Kino domowe – jakie warto kupić? Odrobina luksusu w przystępnej cenie

Autor: Łukasz

Wysokiej jakości sprzęt nagłaśniający znacznie podnosi komfort oglądania ulubionych filmów, ale nie musi wiązać się z dużym nakładem finansowym. Kino domowe do 500 zł zapewnia równie dobre efekty dźwiękowe co drogie zestawy. Sprawdź, jaki sprzęt warto wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Amplituner z pilotem obok telewizora

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie kino domowe do 500 zł jest najlepsze
  2. który zestaw warto kupić i czym kierować się przy zakupie systemu audio
  3. jak prawidłowo rozmieścić głośniki w salonie

Kino domowe – jakie kupić i dlaczego warto?

Kino domowe w salonie

Kino domowe to określenie na zespół urządzeń audio-wideo. Ich zadaniem jest możliwie wierne odtworzenie wrażeń wizyjnych i dźwiękowych doświadczanych przez widzów w prawdziwej sali kinowej czy koncertowej w zależności od charakteru odtwarzanego materiału z nadajnika. Powszechnie jednak przyjęło się, że kino domowe oznacza zestaw głośników oraz wzmacniacz obsługujący różne tony, czyli amplituner. Odpowiednio dobrany do wielkości pokoju sprzęt, właściwy rozstaw nagłośnienia oraz dobrze wyregulowany equalizer podnoszą komfort oglądania ulubionych filmów i seriali czy słuchania muzyki. Dobrej jakości kino domowe zapewnia głęboki, przestrzenny, autentyczny dźwięk. Szeroki asortyment tych urządzeń sprawia, że każdy kinomaniak znajdzie odpowiedni dla siebie zestaw głośników i z łatwością podłączy go do telewizora, a także komputera. Poza tym sprzęt może stanowić nowoczesny, designerski element wyposażenia, nadając pomieszczeniu bardziej ekskluzywnego charakteru. Kino domowe nie wymaga samodzielnego kompletowania poszczególnych elementów. To dobra wiadomość dla osób, które nie mają sprecyzowanych wymagań co do specyfikacji technicznej i chcą zaoszczędzić czas. Wówczas warto zdecydować się np. na kino domowe Yamaha MusicCast RX-V485 – z niskimi głośnikami kolumnowymi i liczbą kanałów 5.1. Dobrą propozycją będzie też Onkyo HT-S5915 – z łącznością bezprzewodową i licznymi dekoderami dźwięku wielokanałowego, jak Dolby Atmos, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS-HD czy DTS Virtual X. Nie zawiedziemy się również, stawiając na Pioneer VSX-534DB z technologią MCACC do tworzenia optymalnego środowiska akustycznego dzięki innowacyjnemu systemowi kalibracji.

Jaki zestaw kina domowego wybrać? Przegląd modeli

Kino domowe

Nie każdy kinomaniak wie, jakie kino domowe kupić, aby cieszyć się dźwiękiem 3D. Najbardziej popularnymi systemami są zestawy 5.1 oraz 7.1. Przykładowo Denon AVR-X1600X to model 7.2, natomiast Yamaha MusicCast RX-V485 zalicza się do rodzaju 5.1. Jednym z elementów, na który warto zwrócić uwagę wybierając zestaw kina domowego, jest amplituner, czyli serce sprzętu. Aby cieszyć się możliwie realistycznym dźwiękiem zarówno cichych, słyszanych w tle odgłosów (jak szum potoku czy wiatr), jak i głośnych scen w filmach akcji, powinniśmy szukać modeli z technologią Dolby Atmos czy DTS-X, np. Pioneer VSX-534B Taga Harmony czy Onkyo TX-SR393. Układ głośników 5.1 to niezbędne minimum, aby odnieść wrażenie dźwięku przestrzennego. Dlatego dobrze szukać modeli odpowiednio rozbudowanych lub też doposażyć zestaw kina. Kształt i ogólny wygląd kolumn to wyłącznie kwestia indywidualnej estetyki użytkownika, aczkolwiek jest ona istotna w przypadku aranżacji wnętrza o małym metrażu. Nowoczesne proste bryły, takie jak w Pioneer VSX-934B, mogą stanowić centralny i widoczny stylowy element wyposażenia pokoju. Z kolei Yamaha YHT-1840 w dyskretny sposób zapewnia efekty dźwiękowe za sprawą swojej kompaktowej formy. Efektownie wyglądające kolumny głośnikowe są szczególnie polecane do przestronnych salonów. Mniejsze mieszkania lepiej mogą tolerować soundbary, czyli listwy dźwiękowe zawierające kilka głośników, które nie zajmują wiele miejsca. Tego typu element kina domowego często pojawia się w tańszych zestawach. Kino domowe do 500 zł może oferować soundbar z czterema głośnikami i wbudowanym amplitunerem oraz jednym głośnikiem w osobnej kolumnie, jako uzupełnienie zestawu.

Instalowanie sprzętu – co warto wiedzieć?

Ustawienie głośników w systemach wielokanałowych ma szczególne znaczenie dla jakości słyszanych dźwięków podczas projekcji filmu. Rozstaw kolumn sprawia, że dźwięk jest trójwymiarowy, a wrażenia słuchowe lepsze. Głośniki umieszcza się na okręgu z referencyjnym miejscem odsłuchowym w jego centrum. Tylko lokalizacja subwoofera może być dowolna, ponieważ brzmienia dźwięku emitowanego przez jego głośnik nie muszą być zlokalizowane dokładnie w przestrzeni, choć zwykle jest on umieszczony z przodu pomieszczenia w pobliżu telewizora. Przyjmuje się, że optymalną konfiguracją głośników kina domowego jest umieszczenie trzech kolumn z przodu od miejsca odsłuchu w odstępie ok. 30° od siebie w pobliżu ekranu oraz dwóch głośników tzw. surrondowych z lewej i prawej strony z tyłu, za miejscem odsłuchu.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link