Maszyna do szycia dla dzieci – jakie powinna mieć cechy?

Autor: Joanna

Maszyna do szycia dla dzieci powinna być przede wszystkim prosta w obsłudze, bezawaryjna i bezpieczna. Szczególnie w przypadku małych dzieci należy poszukać sprzętu o spowolnionym tempie pracy. Modele dostępne na rynku różnią się bowiem dostosowaniem do wieku i umiejętności dziecka.

Mała dziewczynka przy maszynie do szycia

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jaka powinna być maszyna do szycia dla dzieci;
 2. jakie urządzenie kupić na początek;
 3. które urządzenie sprawdzi się dla 9–10-latka;
 4. czy można znaleźć maszynę zarazem dla dzieci i dorosłych.

Maszyna do szycia dla dzieci – jaka powinna być?

Dodatki krawieckie rozłożone na białej maszynie do szycia

Maszyna do szycia dla dzieci to sprzęt, który może pomóc rozwinąć u najmłodszych prawdziwą pasję do krawiectwa. Aby tak się stało, trzeba bardzo uważnie dobrać model tego urządzenia (Łucznik Mini). Maszyna powinna bowiem zostać dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Nieco inaczej będą wyglądać maszyny dla malucha, a nieco inaczej dla kilkulatka, który ma już za sobą pierwsze doświadczenia z tego typu sprzętem. Warto więc poszukać takiego urządzenia, które odpowie na energię, podejście i umiejętności dziecka. Przede wszystkim jednak, maszyna do szycia dla dzieci musi być bezpieczna, intuicyjna i prosta w obsłudze.

Maszyna do szycia dla dzieci – instrukcja wyboru

Nauka szycia może być dla dzieci doskonałą zabawą. Rolą rodzica jest natomiast to, aby była to również zabawa bezpieczna. Dlatego też, w trosce o małe dziecięce palce, szczególną uwagę zwrócić należy na specjalną osłonę wokół igły. Uniemożliwia ona potencjalne przeszycie dłoni, niezależnie od tego, którą jej część dziecko włoży pod igłę. Dobrym rozwiązaniem jest także spowolnione tempo pracy maszyny w stosunku do modelu, z którego korzysta osoba dorosła. Nawet jeśli dziecko maksymalnie dociśnie rozrusznik do podłogi, igła nie wykona bardzo szybkich wkłuć.

Dobrze, jeśli maszyna jest lekka i można ją łatwo przenosić. To umożliwia dziecku samodzielne sprzątanie po pracy, a więc i naukę porządku, który trzeba zachować przy robotach krawieckich. Ciekawy pomysł stanowi też łatwy do nawlekania chwytacz, a więc koszyczek ze szpulką, na którą nawinięta jest dolna nitka. Niektóre dziecięce maszyny do szycia wyposażone są w chwytacz wahadłowy, a więc klasyczny sposób montowania szpulki. Zdarza się, że jest on przykryty przezroczystą płytką, tak aby cały czas było widać, czy nitka się czasem już nie skończyła. Bardzo popularne są modele z automatycznym systemem nawlekania.

Większość maszyn dla dzieci do szycia ma około kilkunastu programów ściegowych, których wybór jest bardzo prosty. Wśród nich znaleźć można:

 • zygzak,
 • ścieg prosty,
 • ścieg kryty,
 • ścieg elastyczny,
 • trójskok.

Tego typu maszyny idealnie więc nadają się do nauki szycia. Pomaga w tym często kurs online, który producenci chętnie dołączają do swoich urządzeń. Plus stanowi także ledowe oświetlenie, które jest chłodniejsze i dzięki temu znacznie mniej męczy oczy.

Polecane maszyny do szycia
 • 969 zł
 • 989 zł
 • 1 099 zł
 • 1 599 zł
 • 539 zł

Maszyna do szycia – dzieci 9–10 lat

Dziewczynka szyje kawałek materiału

Dziecięce maszyny do szycia mogą szybko okazać się niewystarczające dla rozwijającego się talentu krawieckiego. Rodzic stosunkowo szybko może spotkać się z pytaniem, kiedy dziecko dostanie maszynę jak dla dorosłych. Na rynku znajdziemy modele, które odpowiedzą na takie oczekiwania.

Przede wszystkim muszą one być nieco większych gabarytów i zbliżać się wymiarami do sprzętów, z których korzystają dorośli. Maszyny takie powinny również mieć trochę większe tempo pracy. Z reguły oferują one nieco większą ilość ściegów, w tym na przykład półautomatyczne obszywanie dziurki, które wymaga już pewnej wprawy. Maszyna taka poradzi sobie ponadto z grubszymi materiałami. Problemem nie będzie dla niej raczej przeszycie zamka, naszycie aplikacji, cerowanie czy szycie. Dużym plusem okażą się mechanizm ułatwiający nawlekanie i chwytacz rotacyjny. Kolorowe naklejki, które można nakleić na przedni panel, pozwolą na prawdziwą personalizację urządzenia.

Prawdziwa maszyna do szycia dla dzieci i dorosłych

Maszyna do szycia dla dzieci to zabawka, która może się okazać równocześnie pełnoprawnym urządzeniem, z którego skorzystają dorośli. Jeśli dziecko wykazuje prawdziwą pasję i rozwija się w sztuce krawieckiej, można pomyśleć o zakupie sprzętu, który będzie dostosowany do jego potrzeb, ale którego będzie również mogła używać osoba dorosła. Taki sprzęt musi:

 • posiadać chwytacz wahadłowy,
 • posiadać mocniejszą siłę wkłucia igły,
 • radzić sobie ze zróżnicowanymi materiałami,
 • mieć gabaryty standardowej maszyny domowego użytku,
 • być wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED,
 • posiadać duże i czytelne pokrętła,
 • posiadać pokrętło do płynnej zmiany długości ściegów,
 • umożliwiać pikowanie, cerowanie i haftowanie.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link