Nocna promocja! Ponad 1000 produktów w niższych cenach. Sprawdź!
Data publikacji: 5 marca 2014
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Jak wybrać uchwyt do telewizora?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Każda kolejna generacja telewizorów daje konsumentom nie tylko nowe funkcje i możliwości, dzięki którym mogą rozszerzać doświadczenia płynące z oglądania programów telewizyjnych, ale koncerny dbają też o zewnętrzny wygląd odbiorników. Między telewizorami projektowanymi nawet przed pięcioma laty a obecnie widać ogromną różnicę. Często natomiast najefektowniej wygląda telewizor zawieszony na ścianie – jak zatem wybrać uchwyt, który spełni nasze oczekiwania?
Wcale nie jest to taka prosta kwestia, niemniej stosując się do kilku rad z pewnością dokonamy zakupu, z którego będziemy zadowoleni.
Uchwyt do telewizora Arkas LCS 150T
Uchwyt ścienny z pojedynczym ramieniem Arkas LCS 150T


Przede wszystkim powinniśmy dokładnie obejrzeć tylną ścianę naszego telewizora.
Producenci starają się maksymalnie uprościć sprawę, przygotowując odpowiednie otwory pod śruby utrzymujące telewizor w pożądanej pozycji. Żeby uchwyt był kompatybilny, musimy wiedzieć o dwóch ważkich w tym kontekście kwestiach: jaki jest rozstaw otworów pod śruby montażowe oraz ile waży nasz odbiornik. Często można znaleźć uchwyty, które dobiera się na podstawie przekątnej ekranu, niemniej by być całkowicie pewnym, że któregoś dnia telewizor nie spadnie ze ściany powinniśmy mieć pewność co do wagi urządzenia i wybrać uchwyt, który utrzyma odbiornik. W tej sytuacji radzimy się też zapoznać z tabelą standardów VESA, która pomoże nam dokonać odpowiedniego wyboru:


Tabela standardów VESA
VESA    Rozmiar ekranu Waga Rozstaw otworów mocujących
MIS-B 4 – 7,9” Do 2 kg 20 x 50 mm
MIS-C 8 – 11,9” Do 4,5 kg 35 x 75 mm
MIS-D 12 – 22,9” Do 14 kg 75 x 75 mm / 100 x 100 mm
MIS-E 23 – 30,9” Do 23,7 100 x 200 mm
MIS-F ponad 31” Do 113,6 kg 200 x 200 / niestandardowe
      
Kiedy wiemy już, jakiego produktu szukać, by nasz telewizor był zawieszony bezpiecznie i poprawnie (czyli np. nie opadał w dół) możemy zająć się doborem uchwytu tak, by spełniał nasze indywidualne wymogi. Po pierwsze, musimy się zastanowić czy telewizor będziemy oglądać z jednego punktu w salonie – chociażby z kanapy – czy lepiej będzie, jeśli damy sobie możliwość korygowania ustawienia urządzenia. Wybierać możemy spośród uchwytów bez możliwości regulacji bądź pochylnych w pionie (góra/dół) oraz tych z pełną regulacją (góra/dół, prawo/lewo). Wisienką na torcie są modele z elektrycznym obrotem, najczęściej sterowane zdalnie, niemniej są to urządzenia niezwykle drogie.

Proponowane Towary:

Multibrackets MB012 M Universal Tilt Wallmount Black Medium
Multibrackets MB101 M Vesa Super Slim Tilt & Turn HD
Multibrackets MB732 M VESA Flexarm Full Motion Dual
Multibrackets MB227 M Super Slim Tilt & Turn Plus
Multibrackets MB697 M VESA Super Slim Tilt & Turn Plus HD
Najpopularniejszymi uchwytami i również najprostszymi w konstrukcji są te bez możliwości regulacji telewizor jest zawieszony na ścianie ‘na sztywno’. Sprawdzają się one doskonale w niewielkich pomieszczeniach, w których nie ma potrzeby korygowania położenia ekranu. Uchwyty tego rodzaju najlepiej umieścić na ścianie na wysokości około 1 metra tak, by wzrok osób oglądających telewizor w naturalny sposób był skierowany wprost na ekran (zwyczajowo radzi się, by linia naszego wzroku skierowana była powyżej linii środkowej telewizora). Uchwyty bez możliwości regulacji są idealne dla osób, które chcą by telewizor został zamontowany jak najbliżej ściany.

