Płacimy za Ciebie pierwszą ratę! Sprawdź
Data publikacji: 23 października 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Nadchodzi nowy segment urządzeń - czym będą nas zaskakiwać inteligentne zegarki?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Rewolucja komunikacyjna sprawiła, że zapoznać musimy się z szeregiem nowych pojęć. Jedno z nich to na przykład internet rzeczy – jest to sposób określania artykułów gospodarstwa domowego oraz innych sprzętów elektronicznych, które dzięki wbudowanym modułom WiFi mogą współpracować ze sobą dzięki podłączeniu do sieci.


 Takie rozwiązanie ma wiele plusów – jednym z najważniejszych jest zasada działania w synergii: suma możliwości skomunikowanych urządzeń jest większa, aniżeli każdego z osobna. Co możemy podpiąć do sieci? Wspominaliśmy już o wagach, doniczkach, żarówkach, domowych systemach ogrzewania i oświetlenia, którymi sterować można z poziomu tabletu czy telefonu. A gdyby tak mieć kontrolę nad tym wszystkim z poziomu jeszcze mniejszego urządzenia, które będziemy nosić na nadgarstku?

Zegarek Sony SmartWatchPamiętamy to już z filmów z lat 80. ubiegłego wieku – główny bohater odsuwał mankiet eleganckiej koszuli by wprowadzić sekwencję znaków na ekranie zegarka, a za jego plecami obserwować mogliśmy efekt, najczęściej w postaci potężnego wybuchu. Deweloperzy największych koncernów elektronicznych zdecydowali jednak, że ich propozycje będą miały nieco inne zastosowania. Przede wszystkim postawiono na ułatwienie komunikacji na linii smartfon – użytkownik. Coraz większe rozmiary telefonów z ekranem dotykowym mają szereg zalet, jak i wad. Do tych pierwszych z pewnością należą coraz czytelniejsze wyświetlacze, które są szalenie proste i intuicyjne w obsłudze.

Obecnie smartfony z powodzeniem zastępują nam laptopa i to one zasługują raczej na miano komputera osobistego XXI wieku, również ze względu na fakt, że mamy je bez ustanku przy sobie. Duże wyświetlacze sprawiają jednak, że nie każdy smartfon jest wygodny i ergonomiczny, szczególnie w przypadku osób, które mają mniejsze dłonie. Co prawda producenci starają się zaradzić temu na wiele różnych sposobów, na przykład oferując oprogramowanie, dzięki któremu ponad pięciocalowym telefonem jesteśmy w stanie swobodnie operować nawet jedną ręką. Jednak liczba powiadomień, które spływają do nas codziennie sprawia, że ciągłe wyciąganie telefonu z kieszeni może się okazać mało przyjemne. To jest nisza, którą starają się zapełnić producenci inteligentnych zegarków – przynajmniej na chwilę obecną.

Zegarek Sony SmartWatchW teorii smartwatch jest zatem skrótem, który łączy użytkownika z ekranem smarftona, kiedy ten bezpiecznie spoczywa w kieszeni spodni bądź w torbie. W praktyce natomiast, dzięki połączeniu Bluetooth, otrzymujemy możliwość sterowania funkcjami telefonu z poziomu nadgarstka. W związku z faktem, że telefony wciąż w dużej mierze służą do komunikacji głosowej, to za pomocą zegarka możemy odbierać, odrzucać bądź wyciszać sygnał nadchodzącego połączenia. Jeśli do całości dodamy zestaw słuchawkowy, otrzymamy możliwość rozmowy bez wyciągania urządzenia głównego z kieszeni. Na ekranie zegarka zobaczymy bowiem kto do nas dzwoni, głos w słuchawce nie będzie zatem zaskoczeniem.

Pomimo olbrzymiego zainteresowania serwisami społecznościowymi, wciąż popularne są tradycyjne SMS-y. Ekrany zegarków są na tyle czytelne, że z łatwością przyjdzie nam odczytać treść wysłanej do nas wiadomości. Jeśli dodamy do tego odpowiednią aplikację, będziemy mogli od razu wybrać kilka szablonów odpowiedzi, by z zegarka wysłać odpowiedź.

Niemniej nie mogło zabraknąć integracji społecznościowej – zegarki nowej generacji pozwolą nam odebrać powiadomienia z największych platform komunikacyjnych, takich jak chociażby Facebook czy Twitter. Z nadgarstka będziemy mieli także dostęp do prognozy pogody, kalendarza, skrzynki email czy odtwarzacza mp3. Jednym z urządzeń, które oferuje wszystkie te funkcje jest Sony SmartWatch – jest to zegarek nie tylko funkcjonalny, ale również fantastycznie wykonany. Japończycy zawsze słynęli z efektownego designu, a ich ostatnie serie urządzeń potwierdzają, że w koncernie pracują naprawdę zdolni projektanci.

Proponowane Towary:

Garett G20 (biały)
Forever SW-100 (czarny)
Withings Activite Sapphire (czarny)
Garett GT16 (czarny)
Garett GT16 (złoty)


Najnowszy smartwatch Samsung Galaxy Gear - wyposażony w Androida 4.0 ze specjalną nakładką, potrafi łączyć się z Samsungiem Galaxy Note 3, umożliwiając prowadzenie rozmów telefonicznych i odbieranie SMS-ów. W niedalekiej przyszłości ma współpracować z kolejnymi urządzeniami mobilnymi m.in. z Galaxy S4, Galaxy S3, Galaxy S4 mini, Galaxy S4 Active, Galaxy Mega 5.8, Galaxy Mega 6.3 oraz Galaxy S4 Zoom. Ekran to 1,63 cala przekątnej (nieco ponad 4 cm) z panelem Super AMOLED, przykrytym odpornym na zarysowanie szkłem szafirowym. Całość daje bardzo głęboką czerń i nasycone kolory. Na pasku znajduje się kamera 1,9 Mpix, można nią wykonywać bardzo szybko zdjęcia i nagrywać 15-sekundowe filmiki. Te multimedia nie muszą obciążać pamięci smartwatcha, wystarczy przesłać je do pamięci smartfona.

Podstawowa funkcja to informowanie o godzinie i dacie. Posiada apliakacje znane ze smartfonów, jednak z bardzo minimalistycznym motywem graficznym. Dla wymagających użytkowników przewidziano możliwość ustawienia domyślnie krokomierza, podwójnego zegara, skrótów do ulubionych aplikacji (terminarz, galeria, aparat) i prognozy pogody. Te zmiany interfejsu zegarka można nanosić z poziomu smartfona Note 3.Poruszanie się po menu jest niezwykle proste, wystarczy przesuwać palcem w poprzek ekranu lub z góry na dół, aby zamykać aplikacje. Do ładowania zegarka służy specjalna ramka wykonana z tworzywa sztucznego. Zamyka się w niej smartwatcha i podłącza ładowarkę z wejściem micro USB. Wybrane podelementy zostały wykonane z metalu.Nowopowstałe segmenty rynku rozwijają się jednak bardzo dynamicznie i – często – w nieoczekiwanym kierunku, nietrudno zatem sobie wyobrazić, że w kolejnej dekadzie inteligentny zegarek będzie standardem. Być może już wtedy urządzenie, które będziemy nosić na nadgarstku będzie nie tylko skrótem między użytkownikiem na jego smartfonem, ale pełnoprawnym urządzeniem, które będzie funkcjonować samodzielnie.

Warto uważnie obserwować, co dzieje się na rynku, niedługo bowiem Sony SmartWatch zyska bardzo poważną konkurencję – ze sprzedażą swojego produktu zamierza wystartować Apple. Dla nas, konsumentów, konkurencja może się okazać bardzo pozytywna w skutkach - oprócz możliwości wyboru producenci będą musieli się postarać, by to ich propozycja zwróciła naszą uwagę. To zawsze stymuluje do rozwoju i próbowania nowych, niekonwencjonalnych rozwiązań.
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
9 0
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jakie są zalety i wady laptopów 2 w 1?

Laptopy hybrydowe i konwertowane łączą cechy laptopa i tabletu. Opisujemy wady i zalety tego rozwiązania, najciekawsze modele i doradzamy na co zwracać uwagę kupując tego typu urządzenie.
Zobacz więcej   

Ranking TOP laptopów Premium

Myślisz o zakupie naprawdę dobrego laptopa do pracy? Zapoznaj się z rankingiem najlepiej ocenianych laptopów premium w naszym sklepie.
Zobacz więcej   

Recenzja: For Honor - ad mortem, inimicus!

For Honor to dynamiczna rozrywka, oferująca niezapomniane i wymagające starcia podczas wielkich bitew, jak i pojedynków jeden na jeden. Jedna z niewielu, która daje tak wielką satysfakcję z walki bronią białą - Paweł recenzuje grę For Honor.
Zobacz więcej   

Znajdź nas