Rode VideoMic i inne – jaki mikrofon wybrać do kamery i aparatu?

Autor: Ola

Mikrofon do nagrywania jest niezbędnym dodatkiem do kamer i aparatów, którymi chcesz kręcić wysokiej jakości filmy. Dźwięk w produkcji filmowej jest tak samo ważny, a czasami nawet ważniejszy od obrazu. Dlatego też warto zastanowić się nad zakupem sprawdzonego mikrofonu do kamery. Jednym z najpopularniejszych modeli jest Rode VideoMic. Czy warto polecić też coś innego?

Mikrofon do kamery

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- dlaczego warto polecić mikrofon Rode VideoMic,

- który mikrofon do lustrzanki sprawdzi się najlepiej,

- kiedy lepiej wybrać mikrofon bezprzewodowy do kamery.

Mikrofon do kameryDlaczego warto polecić mikrofon Rode VideoMic?

Rode – mikrofon tej marki możesz często zobaczyć zamontowany na kamerach oraz na lustrzankach. Na rynku możesz kupić całą serię sygnowaną logo tej marki. Jednym ze sztandarowych modeli jest Rode VideoMic GO. Ten profesjonalny mikrofon pojemnościowy o charakterystyce superkardioidalnej zbiera głosy głównie z przodu. Stworzono go do współpracy z wysokiej jakości cyfrowymi kamerami lub aparatami.

Dlaczego warto go kupić? Oto, co oferuje:

  • znakomitą relację jakości do ceny,
  • wysoką jakość nagrań,
  • niewielkie wymiary,
  • wysoką wytrzymałość dzięki solidnej obudowie,
  • nie wymaga baterii – zasilanie jest pobierane z aparatu,
  • system przeciwwstrząsowy – wykonany z tworzywa termoplastycznego,
  • kompatybilność z wieloma typami aparatów,
  • wygodne mocowanie – można go zamontować na dowolnej kamerze dzięki standardowemu zaczepowi oraz wyjściu audio minijack.

Jakie jeszcze mikrofony audio można polecić do kamery lub aparatu?

PORADA EKSPERTA

Największym wrogiem każdego filmowca jest wiatr. Mikrofon kierunkowy wyłapie gwałtowne podmuchy, zamieniając je w ogłuszający zestaw trzasków, które będą się nadawały jedynie do kosza. Najlepszą ochroną przed wiatrem dla mikrofonu jest tzw. deadcat wykonany ze sztucznego futra. Założony na mikrofon stanowi efektywną ochronę przed zakłóceniami spowodowanymi wiatrem.

Który mikrofon do lustrzanki sprawdzi się najlepiej?

Jednym z najważniejszych parametrów takiego urządzenia powinna być duża redukcja szumów. Przed zakupem sprawdź też wytrzymałość baterii oraz czy mikrofon posiada filtr górnoprzepustowy chroniący przez zakłóceniami podczas nagrywania.

Ciekawą propozycją będzie pojemnościowy mikrofon Saramonic VMIC PRO przeznaczony również do lustrzanek. Dobrze przechwytuje dźwięk nawet w hałaśliwym otoczeniu. Jest mały, lekki i mobilny. Łatwo się go użytkuje. Sprzęt połączysz z aparatem lub podłączysz słuchawki do odsłuchu za pomocą dwóch portów minijack 3,5 mm. Obudowa wykonana z aluminium jest wytrzymała i dobrze chroni mikrofon przed uderzeniami i wstrząsami. Posiada ponadto filtr górnoprzepustowy 150 Hz. Urządzenie dzięki zimnej stopce jest kompatybilne z większością modeli aparatów.

Saramonic VMIC PROKiedy lepiej wybrać mikrofon bezprzewodowy do kamery?

Jest to ciekawe rozwiązanie wykorzystywane głównie w pracy dziennikarskiej. Zewnętrzny mikrofon bezprzewodowy może zostać umieszczony daleko od kamery rejestrującej obraz. Mikrofon nagrywa dźwięk, a następnie przez nadajnik przesyła go sygnałem radiowym do odbiornika bez konieczności rozciągania pomiędzy tymi urządzeniami przewodu. Daje to sporą swobodę ruchu i zwiększa mobilność nagrywania. W przypadku tego typu urządzeń bardzo ważna jest odporność na zakłócenia przy przesyle sygnału pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem.

W naszym sklepie znajdziesz zestaw Saramonic UWMIC9 składający się z 2 mikrofonów bezprzewodowych, 2 nadajników i 2 odbiorników. Sprzęt jest przeznaczony do wideografii DSLR, nagrywania krajobrazów i wywiadów oraz nadawania programów telewizyjnych.

Jeżeli szukasz mikrofonów do bardziej uniwersalnych zastosowań, zobacz artykuł Jaki mikrofon do nagrywania? Zobacz nasze propozycje!

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link