Bateria kuchenna dwuotworowa, dwudźwigniowa - informacje

Autor: Zosia

Funkcjonalne, estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości baterie kuchenne są ważnymi elementami wyposażenia kuchni. Co więcej, są intensywnie eksploatowane, dlatego muszą być dobrej jakości. Coraz większą popularność zyskują modele dwuotworowe i dwudźwigniowe. Jakie mają zalety i wady? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Bateria dwukurkowa wmontowana w ścianę

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać dobrej jakości baterię kuchenną
  2. jakie są zalety baterii dwuotworowej i dwudźwigniowej
  3. co jest lepsze – jedna czy dwie dźwignie
  4. czym są inteligentne rozwiązania w bateriach kuchennych

Jak wybrać baterię kuchenną?

Nowoczesna bateria dwukurkowa

Nowoczesna bateria kuchenna zapewnia nie tylko dostęp do wody, ale także ułatwia codzienne prace. Na rynku znajduje się wiele modeli, a wybór odpowiedniego często okazuje się kłopotliwy. Pod uwagę bierze się bowiem wiele czynników, w tym liczbę otworów, dźwigni, rodzaj wylewki i sposób montażu. Najczęściej baterie montuje się na obrzeżu zlewozmywaka. Jest to tzw. bateria sztorcowa, którą w razie awarii można łatwo wymienić. Inny rodzaj, naścienny, montuje się do instalacji wodnej wyprowadzonej ze ściany. Jest to jednak znacznie rzadsze rozwiązanie.

Wybierając armaturę kuchenną, warto zwrócić uwagę na liczbę uchwytów baterii. Najwygodniejsze są modele jednouchwytowe, ponieważ za pomocą jednej dźwigni można kontrolować ilość i temperaturę wypływającej wody. Pozwala to oszczędzać wodę. Baterie dwudźwigniowe wyposażone są w osobne dźwignie służące najczęściej do podaży ciepłej i zimnej wody. Najnowsze modele dwudźwigniowe ułatwiają także regulowanie strumienia wody. Dwuotworowe i dwudźwigniowe baterie kuchenne są coraz chętniej wybierane do nowoczesnych i funkcjonalnych kuchni. Szczególnie rekomendowane są modele Blanco, dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, w tym bieli, antracytu, szampana, stali i chromu.

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze: bateria jedno- czy dwudźwigniowa. Wiele zależy od częstotliwości korzystania ze zlewozmywaka. Przy dużych rodzinach znacznie praktyczniej będzie wyposażyć się w modele dwuotworowe i dwudźwigniowe. Przy niewielkiej eksploatacji jedna dźwignia może okazać się w pełni wystarczająca.

PORADA EKSPERTA

Aby bateria kuchenna służyła dłużej, warto o nią dbać za pomocą specjalistycznych środków, w tym delikatnych mleczek czyszczących z funkcją odkamieniania. Kilka razy w tygodniu zaleca się przecierać baterię środkami antybakteryjnymi i odkażającymi.

Polecane baterie kuchenne
  • 419 zł
  • 413 zł
  • 1 039 zł
  • 101,09 zł
  • 1 249 zł

Ważne parametry baterii dwuotworowej i dwudźwigniowej

Kuchenna bateria dwukurkowa w nowoczesnej kuchni

Przy wyborze modelu baterii dwuotworowej i dwudźwigniowej konieczne jest uwzględnienie rodzaju wylewki. Występują one w wielu rozmiarach, wielkościach i kształtach. Wybierając wygodną w użyciu wylewkę, łatwiej jest umyć zarówno duży, głęboki garnek, jak i wąską butelkę. Najchętniej wybierane są wylewki obrotowe. Mają możliwość obrotu o 120 lub 240 stopni. Znacznie rzadziej spotyka się modele z możliwością obrotu o 360 stopni. Wylewka powinna mieć także długi przewód, nawet do 150 cm. Odpowiednio dobrana, musi być zamontowana w taki sposób, aby strumień wody spływał na sam środek komory. Warto zwrócić uwagę na rodzaj powłoki, ponieważ od niej zależy trwałość baterii. Najdroższe, a zarazem najtrwalsze, są baterie ceramiczne. Odporna na zarysowania jest z kolei bateria granitowa, natomiast chromowa zapewnia ładny efekt połysku.

Inne rozwiązania w zakresie baterii kuchennych

Dostępne obecnie na rynku baterie kuchenne wyposażone są w nowoczesne funkcje, których celem jest ułatwienie codziennej pracy w kuchni. Bateria może być wyposażona w system elektroniczny, który ułatwia oszczędzanie wody i pozwala ją optymalnie wykorzystywać. Jest to możliwe m.in. dzięki aeratorowi, który napowietrza wodę i przez to zwiększa jej objętość. W niektórych modelach wbudowano czujniki ruchu, które włączają się automatycznie po przesunięciu pod nie dłoni.

W nowoczesnych kuchniach często wykorzystuje się termostat oraz baterie wyposażone w wyświetlacze LED. Na ekranie widać, jaka jest temperatura wody, która wypływa z baterii. Specjalne diody ostrzegają użytkownika przed możliwością poparzenia się. Coraz częściej spotyka się także systemy filtrujące, składające się z wkładu węglowego i ceramicznego filtru. Taki układ bez problemu mieści się w szafce pod zlewozmywakiem i usuwa z wody wszelkie zanieczyszczenia i związki, które mogą szkodzić zdrowiu. Niektóre rodzaje filtrów pozwalają na mineralizowanie wody, dzięki czemu zyskuje się możliwość picia lekko gazowanego płynu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów