Odkurzacz myjący – wybieramy najlepszy model

Autor: Klaudia

Odkurzacz myjący to urządzenie bardzo przydatne w każdym domu. Z jego pomocą o wiele szybciej i dokładniej oczyścimy różne powierzchnie, niż przy użyciu klasycznego urządzenia. Zobaczmy czym powinien charakteryzować się dobry myjący odkurzacz.

Urządzenie wielofunkcyjne piorące dywan

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest i jak działa odkurzacz myjący
 2. dlaczego warto kupić odkurzacz myjący
 3. na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając odkurzacz myjący

Czym jest i jak działa odkurzacz myjący

Używanie odkurzacza myjącego

Odkurzacz czyszcząco myjący to urządzenie wielofunkcyjne. Oprócz podstawowej funkcji odkurzania posiada też wiele innych. Pozwala na umycie podłóg, a dodatkowo umożliwia pranie kanap i dywanów. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie. Używając zwykłego odkurzacza, zwykle po zakończonej pracy musimy jeszcze umyć podłogi. Tymczasem podczas korzystania z odkurzacza myjącego panele zostają dokładnie odkurzone i umyte w tym samym momencie.

Posiadając odkurzacz myjący podłogi możemy sprzątać na dwa sposoby – na sucho i na mokro. Odkurzanie na sucho odbywa się na takiej samej zasadzie jak w przypadku tradycyjnego urządzenia. Powietrze jest wciągane przez szczotkę, a kurz i odpady zostają w pojemniku. Drugim sposobem jest odkurzanie na mokro. Aby skorzystać z tego typu oczyszczania, w większości przypadków, wystarczy doczepić zbiornik na wodę do konstrukcji odkurzacza. Niektóre modele posiadają go przymocowanego na stałe. Do zbiornika wlewamy zimną lub ciepłą wodę. Możemy także dodać detergentu w celu lepszego usuwania plam. Na podstawę szczotki zaś nakładamy nasadkę wykonaną z mikrofibry. Jest ona wielokrotnego użytku i można ją łatwo uprać.

Modele odkurzaczy, które wyposażone są w funkcję prania, posiadają dwa zbiorniki – jeden na czystą, a drugi na brudną wodę. Dzięki temu powierzchnia jest myta czystą wodą. Przykładem takiego urządzenia jest Karcher FC 5 Premium Home Line 1.055-460.0. Niektóre odkurzacze myjące podłogi mają też funkcje czyszczenia gorącą parą lub prania tapicerki, dywanu czy wykładziny, jak np. Karcher SE 4001.

Odkurzacz stojący, zwany także pionowym jest najczęściej spotykaną formą odkurzacza myjącego. Ze względu na swój mały rozmiar i kształt jest bardzo poręczny i łatwy do przechowywania w mieszkaniu. Urządzenie może być zasilane sieciowo, czyli podczas pracy musi być podłączone do gniazdka elektrycznego lub akumulatorowo, co wiąże się z koniecznością ładowania akumulatora. Odkurzacz myjący bezprzewodowy, np. Electrolux PQ91-ANIMA lub Bissell Cross Wave Cordless 2582N jest zdecydowanie wygodniejszą opcją, szczególnie jeżeli mamy duże mieszkanie i nie chcemy być ograniczani przez kable.

Polecane odkurzacze pionowe
 • 1 149 zł
 • 649 zł
 • 1 249 zł
 • 2 349 zł
 • 999 zł

Dlaczego warto kupić odkurzacz myjący

Odkurzacz pionowy

Odkurzacz myjący posiada wiele zalet. Oto powody, dla których warto nabyć to niezwykłe urządzenie:

 • skuteczne czyszczenie – zbieranie kurzu na mokro jest o wiele efektywniejsze niż zbieranie go na sucho. Odkurzacz myjący pozwala na dokładniejsze czyszczenie powierzchni niż tradycyjny sprzęt. Co więcej, mycie podłogi w ten sposób jest skuteczniejsze niż mycie ręczne lub za pomocą mopa;
 • oszczędność – używając odkurzacza myjącego, zużywamy mniej prądu niż odkurzając zwykłym odkurzaczem, a także mniej wody niż w przypadku mycia podłóg mopem;
 • szybsze sprzątanie – odkurzacz piorąco myjący jednocześnie odkurza i myje podłogę, dzięki czemu sprzątanie jest szybsze, a my możemy zaoszczędzić dużo czasu, ponieważ nie musimy wykonywać tych dwóch czynności oddzielnie;
 • łatwe przechowywanie – odkurzacz bezprzewodowy myjący to łatwe w przechowywaniu urządzenie. Idealnie nadaje się do małych mieszkań. Ponadto możemy pozbyć się z domu mopa, co pozwoli zyskać dodatkowe miejsce;
 • ekologia – niektóre z modeli umożliwiają mycie powierzchni gorącą parą. Takie czyszczenie pozwala na zmniejszenie ilości używanych detergentów, co jest bardzo ekologicznym rozwiązaniem.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając odkurzacz myjący

Jak wybrać najlepszy odkurzacz myjący? Odpowiedź nie jest łatwa. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na parametry odpowiadające za wydajność sprzętu, a także na dodatkowe funkcje urządzenia, które ułatwiają komfort użytkowania. Istotna jest moc. Zazwyczaj im większa jest moc maszyny, tym wydajniejsza będzie jej praca. Jeżeli chcemy kupić bezprzewodowy odkurzacz myjący to warto zwrócić uwagę również na czas pracy urządzenia. Posiadając duży dom lub mieszkanie wybierzmy ten o długim czasie pracy, jak np. Philips SpeedPro Max Aqua XC8149/01, który pozwala na nieustanne użytkowanie aż przez 80 minut.

Nie mniej ważną rzeczą jest również liczba i rodzaj wymiennych końcówek. Pozwalają one na dostosowanie maszyny do pracy w różnych warunkach i na różnych powierzchniach. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie też poziomu hałasu, jaki emituje urządzenie, pojemności zbiornika na wodę, prędkość obrotów wałków myjących oraz czy odkurzacz ma opcję mycia gorącą parą.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link