tym więcej zakłóceń;
 • wybierz na telewizorze funkcję wyszukiwania kanałów – najpierw spróbuj programowania automatycznego. Jeżeli wynik będzie niezadowalający, zaprogramuj kanały ręcznie;
 • skoryguj pozycję anteny – w sytuacji, gdy telewizor nie odbiera wszystkich kanałów albo jakość sygnału sprawia, że obraz lub dźwięk co chwila się zrywa, warto spróbować delikatnej korekcji pozycji anteny w poziomie lub pionie. Ewentualnie zamontuj ją, kierując na inny nadajnik w pobliżu.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link