Uchwyt uchylny Reinston EU003 Universal Tilit WallmountUchwyty pochylne natomiast wybierają najczęściej ci konsumenci, którzy nie mają możliwości zawieszenia telewizora na linii wzroku. Wtedy wybiera się montaż w punkcie nieco wyższym, by następnie pochylić odbiornik w dół. Takie ustawienie ma jedną, niezaprzeczalną zaletę – dzięki temu obrazy wyświetlane są w bardziej wyrazisty sposób, a kolory intensywniejsze. Od naszych indywidualnych potrzeb zależy, jaki kąt nachylenia wybierzemy, tudzież jakiego będziemy potrzebować, by oglądanie telewizji było maksymalnie przyjemne.

Uchwyty z pełną regulacją są natomiast idealne do dużych i przestronnych pomieszczeń, w których często zachodzi potrzeba zmiany położenia odbiornika. Najczęściej ich konstrukcja przypomina ramię, którego położenie można dowolnie modyfikować. Dzięki temu też będziemy je mogli nieco odsunąć od ściany lub zamontować w trudno dostępnych miejscach. W zależności od jakości wykonania uchwytu, charakteryzują się one różnymi wartościami jeśli chodzi o kąt regulacji – w przedziale tym mieszczą się zarówno produkty, które reguluje się do kilku stopni jak i te, które można regulować aż do 180 stopni. Najbardziej zaawansowane pozwalają nawet na zmianę orientacji ekranu – z poziomej na pionową.


Dzięki informacjom zawartym w powyższym artykule z pewnością każdy w świadomy sposób wybierze uchwyt, który spełni jego oczekiwania a jednocześnie zagwarantuje, że telewizor pewnego dnia nie spadnie na podłogę. Uniwersalną radą, jaką jednak można dać przy okazji zakupu jakiegokolwiek sprzętu, jest kwestia ceny – otóż nie powinniśmy wybierać produktów najtańszych oraz firm, o których wiemy niewiele. W przypadku uchwytów bez zastanowienia możemy inwestować w produkty takich marek, jak Multibrackets, Reinston czy też Vogels. Jeśli natomiast z różnych względów nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile waży nasz telewizor oraz jaki ma rozstaw otworów na śruby to w Internecie – na stronach najlepszych producentów – znaleźć można podpowiedzi, zawężone jednak do oferty marki, na stronie której znajdujemy się aktualnie, warto zatem jednak do tych informacji dotrzeć samodzielnie. A następnie cieszyć się odpowiednio i bezpiecznie zawieszonym telewizorem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
45 6
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak oszczędzać energię elektryczną? Poznaj 10 prostych porad

 Zastanawiałeś się w jaki sposób wpłynąć na swoje finanse i zaoszczędzić prąd? Poznaj 10 prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię elektryczną.
Zobacz więcej   

Pralko-suszarka czy suszarka? Która zwycięży w pojedynku?

Suszenie ubrań spędza Ci sen z powiek i zabiera cenny czas? Masz malutkie dzieci, codziennie robisz pranie i chcesz, by ich ubranka były suche w krótkim czasie? Rozwiązanie jest prostsze i wygodniejsze niż myślisz. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać pralko-suszarkę lub suszarkę. Sprawdź, które urządzenie będzie dla Ciebie lepsze.
Zobacz więcej   

Jak zadbać o ekspres do kawy? Czyszczenie ekspresu krok po kroku

Picie kawy – niezależnie od tego, czy robimy to rano, w ciągu dnia, czy wieczorem – jest pewnego rodzaju rytuałem, z którego trudno zrezygnować. Delektowanie się pysznym naparem wymaga jednak regularnego czyszczenia urządzenia, w którym go przyrządzasz. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas