Data publikacji: 18 lipca 2018
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Ile prądu pobiera lodówka? Klasy energetyczne lodówki i parametry wybranych modeli

Poleć znajomemu Drukuj

Lodówka jest jednym z domowych sprzętów, który działa niemal nieustannie. Wyłącza się ją zwykle w czasie mycia czy długiego wyjazdu. Zastanawiasz się, ile prądu pobiera lodówka w konkretnej klasie energetycznej? Porównanie podstawowych parametrów wybranych modeli ułatwi Ci dokonanie właściwego wyboru. Na jaką moc lodówki się zdecydować i czy opłaca się zakup sprzętu w najwyższej klasie energetycznej?

Jakie jest zużycie prądu przez lodówkę?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- od czego zależy zużycie energii przez lodówkę,
- ile prądu pobiera lodówka w konkretnej klasie energetycznej,
- jakie modele lodówki możesz kupić w wybranych klasach energetycznych,
- czy opłaca się zakup sprzętu z najwyższej klasy energetycznej.

Od czego zależy zużycie prądu przez lodówkę?

Częste otwieranie lodówki wymusza wyższy pobór energii elektrycznejWpływ na zużycie prądu przez lodówkę ma nie tylko model, rodzaj i klasa energetyczna lodówki, ale także sposób jej użytkowania, ustawienie czy wypełnienie komory chłodzącej. Jeśli uważasz, że Twój sprzęt pobiera zbyt dużo prądu, zwróć uwagę na to, jak z niego korzystasz. Ważne jest ustawienie mocy lodówki, sposób wypełnienia komory i zamrażalnika, częstotliwość i długość otwierania jej drzwi, czy jest regularnie rozmrażana i jakie są Twoje przyzwyczajenia związane z przechowywaniem czy rozmrażaniem produktów spożywczych.

Producenci, wyliczając dobowe czy roczne zużycie prądu przez lodówkę, biorą pod uwagę jej użytkowanie zgodne z zaleceniami, a więc prawidłowe ustawienie względem źródeł ciepła, odpowiednie wypełnienie produktami spożywczymi czy średnie ustawienie mocy. W rzeczywistości, zwłaszcza w małych kuchniach czy aneksach kuchennych, lodówka ustawiona jest blisko rur centralnego ogrzewania czy gotujących się na kuchence posiłków – a to wymusza częste chłodzenie.

Niebagatelne znaczenie mają Twoje przyzwyczajenia. Nie powinno się wkładać ciepłych i gorących posiłków do zimnego wnętrza, bo to zwiększa zużycie prądu przez lodówkę. Z kolei zamarznięte produkty wyjęte z komory zamrażalnika warto umieszczać w lodówce, by wchłaniały ciepło z wnętrza, a wydzielały chłód. Ustawienie optymalnej temperatury względem wypełnienia drzwi i półek wpływa na niższe zużycie prądu przez lodówkę. Istotne jest także jej odszranianie i czyszczenie. Im dłużej lodówka pozostaje wyłączona z prądu, tym więcej potrzebuje czasu, by wychłodzić obie komory do odpowiednio niskiej temperatury. Więcej o prawidłowym myciu lodówki przeczytasz w tym artykule.

Ile prądu pobiera lodówka w konkretnej klasie energetycznej?

Pozostawienie otwartej lodówki generuje wyższe zużycie prąduKlasa energetyczna lodówki to parametr, który wskazuje efektywność energetyczną urządzenia, a zatem jak dużo zużywa energii w ciągu roku. Klasa energetyczna lodówki określana jest na podstawie porównania konkretnego sprzętu ze standardowym zużyciem energii przez tego typu urządzenia. Wyróżnia się klasy energetyczne od A (razem z A+, A++, A+++) do G, przy czym te pierwsze odznaczają się najwyższą efektywnością energetyczną. W trosce o środowisko naturalne i oszczędność energii elektrycznej producenci proponują sprzęty niemal wyłącznie w najwyższych klasach energetycznych A.
Jakie jest zużycie prądu przez lodówkę w klasie energetycznej A, a jakie w klasie D? Otóż, jak podaje producent w karcie produktu lodówki Ravanson LKK-50S o pojemności chłodziarki 45 litrów, zużywa ona 103 kWh rocznie, co generuje koszt blisko 64 zł rocznie (zakładając cenę 1 kWh = 0,62 zł). Zaletą lodówki jest jej niewielki rozmiar, który sprawdzi się zwłaszcza w domach letniskowych czy małych aneksach kuchennych. Lodówka o podobnych wymiarach, ale w klasie energetycznej D, MPM 30-MBS-01, w normalnych warunkach użytkowania zużywa 301 kWh, co daje koszt roczny przekraczający 186 zł. Zaletą tego urządzenia jest automatyczne odszranianie i rozmrażanie chłodziarki. Różnica w kosztach rocznych jest znaczna, a lodówka w klasie energetycznej A na tym tle wypada zdecydowanie korzystniej.
Nowoczesne modele lodówek oferowane w najwyższej klasie energetycznej A+++ zużywają jeszcze mniej energii elektrycznej i pozwalają zaoszczędzić. Porównując lodówki o podobnych wymiarach, przykładowo Liebherr TP 1720 Comfort, widać różnicę w kosztach. Ten model według karty produktu zużywa 62 kWh na rok, co kosztuje niewiele ponad 38 zł. Lodówki pojemniejsze, wyższe i z dodatkowymi funkcjami zużywają więcej prądu, a dokładne informacje o parametrach wybranych modeli znajdziesz w karcie produktu dostępnej przy każdym produkcie w sklepie RTV Euro AGD.

Proponowane produkty:
Smeg Retro 50's FAB32LBL3 (drzwi lewostronne) <%– –%>
Smeg Mini Bar Retro 50's FAB5RWH3 (drzwi prawostronne) <%– –%>
Smeg Retro 50's FAB28RDUJ3 (drzwi prawostronne) <%– –%>
Smeg Retro 50's FAB30LWH3 (drzwi lewostronne) <%– –%>
Smeg Retro 50's FAB28RBL3 (drzwi prawostronne) <%– –%>

Jakie modele lodówki możesz kupić w wybranych klasach energetycznych – oto przykładowe produkty:

Więcej lodówek znajdziesz w sklepie internetowym RTV Euro AGD.

Czy opłaca się zakup sprzętu z najwyższej klasy energetycznej lodówek?

Wysokie i pojemne lodówki w klasie energetycznej A+++, z dodatkowymi funkcjami, jak dystrybutor wody, no Frost, z komorą świeżości czy szufladą z kontrolą wilgotności, rocznie generują koszt eksploatacji wynoszący od 100 do około 150 zł, w zależności od wybranego modelu. O połowę mniejszy sprzęt, bez dodatkowych opcji i bez zamrażalnika, ale w klasie energetycznej D będzie generował znacznie wyższy koszt.
Jednorazowy wyższy wydatek na zakup sprzętu o wyższej efektywności energetycznej w tym przypadku jest uzasadniony. Nowe energooszczędne urządzenie szybko się zwróci, a dodatkowe wyposażenie znacznie ułatwi codzienne użytkowanie.
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz także
article-photos/45173060009/Jaki grill do kuchenki mikrofalowej_cover_mini.png
Mikrofalówka z funkcją grilla to oferta nowoczesnej kuchenki klasy premium. Jaki ruszt warto wybrać – kwarcowy czy inny?
article-photos/45172448433/Wolnostojąca czy do zabudowy_cover_mini.png
Mikrofalówki to praktyczne urządzenia kuchenne. Te do zabudowy dodatkowo uzupełnią wystrój wnętrza twojej kuchni.
article-photos/35552686697/zmywarki60_mini.png
Ranking najlepszych zmywarek o szerokości 60 cm – sprawdź, co warto wybrać.

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu
AGD duże
AGD duże
Pokaż wybrane artykuły

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Jeżeli przedłużacz nie sięga do naszego urządzenia lub po prostu mamy za mało kontaktów, należy podłączyć dodatkowe gniazdko. Jak to zrobić?
Zobacz więcej   
Poszukujesz telefonu do 1000 złotych? Sprawdź najlepsze modele dostępne w tym budżecie. 
Zobacz więcej   
Chcąc mieć jeszcze większy komfort oglądania filmów czy seriali, warto postawić na bezprzewodowe słuchawki do telewizora. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas