Pralko-suszarka czy suszarka? Która zwycięży w pojedynku?

Autor: Iza

Suszenie ubrań spędza Ci sen z powiek i zabiera cenny czas? Masz malutkie dzieci, codziennie robisz pranie i chcesz, by ich ubranka były suche w krótkim czasie? Rozwiązanie jest prostsze i wygodniejsze niż myślisz. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać pralko-suszarkę lub suszarkę. Sprawdź, które urządzenie będzie dla Ciebie lepsze.

Pralko-suszarka i suszarka to dwa typy urządzeń, które coraz chętniej zadomawiają się w polskich domach. A to dlatego, że pozwalają zapomnieć o kłopotliwym, zwłaszcza w jesienno-zimowe miesiące, rozwieszaniu i suszeniu mokrych ubrań. Na szczęście można zapobiec wszechobecnej wilgoci w łazience czy w salonie, która może powodować infekcje i przyczyniać się do rozwoju grzybów oraz pleśni w mieszkaniu. Nieocenioną pomocą dla tych, którzy często piorą, są suszarki lub pralko-suszarki.

Funkcje pralko-suszarek i suszarek

Pralko-suszarki mają najczęściej takie same programy prania jak pralki (bawełna, codzienny, pranie ręczne, wełna etc.). Tym, czego brakuje suszarkom w porównaniu do pralko-suszarek, są dodatkowe funkcje prania jak np. pranie parowe, dodatkowe płukanie (w przypadku rozpoznania przez pralko-suszarkę zbyt dużej ilości detergentu) czy też opcja prania kołder puchowych. Natomiast suszarki będą dysponowały większą liczbą programów suszenia i ich zróżnicowaniem w zależności od rodzaju suszonej odzieży. Wśród ważnych funkcji suszarek należy wymienić m.in. możliwość suszenia wełny w koszu lub suszenia butów.

Zarówno pralko-suszarki jak i suszarki są w stanie odświeżyć odzież, która długo wisiała w szafie. Posiadają także nowoczesne silniki inwerterowe i zabezpieczenia przed dostępem dla dzieci (np. blokadę panelu sterowania). Przykładowo suszarka w klasie energetycznej A++ o pojemności 8 kg zużywa 1,99 kWh przy pełnym załadunku. Natomiast pralko-suszarka  w klasie A i pojemności suszenia 8 kg – na pranie z suszeniem – 8,84 kWh 

Dla kogo pralko-suszarka, dla kogo suszarka i pralka?

Najważniejsze pytanie, na jakie powinieneś sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie to: ile mam miejsca w łazience lub kuchni?

Jeżeli:

 • w Twojej łazience do tej pory mieściła się tylko pralka i nie masz dodatkowego miejsca, w którym swobodnie postawiłbyś suszarkę,
 • masz nieduże mieszkanie, bez balkonu lub tarasu, gdzie w ciepłe dni mógłbyś suszyć pranie,
 • szukasz kompromisu między wygodą a oszczędnością miejsca,

  to wybierz urządzenie 2 w 1, czyli pralko-suszarkę

 

Zobacz nasz poradnik: jak wybrać pralko-suszarkę

 

 

 

Zobacz pralko-suszarki w RTV Euro AGD

 Natomiast jeśli:

 • masz dużą łazienkę lub pralnię na poddaszu czy w kotłowni,
 • Twoja rodzina jest kilkuosobowa i masz dzieci,
 • często pierzesz, a w związku z tym masz dużo rzeczy do wysuszenia,

  wybierz dwa osobne urządzenia, czyli suszarkę i pralkę.


 Przed zakupem zobacz nasz poradnik: jak wybrać suszarkę.

Polecane suszarki
 • 2 099 zł
 • 2 199 zł
 • 2 599 zł
 • 3 899 zł
 • 1 599 zł
 
Zobacz suszarki w RTV Euro AGD

Suszarki i pralko-suszarki – montaż, wymiary

Jeżeli łazienka w Twoim mieszkaniu nie jest zbyt szeroka, ale mimo to chcesz postawić w niej zarówno pralkę, jak również suszarkę, możesz zdecydować się na montaż jednego urządzenia na drugim (zawsze stawiaj suszarkę na pralce, nigdy odwrotnie!). W takim przypadku będziesz potrzebować łącznika pralki z suszarką.

Masz już pralkę? Wybierz do kompletu suszarkę od tego samego producenta. Dzięki temu nie tylko dopasujesz urządzenia pod względem designu, ale co najważniejsze – wymiarów. W przypadku montażu suszarki należy pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie stawiać jej pod ścianą ani tuż przy pralce. Suszarka musi mieć bowiem zapewnioną swobodną wentylację. Zamontowanie pralko-suszarki nie różni się natomiast od montażu pralki.

Jeżeli wybierzesz suszarkę lub pralko-suszarkę, zadbaj o niezbędną matę antywibracyjną, która pomoże wytłumić drgania wytwarzane w czasie pracy urządzenia.

 

 

Suszarka

Pralko-suszarka

Pojemność bębna

7, 8 lub 9 kg

 

6, 7, 8, 9, 10 kg (załadunek prania)

 

Wielkość załadunku

6-7 kg

 uwaga: wielkość załadunku suszenia jest mniejsza niż załadunku prania.

Programy suszenia

szybki, bawełna, wełna, do prasowania, odświeżanie, sport/fitness, syntetyki, ręczniki, program czasowy, ciepłe powietrze, zimne powietrze

bawełna, delikatny, do prasowania, suche, super suche, syntetyki, szybki, eco,

Dodatkowe funkcje

wskaźnik opróżnienia pojemnika na wodę

wskaźnik oczyszczenia filtra

opóźnienie czasu startu

program parowy

czujnik wilgotności

sygnał akustyczny

zakończenia programu

możliwość zmiany kierunku otwierania drzwiczek

oświetlenie bębna

kontrola piany

mniej zagnieceń

opóźniony start

dodatkowe płukanie, kontrola wyważenia

program „czyszczenie bębna”,

Cena

od ok. 1000 zł do ok. 9000 zł

od ok. 1300 zł do ok. 9000 zł

Klasa energetyczna

najczęściej A++, A+++, A, B

najczęściej A

Ile kosztują suszarka i pralko-suszarka?

Kompletując zestaw pralka + suszarka, zastanawiasz się pewnie, czy jest to droższe, czy tańsze rozwiązanie od kupna pralko-suszarki.

Pralko-suszarkę można kupić już za ok. 1300 zł (klasa energetyczna B) lub za ok. 1800 zł (klasa energetyczna A). Najdroższe modele mogą kosztować nawet 8000 zł lub 9000 zł. Wyróżniają się m.in. zróżnicowanymi programami prania i suszenia, oświetleniem bębna i najwyższymi obrotami wirowania – 1600 zł. Pralko-suszarki w cenie ok. 3500 zł mogą pochwalić się zbliżonymi parametrami. Różnice dotyczą głównie zużycia prądu w czasie prania z suszeniem i wody. Modele pralko-suszarek w klasie A i B mają zbliżoną cenę, dlatego zawsze lepiej wybrać tą, która zużyje mniej energii. Zwróć też uwagę, żeby suszarka była kondensacyjna i do suszenia wykorzystywała pompę ciepła (to rozwiązanie pozwala obniżyć zużycie energii).

Natomiast kupno pralki i suszarki to łączny wydatek ok. 3500 – 4000 zł.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem pralki.

Pralko-suszarka czy suszarka? Oto jest pytanie. Każde z urządzeń ma swoje zalety i wady. W pralko-suszarkach wygodne jest z pewnością to, że nie trzeba wyciągać mokrych ubrań i przekładać ich z pralki do suszarki. Należy jednak pamiętać, że załadunek suszenia w pralko-suszarce będzie nieco mniejszy niż suszarki. Suszarka natomiast zajmuje więcej miejsca, ale jest bardziej efektywna jeśli chodzi o suszenie ubrań, a to dzięki większej liczbie zaawansowanych programów. Ma również większy bęben, ponieważ nawet kupując pralko-suszarkę o ładowności np. 8 kg musisz liczyć się z tym, że wysuszysz w niej ok. 5 kg ubrań. Suszarka nie ma już takich ograniczeń. Dlatego zanim wybierzesz odpowiednie urządzenie, sprawdź nie tylko dostępne miejsce w domu, ale i potrzeby całej Twojej rodziny.

Więcej o pralkach, suszarkach i pralko-suszarkach dowiesz się z naszych poradników:

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link