Co warto wiedzieć o UHS-I?

Autor: Mariusz

Karty pamięci to absolutnie niezbędne nośniki danych w wielu urządzeniach. Kamery, aparaty czy konsole do gier to sprzęt elektroniczny, który ma zbyt mało wbudowanej pamięci, aby pomieścić wystarczające zasoby.

dłoń mężczyzny trzymająca kartę pamięci w opakowaniu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co oznacza UHS-I i jakie jest jego praktyczne zastosowanie
  2. które karty pamięci UHS-I warto wybrać

UHS-I – co to za oznaczenie?

dłonie kobiety trzymające smartfon i kartę pamięci

Obecnie w każdej dziedzinie związanej z nowymi technologiami jest coraz więcej nowinek i ulepszeń. Nie inaczej jest w przypadku kart pamięci. Te nośniki danych jeszcze dekadę temu nie zapewniały jakichś oszałamiających możliwości. Jednak technika rozwija się w takim tempie, że obecnie karty pamięci mogą pomieścić tyle danych, ile jeszcze niedawno można było zapisać jedynie na dyskach twardych komputerów.

W przypadku wyboru karty pamięci istotna jest nie tylko jej pojemność, czyli to, ile gigabajtów danych da się na niej zapisać. Równie ważną kwestią jest to, z jaką prędkością zapisywane są zdjęcia czy filmy. Rzecz jasna, z rozwojem technologii wszystko przyspiesza. Dawniej spotykane klasy prędkości kart SD oznaczane były jako Speed Class. Numer określał liczbę MB/s, zatem łatwo było się zorientować, z jaką szybkością dana karta zapisywała dane. Class 2 to 2 MB/s, zaś Class 4, Class 6 oraz Class 10 to odpowiednio: 4, 6 i 10 MB/s. Zaletę tych prędkości kart stanowi to, że liczba przy słowie Class to minimalna, a nie maksymalna prędkość, z jaką nośnik danych je zapisuje.

Te wartości są dziś niezbyt imponujące i ulegają ciągłemu zwielokrotnieniu. Obecnie najczęściej spotykanym rozwiązaniem w kartach pamięci jest klasa szybkości UHS, czyli Ultra High Speed. W zależności od podtypu, szybkość zapisu danych na karcie pamięci jest kilku- lub kilkunastokrotnie szybsza niż w przypadku Speed Class.

Pierwszym rodzajem występującym w Ultra High Speed jest UHS-I. W tym standardzie zapisu danych transfer odbywa się z prędkością co najmniej dziesięciu MB/s. W praktyce wartość ta jest o wiele wyższa i wynosi od 50 do 100 MB/s. Z UHS-I korzystają urządzenia, które obsługują standard SD 3.01.

Kolejny podtyp Ultra High Speed to UHS-II, który obsługuje standard SD 4.0. W jego przypadku prędkości mogą już robić duże wrażenie. W zależności bowiem od tego, czy wykorzystywana jest połowa możliwości, czy też ich pełnia, przesył danych odbywa się z prędkością 156 MB/s albo 312 MB/s. Ale nie jest to najbardziej zaawansowany standard Ultra High Speed.

Takim określeniem można bez wątpienia posłużyć się, opisując UHS-III. Zapis danych odbywa się tu ze standardową prędkością 312 MB/s, natomiast odczyt z dwukrotnie wyższą, bo aż 624 MB/s. Te niesamowite wartości przysługują kartom SD działającym w standardzie 6.0.

Polecane karty pamięci
  • 269 zł
  • 69,99 zł
  • 89,99 zł
  • 129,99 zł
  • 29,99 zł

Karty pamięci UHS-I – jakie warto wybrać?

karta pamięci, czytnik i pendrive na białym tle

Wybór karty pamięci wbrew pozorom nie jest sprawą błahą i wymaga pewnego zastanowienia. Przede wszystkim nośnik danych musi być kompatybilny z urządzeniem, jakiego używamy, a nie bez znaczenia są też jego parametry. Chodzi tu zwłaszcza o najważniejszy z nich, czyli to, ile gigabajtów danych zmieści się na karcie pamięci. Kolejną istotną kwestią będzie omawiany wcześniej standard zapisu i odczytu danych. Ma to bowiem niebagatelny wpływ na funkcjonowanie urządzenia wyposażonego w kartę pamięci i znacząco wpływa na jego szybkość.

Jeśli ktoś szuka karty pamięci UHS-I 32 GB, może śmiało zdecydować się na produkt uznanego producenta, jakim jest Kingston Canvas Select microSDHC 32GB UHS-I. Ta karta pamięci to znakomity wybór dla osób, które fotografują i kręcą filmy za pomocą smartfona lub aparatu. Zapis danych odbywa się z prędkością 10 MB/s, natomiast odczyt jest na bardzo dobrym poziomie 80 MB/s.

Inna niedroga karta microSD działająca w standardzie UHS-I i mieszcząca 32 GB danych to Adata microSD Premier 32GB UHS-1 A1. W jej przypadku prędkość zapisu danych jest wyższa i wynosi 20 MB/s. Podobnie rzecz ma się z maksymalną prędkością odczytu, równą 100 MB/s. Do karty dołączono także użyteczny adapter, dzięki któremu nie trzeba kupować różnych formatów kart pamięci.

Karta UHS-I 64 GB to chociażby SanDisk Ultra 64GB microSDXC. Niewątpliwą zaletą tej karty pamięci jest aż dziesięcioletnia gwarancja producenta. Oprócz tego dołączony do niej został adapter. 64 GB pojemności i prędkość odczytu danych na poziomie 100 MB/s to bez wątpienia parametry, które przemawiają za kupnem tej karty, dostępnej w korzystnej cenie.

Prędkość odczytu danych nie jest być może największym atutem karty pamięci Patriot LX Series microSDXC Class 10 UHS-I 128GB, ponieważ parametr ten ma ona na poziomie 30 MB/s. Za jej nabyciem przemawia jednak 128 GB pamięci w połączeniu z przystępną ceną. Mimo że prędkość odczytu nie jest za wysoka, to prędkość zapisu już zadowala i wynosi 20 MB/s.

Dla tych, dla których karta SD 128 GB nie wystarcza, idealnym rozwiązaniem będzie większa pojemność. Zapewnia ją np. Adata microSD Premier 256GB UHS1 A1. Dwukrotnie większa pojemność, czyli 256 GB, to naprawdę dużo miejsca na zdjęcia i filmy. Prędkość odczytu na poziomie 100 MB/s oraz prędkość zapisu 25 MB/s to bardzo solidne wartości.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę