Żelazko z sensorem dotyku – co to jest i na jakie się zdecydować?

Autor: Joanna

Żelazko z sensorem dotyku to takie, które grzeje się tylko wtedy, gdy trzymamy je w dłoni. Nie trzeba się już obawiać, że wychodząc z domu, zostawiliśmy włączone żelazko. To także znacznie mniejsze ryzyko przypadkowych przypaleń i strat w garderobie. Na rynku znaleźć można coraz więcej modeli żelazek wyposażonych w tę funkcję.

Czarne żelazko z sensorem dotyku stoi na desce do prasowania, na której lezy niebieska koszula

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest żelazko z sensorem dotyku
  2. na co zwrócić uwagę wybierając żelazko z sensorem dotyku
  3. co powinno mieć żelazko z sensorem dotyku

Czym jest żelazko z sensorem dotyku?

Różowe żelazko z czujnikiem dotyku stoi na drewnianym blacie. W tle kupka ułożonych ubrań i butelki z płynem

Żelazko to sprzęt AGD, który powinien znaleźć się w każdym domu. Pozbawione zagnieceń ubrania i materiałowe tekstylia prezentują się znacznie schludniej niż wtedy, gdy nie zostałyby uprasowane. Niestety w natłoku codziennych spraw i obowiązków zdarza się, że po zakończeniu prasowania ludzie zastanawiają się, czy wyłączyli żelazko. To uczucie niepokoju i niepewności jest bliskie wielu osobom. Idąc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci żelazek opracowali specjalny system samowyłączający. Żelazko wyposażone jest wówczas w czujnik dotyku, który zapewnia automatyczne wyłączenie urządzenia w przypadku przerwy w prasowaniu. Dzięki niemu sprzęt wyłączy się, gdy pozostanie bez ruchu. Zlokalizowany w rączce żelazka sensor dotyku sprawia, że nagrzewa się ono wyłącznie, kiedy ma się je w dłoni. Zdejmując dłoń z uchwytu, przerywamy nagrzewanie i tym samym pracę urządzenia. Można zatem spokojnie prasować, bez obaw, że zapomni się wyłączyć żelazko z prądu i wywoła pożar. Funkcja zapewnia nie tylko zachowanie bezpieczeństwa, ale i oszczędność energii. Żelazko z sensorem dotyku to dobry pomysł dla wszystkich użytkowników, a zwłaszcza tych zapominalskich i roztargnionych.

Żelazko z czujnikiem dotyku – na co zwrócić uwagę?

Jak w każdym żelazku, tak i w tym z czujnikiem dotyku podczas zakupu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest moc urządzenia. Parametr ten warunkuje szybkość nagrzewania się żelazka. Im moc będzie większa, tym szybciej sprzęt osiągnie pożądaną temperaturę i tym samym pozwoli rozpocząć pracę. Duża moc gwarantuje również skuteczne wygładzanie zagnieceń i wytwarzanie pary. Dodatkowo lepiej reaguje na zmniejszenie temperatury. W RTV EURO AGD znajdziemy modele żelazek z sensorem dotyku o mocy nawet 2800 W (Bosch Sensixx'x TDA7028210), 3000 W (Tefal Ultimate Pure FV9834) oraz 3200 W (Tefal Ultimate Pure FV9845).

Innym istotnym czynnikiem, jaki powinno się uwzględnić kupując żelazko z sensorem dotyku, jest wytwarzanie pary. Parametr ten informuje, ile pary jest w sposób ciągły uzyskiwane w czasie minuty. Im więcej pary powstaje, tym łatwiejsze i skuteczniejsze będzie prasowanie. Obecnie najczęściej spotyka się żelazka z czujnikiem dotyku wytwarzające 50–60 g pary na minutę. Choć zdarzają się modele produkujące jej więcej, jak np. Philips Azur Elite GC5036/20, w którym parametr ten wynosi 70 g/minutę. W tym miejscu należy też wspomnieć o dodatkowym wyrzucie pary, czyli chwilowym silnym jej wytwarzaniu. Funkcja ta z pewnością okaże się przydatna przy bardzo zagniecionych materiałach. Ograniczy czas oddziaływania temperatury na tkaninę i ilość przesunięć stopy po niej. Wysoki dodatkowy wyrzut pary znajduje się w takich żelazkach z czujnikiem dotyku, jak m.in. Tefal Turbo Pro Anti Calc FV5687E0 (240 g/minutę) oraz Philips GC4566/80 (250 g/minutę).

Polecane żelazka
  • 299 zł
  • 369 zł
  • 259 zł
  • 349 zł
  • 210 zł

Żelazko z sensorem dotyku – co powinno mieć?

Żelazko z sensorem dotyku stoi na białeym blacie. W tle wnętrze dziennego pokoju

Kupując żelazko z sensorem dotyku, powinniśmy zwrócić uwagę, czy zostało ono wyposażone w blokadę kapania. Funkcja ta zapobiega wytwarzaniu pary, kiedy temperatura żelazka jest za niska. A ponadto wyciekaniu wody, kiedy sprzęt nie nagrzał się wystarczająco. Bez niej wydobywająca się woda sprzyja plamom na ubraniach i zalaniu deski do prasowania. Blokadę kapania posiadają m.in. Bosch Sensixx'x DA50 EditionRosso TDA503011P oraz Philips GC4908/80.

Dobrze, jeśli żelazko z czujnikiem dotyku ma funkcję samooczyszczenia, znacznie ułatwiającą udrażnianie otworów, z których wydobywa się para. Są one bowiem narażone na gromadzenie się kamienia. Ważny jest też filtr antywapienny. Oba rozwiązania zapobiegają brudzeniu tkanin wapiennym pyłem, zmniejszeniu wydobywającej się pary czy nawet uszkodzeniu żelazka. Każde z tych udogodnień ułatwi użytkowanie i pozwoli lepiej zadbać o kondycję urządzenia. Wyposażone w nie zostały m.in.: Philips Azur GC4902/20, Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 Durilium AirGlide, Philips EasySpeed Advanced GC2676/20. Warto również zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe funkcje, jak np.: Air System (równomierne rozkładanie temperatury na całej powierzchni stopy żelazka), automatyczny dobór temperatury, Stop Shine (system zapobiegania błyszczeniu tkanin), Eco (automatyczne oszczędzanie energii).

Na jakość pracy z żelazkiem z sensorem dotyku rzutuje także jego budowa. Ważne, aby sprzęt nie był zbyt ciężki i miał wygodny uchwyt. Do wyboru są trzy rodzaje: zamknięty, otwarty, wyprofilowany, przy czym najczęściej spotyka się ten pierwszy. Manewrowanie żelazkiem ułatwi pokrycie uchwytu gumową powłoką. Dzięki niej urządzenie stabilnie trzyma się w dłoni. Oferują to np.: Tefal Turbo Pro Anti-Calc FV5645 Durilium AirGlide, Tefal Turbo Pro Anti-Calc FV5689, Tefal Pro Anti-Calc FV5655 Durilium AirGlide.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link