Data publikacji: 14 lipca 2014
ARTYKUŁ - PORADNIK

Czym czyścić ekrany LED?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

W dobie szybkiego rozwoju technologicznego ekrany starszego typu odchodzą do lamusa. Wielki ekran LED z pewnością pięknie wygląda na ścianie pokoju, ale - podobnie jak wszystko inne – również kurzy się i brudzi. Zastanówmy się zatem, jak najlepiej czyścić tego typu sprzęt.

Na czym polega technologia LED?

Wyświetlacz LED to pełnokolorowy wyświetlacz diodowy. W odróżnieniu od  ekranu plazmowego nawet w dużym nasłonecznieniu prezentuje wyraźny i czytelny obraz. Dzieje się tak dlatego, że posiada on kilkakrotnie większą jasność powierzchni (wyrażaną w jednostkach nt). Ekran zbudowany jest z pikseli, rozmieszczonych w układzie matrycowym i składających się na pewną określoną ilość, czyli rozdzielczość. Piksel jest najmniejszą grupą diod LED, tworzącą punkt świetlny. Pozwala on na uzyskanie światła dowolnej barwy. Im mniejsza wartość tego parametru, tym lepsza jakość obrazu. Natomiast jasność ekranu jest parametrem określającym ilość światła emitowanego przez ekran. Zbyt mała luminacja nie pozwala na uzyskanie zadowalającego kontrastu - w efekcie brak jest pełnej wyrazistości, czyli czytelności prezentowanej treści. Z kolei zbyt wysoka jasność wywołuje nieprzyjemne doznania wzrokowe (rażenie świetlne), co również utrudnia odbiór.

Wszędobylski brud


Niezależnie od tego, czy posiadamy duży telewizor LED, czy też laptop z małym ekranem, nasz sprzęt wymaga czyszczenia. Kurz, pozostałości po napojach, jedzeniu i odciski palców - to najczęstsze zabrudzenia, jakie pojawiają się na monitorze. Czyścić więc trzeba. Pamiętać należy przy tym, aby odpowiednio usuwać te zanieczyszczenia. Robiąc to nieumiejętnie, możemy bowiem poważnie i nieodwracalnie uszkodzić sprzęt.

Czego nie wolno robić?


Do czyszczenia ekranów LED nie wolno używać ręczników papierowych (rysują one delikatną powierzchnię), płynów czyszczących do tego nieprzeznaczonych, ani środków chemicznych. Jeżeli dysponujemy specjalnym płynem służącym do czyszczenia monitorów, pamiętajmy, żeby nie spryskiwać powierzchni bezpośrednio. Może to bowiem spowodować odbarwienie lub zniekształcenie struktury, a nawet łuszczenie ekranu! Pod żadnym pozorem nie wolno stosować wosku, benzenu, alkoholu, rozcieńczalnika, środków przeciw komarom, smaru. Mogą one zmienić wygląd powierzchni telewizora i spowodować odklejenie etykiet informacyjnych. Jeżeli chcemy czyścić ekran przy pomocy wody, róbmy to wilgotną szmatką. Należy się również upewnić, czy woda nie dostała się do środka oraz czy ekran nie jest mokry. Mogłoby to spowodować porażenie prądem elektrycznym, pożar lub awarię sprzętu. Ekran czyścimy tylko wtedy, gdy sprzęt jest wyłączony.

Proponowane Towary:

e5 RE002261 Itseptic 100szt.
e5 RE02333 Itseptic 250ml
e5 RE00093ZH (zielona herbata)

Jak należy czyścić ekran LED?


Zdecydowanie najlepszym sposobem jest zakupienie odpowiedniego zestawu czyszczącego. Zawiera ściereczkę oraz specjalny płyn w aerozolu. Płynem należy spryskać ściereczkę (a nie ekran!) i przecierać powierzchnię ruchem okrężnym, tak długo, aż zabrudzenia znikną (w razie potrzeby czynność powtórzmy). Jeśli nie dysponujemy takim zestawem czyszczącym, możemy użyć również miękkiej, czystej, suchej szmatki, nie pozostawiającej włókien – na przykład ściereczkę z mikrofibry. Ponieważ telewizor łatwo zadrapać, musimy uważać, aby na szmatce nie zawieruszyła się jakaś drobina. Dlatego też przed jej użyciem należy ją dokładnie wytrzepać. Gdy to nie pomaga, możemy ją delikatnie zmoczyć. Jeżeli zabrudzenia wymagają jednak użycia środka czyszczącego, rozcieńcz go z wodą w stosunku 1:10. Należy bezwzględnie pamiętać o  wcześniejszym wyłączeniu czyszczonego sprzętu z prądu. Inaczej może dojść do porażenia lub pożaru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
24 10
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać baterie do aparatu słuchowego?

 Problemy ze słuchem mogą dotknąć każdego i nie dotyczą jedynie osób starszych. Coraz więcej młodych ludzi znajduje się w grupie ryzyka. Zapoznaj się z rodzajami baterii odpowiednich do aparatów słuchowych.
Zobacz więcej   

Nie tylko kwiaty na Walentynki, czyli prezentowe pomysły na udany dzień zakochanych

Nie przepadasz za Walentynkami? A może jest wprost przeciwnie? Zawsze zastanawiasz się nad tym, co można podarować bliskiej osobie, by nie były to tylko kwiaty? Poznaj nasze pomysły na prezenty na wspólne spędzenie 14 lutego (i nie tylko).
Zobacz więcej   

Najbardziej wyczekiwane premiery smartfonów w 2017 roku

Kontynuacja podwójnych aparatów fotograficznych i rozszerzona rzeczywistość – oto czego możemy się spodziewać w 2017 roku. Poznaj premierowe modele smartfonów.
Zobacz więcej   

Znajdź nas