Inteligentne czujniki w Twoim domu

Autor: Piotr

Czy chcesz, aby dom był oazą spokoju i miejscem, gdzie Ty i domownicy czujecie się bezpiecznie? Zależy Ci, aby mieszkać w domu, który zapewnia komfort na co dzień i daje poczucie bezpieczeństwa, a przy tym jest maksymalnie chroniony od różnych, trudnych do przewidzenia zdarzeń? W takim razie koniecznie sprawdź, jakie inteligentne czujniki warto w nim zainstalować! Przedstawiamy funkcjonalności, jakie oferują czujniki ruchu, dymu, gazu i podpowiadamy, w jaki sposób nimi zarządzać.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • czego nie powinno zabraknąć w inteligentnym domu;
  • dlaczego warto mieć w domu czujniki ruchu;
  • jak działają czujniki dymu;
  • kto powinien wyposażyć dom w czujniki gazu.

Inteligentny dom – czego nie powinno w nim zabraknąć?

Na inteligentny dom składają się zaprogramowane urządzenia, tworzące cały system, możliwy do sterowania za pomocą centrali lub aplikacji mobilnej. W ofercie dostępne są liczne systemy alarmowe, które zostały wyposażone w czujniki, detektory i mechanizmy, odpowiadające na interwencję przy różnych scenariuszach zdarzeń, takich jak pożar, zalanie czy ulatnianie się gazu. Niektóre nie posiadają w zestawie wszystkich czujników, ale możliwe jest dokupienie, podpięcie i tym samym rozbudowanie systemu zgodnie z zapotrzebowaniem.

Podstawowymi elementami systemów czuwających nad naszym bezpieczeństwem w domu są czujniki wykrywające ruch, dym i gaz (czujniki ruchu, czujniki dymu i czujniki gazu). Warto również rozszerzyć możliwości systemu smart home, aby zapewnić komfort domownikom – np. dzięki czujnikom temperatury, inteligentnemu oświetleniu czy sterownikom do zarządzania automatycznymi roletami. 

Czujniki ruchu – dlaczego warto je mieć?

Decydując się na systemy bezpieczeństwa w domu, czujniki ruchu są jednym z tych elementów, o których nie możesz zapomnieć. Pozwalają na skonfigurowanie systemu antywłamaniowego, który zabezpieczy dom i posesję przed niepożądanymi gośćmi. Czujnik wykrywa ruch w określonym obszarze widzenia i przekazuje informację do centrali zarządzania, która uruchamia działania zgodnie z ustawieniami (np. wysyła powiadomienie w aplikacji, włącza alarm, zapala światło itp.). Konsekwencją jest często spłoszenie włamywacza, który może obawiać się, że zostanie dostrzeżony albo nagrany przez kamerę do monitoringu.

Czujniki ruchu, oprócz działań prewencyjnych i zwiększających poziom bezpieczeństwa, są także doskonałym udogodnieniem dla domowników. Oświetlenie w pomieszczeniu włącza i wyłącza się automatycznie dzięki detektorom, które wykrywają ruch w pomieszczeniach. To spora oszczędność pieniędzy, ponieważ światło nie świeci, gdy nie ma takiej potrzeby, a ryzyko, że zapomnimy je wyłączyć wychodząc z domu nie występuje. 

Dostępne na rynku czujniki ruchu różnią się od siebie wymiarami, wyglądem, częstotliwością, zasięgiem, kompatybilnością ze zwierzętami o określonej masie, sposobem zasilania, zużyciem energii i ceną. Rozpiętość cenowa jest duża, a głównymi kryteriami, którymi należy się kierować przy wyborze powinien być zasięg działania i wrażliwość na ruch. Przykładowo, czujnik ruchu Eura-Tech ED-50A3 ma zasięg działania 6 metrów, podczas gdy czujnik ruchu Smanos MD7000 aż 80 metrów. Pierwszy będzie więc odpowiedni do pomieszczeń, drugi z kolei sprawdzi się doskonale do działania na posesji, przed domem.

Eura-Tech ED-50A3

Jak działają czujniki dymu?

Czujniki dymu powinny znaleźć się przede wszystkim w domach, w których istnieje wysokie ryzyko wystąpienia jego niekontrolowanego wydzielania czy pożaru – np. tam, gdzie do ogrzewania wykorzystuje się kotły olejowe, tradycyjne kotły węglowe i piece czy kominki. Nie oznacza to jednak, że w innych domach nie powinno się ich stosować. Do pożaru może dojść wskutek spięcia, wadliwej instalacji czy wypadku. Warto więc wyposażyć dom w to akcesorium, szczególnie, że nie jest nadmiernie kosztowne. Ceny czujników dymu rozpoczynają się już od około 35 złotych. 

Niektóre czujniki dodatkowo wyposażone są w możliwość wysłania powiadomienia po przekroczeniu progu temperatury (np. czujnik dymu Fibaro FGSD-002 ZW5) czy precyzyjną detekcję dymu papierosowego (np. czujnik dymu Eura SD-20B8).

Eura SD-20B8

Kto powinien wyposażyć dom w czujniki gazu?

Czujniki gazu mogą uratować życie. Każdego roku w wyniku zatrucia tlenkiem gazu dochodzi do wypadków śmiertelnych, a niekiedy do poważnych katastrof w wyniku wybuchów. W związku z tym, osoby, które mają w swoich domach urządzenia gazowe, obowiązkowo powinny wyposażyć się w takie urządzenie. Nie jest ono kosztowne – ceny rozpoczynają się już od ok. 80zł, a znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa. Warto posiadać czujnik gazu nawet jeśli w domu nie ma instalacji gazowej. Niejednokrotnie zdarzało się, że gaz przenikał kanałami telekomunikacyjnymi z uszkodzonego gazociągu biegnącego obok budynku i dochodziło do wybuchu. Wybierz więc odpowiedni czujnik gazu z naszej oferty – np. Kidde MTG-3000H i zwiększ poziom bezpieczeństwa swój oraz domowników!

Podsumowując, inteligentne czujniki w domu warto dobrać zgodnie z preferencjami. Mają za zadanie podnosić komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Warto wyposażyć swój dom w czujniki ruchu, gazu i dymu, a dodatkowo można poszerzyć zakres ochrony instalując: kamery do monitoringu, inteligentne oświetlenie czy inteligentne głośniki. Poznaj ofertę naszego sklepu i wybierz produkty na miarę swoich oczekiwań. Udanych zakupów!


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów