Robot sprzątający, który sprawdzi się w małym mieszkaniu

Autor: Piotr

Od kilku lat mamy do czynienia z trendem, w którym Polacy poszukują coraz mniejszych mieszkań. Spowodowane jest to głównie rosnącymi cenami nieruchomości, które rok do roku drożeją w tempie kilkudziesięcioprocentowym.

Od kilku lat mamy do czynienia z trendem, w którym Polacy poszukują coraz mniejszych mieszkań. Spowodowane jest to głównie rosnącymi cenami nieruchomości, które rok do roku drożeją w tempie kilkudziesięcioprocentowym.

Ta zmiana ma oczywiście wpływ na charakter naszych wnętrz, które znacznie łatwiej zagracić. Wystarczy zostawić na wierzchu jakieś ubrania, zrobić większe zakupy, ugotować obiad albo nie posprzątać przez kilka dni, żeby w środku zrobiło się przytłaczająco.

Idealnym rozwiązaniem, które wyręczy nas od obowiązku sprzątania, jest robot odkurzający. Ta kategoria inteligentnych produktów do domu od lat dynamicznie się rozwija. Świadczą o tym liczby podawane przez iRobot - czołowego producenta robotów domowych na świecie.

W minionym roku globalna sprzedaż robotów osiągnęła 30 milionów sztuk. W samej Polsce sprzedano ponad 500 tys. zautomatyzowanych odkurzaczy.

Praca na niewielkiej przestrzeni okazuje się jednak bardzo wymagająca. Duża liczba mebli, zakamarków, zabawek dla dzieci czy innych przedmiotów rozrzuconych po podłodze, sprawia, że nie każdy robot odkurzacz sobie poradzi. Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając robota odkurzającego do małego mieszkania.

Sprawna nawigacja to podstawa

Bez wątpienia bardzo ważną kwestią jest system nawigacji, które ogarnie wszelkie przeszkody czyhające na robota w trakcie sprzątania małych przestrzeni. Marka iRobot w tej kwestii czerpie pełnymi garściami ze swoich doświadczeń, kiedy to tworzyła roboty do przeszukiwania stref przybrzeżnych pod kątem występowania materiałów wybuchowych. Ich przeznaczenie oznaczało konieczność stworzenia algorytmu poruszania się tak, aby nawet skrawek przestrzeni nie został pominięty.

Opracowany przez firmę system analizowania przestrzeni i poruszania się został wykorzystany w pierwszym modelu robota odkurzającego iRobot Roomba, który trafił na rynek w 2002 roku. Od tego momentu odkurzacz automatyczny rozpoczął swoją drogę od ciekawostki do pożądanego i coraz bardziej powszechnego wyposażenia domu.

Dla współczesnych modeli robota odkurzającego Roomba nie ma przeszkód. Sam je wykryje i zapamiętuje, zwinnie poruszając się między meblami, roślinami, lampami i innymi sprzętami. Wie, gdy zbliża się do schodów i tym samym unika upadku.

Opatentowana nawigacja z wizualizacją przestrzeni pomaga robotom iRobot sprawnie poruszać się po całym mieszkaniu. Odkurzacz robot Roomba tworzy wizualne punkty orientacyjne, aby widzieć, gdzie była, a gdzie jeszcze musi odkurzyć.

  • 5 399 zł
  • 2 299 zł
  • 1 699 zł

Dobrze wyposażony

Czujniki optyczne oraz akustyczne, w które wyposażony jest automatyczny odkurzacz, odnajdują miejsca bardziej zabrudzone i koncertują pracę na ich dokładnym wysprzątaniu. Takim newralgicznym punktem mieszkania są zazwyczaj miejsca przy drzwiach wejściowych, gdzie gromadzi się najwięcej piachu z butów.

Kolejną kwestią wartą uwagi są wymiary robota, a przede wszystkim jego wysokość. Nie tylko otwarta przestrzeń w mieszkaniu wymaga regularnego odkurzania. Brud, kurz oraz inne zabrudzenia koncentrują się również pod kanapą, łóżkiem, fotelem czy szafką na tv. Do tego typu zadań najlepsze będą roboty sprzątające o wysokości nieprzekraczającej 10 cm, które będą mogły dostać się do zabrudzeń znajdujący się pod meblami.

Strefy bez dostępu

Żyjąc na mniejszej przestrzeni mamy więcej przedmiotów skumulowanych w jednym miejscu. Wśród nich znajdują się również rzeczy, które nie powinny być odkurzone. Ulubione miejsce zabaw dziecka, miski z wodą dla zwierząt, czy pokaźny zbiór puzzli. Na takie okoliczności musimy szukać robota, który posiada funkcje ograniczenia powierzchni pracy urządzenia.

Niektórzy producenci oprócz samego robota dołączają do zestawu również akcesoria w postaci wirtualnych ścian. Blokują one dostęp robotowi do danej strefy wysyłając niewidzialną dla ludzkiego oka wiązkę podczerwieni.

Kolejną metodą na wydzielenie stref bez dostępu dla robota jest funkcja Keep Out Zones. Uruchamiana jest z poziomu aplikacji mobilnej, gdzie sami nakreślamy granicę na mapie naszego mieszkania. Jest to najbardziej zaawansowany sposób, który charakteryzuje topowe modele robotów odkurzających.

Przyszłość sprzątania

Wracając do samej aplikacji warto poświęcić jej trochę czasu. Szczególnie, że to z jej poziomu odbywa się pełne sterowanie funkcjami automatycznego odkurzacza. Z pozoru mała, prosta rzecz, a okazuje się, że ma ogromny wpływ na współpracę z robotem.

Od aplikacji wymagamy, aby była intuicyjna i prosta w obsłudze. Idąc jednak krok dalej najwięksi, producenci jak iRobot, rozbudowują ją o nowe funkcje, które mają uprościć nam życie z technologią.

Aplikacja iRobot Home stanowi ona istne centrum dowodzenia. W części modeli dostępna jest mapa naszego mieszkania, z podziałem na poszczególne pomieszczenia. Tak, robota Roomba można wysłać do konkretnego pomieszczenia.

Kolejnym udogodnieniem jest tworzenie w jednym miejscu indywidualnych harmonogramów, sugestii sprzątania opartych o potrzeby mieszkańców, sezonowych alertów, integracji z innymi urządzeniami smart home. Ta ostatnia funkcja to nic innego jak bezpośrednia komunikacja robota z inteligentnym zamkiem do drzwi, termostatem i innych tego typu urządzeń. Dzięki czemu robot wie, w którym momencie opuszczasz dom, aby rozpocząć cykl sprzątania.

Nowoczesne roboty odkurzające to szereg zaawansowanych funkcji, które oprócz tego, że są, muszą ze sobą odpowiednio współpracować, aby realizować swoje zadania. Przy wyborze odpowiedniego robota odkurzacza warto kierować się sprawdzonymi rozwiązaniami, które wpływają na efektywność pracy bez względu na rodzaj oraz sprzątaną powierzchnię.

Modele dedykowane do większych pomieszczeń marki iRobot zaprojektowane zostały również, tak aby odnaleźć się w ciasnych wnętrzach. Bazują one przede wszystkim na sprawdzonych algorytmach oraz automatyzacji działania. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie lata doświadczeń oraz bogate portfolio produktów, które dedykowane jest zarówno do małych mieszkań, jak i wielopoziomowych domów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link