PlayStation 5 a PlayStation 4 – jakie są różnice? Porównanie

Autor: Piotr

Jakie są różnice pomiędzy PlayStation 5 a PlayStation 4? Możemy na przykład zdecydować się na ósmą generację PS4 i cieszyć się tańszą konsolą oraz najprawdopodobniej grami w niższych cenach. Gdybyśmy jednak chcieli mieć najnowszą grafikę połączoną z krótkimi czasami ładowania, możemy zainteresować się konsolą PlayStation 5.

Biały kontroler PS4

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są potencjalne oszczędności związane z wyborem PlayStation 4
 2. jaka jest specyfikacja techniczna PS5 i PS4
 3. jak wygląda kwestia gier na PS5 i PS4

PlayStation 5 a PlayStation 4 – oszczędności

Kobieta grająca na PS4

Na przełomie generacji konsol można podjąć wiele ciekawych decyzji. PlayStation 5 czy może jednak PlayStation 4, co wybrać? Co będzie przyjaźniejsze dla naszego portfela? Mniej więcej takie pytania chodzą po głowie zarówno osobom niemającym żadnej konsoli, lecz chcącym kupić taki sprzęt, jak i graczom posiadającym PS4, którzy za jakiś czas będą chcieli podjąć decyzję o zakupie PS5 bądź zdecydują się z nią wstrzymać. To strategiczna chwila, a decyzja wcale nie jest oczywista. Przede wszystkim, jeśli do tej pory nie kupiliśmy żadnej konsoli i dopiero myślimy o rozpoczęciu przygody z tymi urządzeniami, mamy parę rzeczy do przemyślenia. Kupując ósmą generację, czyli PlayStation 4, w pewnym sensie zostaniemy w tyle, bo wielkimi krokami zbliża się PlayStation 5. Jednak ma to swoje zalety, o których trzeba wspomnieć.

Decydując się na starszą generację, czyli PlayStation 4, wybieramy bardziej ekonomiczny wariant. Sama konsola z oczywistych względów będzie tańsza, więc jest to atrakcyjne dla wielu kupujących. Gry najprawdopodobniej również będą miały średnio niższe ceny na PS4, podczas gdy na rynku królować będzie PS5. Jest to zysk dla osoby, która, tak czy inaczej, nie grała do tej pory w żadne tytuły na ósmą generację, a więc i tak są one dla niej nowością. Jeżeli natomiast priorytetem są dla nas premiery gier i chcemy za wszelką cenę trzymać rękę na pulsie, żeby cieszyć się tym, co aktualnie ma najlepszą grafikę i o czym piszą wszystkie portale o grach, wtedy PS5 będzie dla nas bardzo atrakcyjnym produktem.

PlayStation 5: co już o niej wiadomo?
 • 1 939 zł
 • 1 899 zł
 • 2 326 zł
 • 1 988 zł
 • 1 648 zł

PlayStation 5 a PlayStation 4 – specyfikacja techniczna

Zestaw VR do PlayStation

Jakie będą różnice pomiędzy konsolą PS4 oraz PS5? Można to przedstawić między innymi za pomocą danych technicznych. Jeżeli chodzi o specyfikację PlayStation 4, to jest ona następująca:

 • procesor 2.1 GHz 8-core AMD Jaguar;
 • grafika 4.2 TFLOP AMD Radeon (36 CU, 911 MHz);
 • pamięć 8 GB GDDR5 + 1 GB.

W przypadku zbliżającej się konsoli dziewiątej generacji, czyli PlayStation 5, ma to wyglądać tak:

 • AMD Zen 2;
 • grafika AMD GPU (wspiera ray-tracing oraz 3D Audio);
 • obsługa rozdzielczości 8K;
 • dysk SSD.

Jak odszyfrować powyższe parametry? Czy w ogóle odczujemy jakąś różnicę między PlayStation 4 a PlayStation 5? Nowa generacja powinna przynieść odczuwalne zmiany. Jakość wyświetlanego obrazu stanie się lepsza, efekty graficzne będą bardziej zaawansowane, a czasy ekranów ładowania krótsze. Każdy, kto zastanawia się nad sensem zakupu nowszej konsoli, może być spokojny o potencjalny zysk w postaci przyjemności płynącej z rozgrywki. Jak to zawsze bywa, twórcy gier będą mogli pokazać nowsze rozwiązania i ładniejsze efekty, więc każdy, kto przywiązuje do tego sporą wagę, krótko mówiąc, będzie mógł cieszyć się ucztą dla oka.

Zastosowanie bardzo szybkich dysków SSD będzie rewolucją w zakresie czasu ładowania. Idealnym przykładem ukazującym różnice pomiędzy PlayStation 4 a PlayStation 5 jest to, iż ekrany ładowania w grach ulegną wyraźnemu skróceniu. Pokazano już nawet konkretny przykład. Inżynier Sony przeprowadził test, w którym skorzystał z funkcji szybkiej podróży w grze Spider-Man. Na PlayStation 4 czas ładowania to mniej więcej 15 sekund, natomiast na PlayStation 5 wyszło zaledwie 0,8 sekundy. Jeśli ktoś naprawdę nie lubi czekać, ponieważ zaczyna się szybko nudzić, wtedy zakup PS5 może się okazać zbawienny. Nowa generacja najwyraźniej ma mieć spory wpływ na oszczędności naszego czasu. Nie tylko ekrany ładowania ulegną skróceniu, lecz także czas potrzebny do instalowania nowych gier.

Czy PS VR będzie też na PlayStation 5? Sony zadeklarowało, że jest wciąż zainteresowane wspieraniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Co więcej, jeżeli ktoś polubił dotychczasowy zestaw do gier VR, który jest dostępny dla PlayStation 4, z pewnością ucieszy się na wieść o tym, że będzie go można wykorzystywać również na PlayStation 5.

PlayStation 5 a PlayStation 4 – gry

Myśl o tym, iż wszystkie gry, jakie kupiliśmy na PlayStation 4, przestaną się nam przydawać w chwili, gdy przerzucimy się na PlayStation 5, dla niektórych z pewnością może być niepokojąca. Właśnie dlatego PlayStation 5 będzie miało wsteczną kompatybilność. Co to znaczy? Otóż biblioteka gier z PS4 będzie możliwa do odpalenia na PS5. Bardzo wygodne dla graczy z całego świata. Czasem nie chcemy tracić dostępu do ulubionych tytułów, które zbieraliśmy przez lata. Teraz nie będzie to stanowiło przeszkody. W związku z tym nabywcy PlayStation 5 nie muszą się zamartwiać tego typu rzeczami i mogą śmiało nabyć nowy sprzęt, gdy tylko pojawi się na rynku (premiera przewidziana jest na święta 2020 roku). Kolejną zaletą jest to, że oczywiście mnóstwo gier zostanie wyprodukowanych na nową konsolę i każdy jej posiadacz będzie mógł doświadczyć usprawnionej grafiki.

Dowiedz się więcej na temat PlayStation 5:


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów