Dobre garnki na indukcję – jakie wybrać

Konrad Ziółek

Płyty indukcyjne cieszą się dużą popularnością. Szybko się nagrzewają, łatwo się je obsługuje i są oszczędne. Wymagają jednak stosowania naczyń odpowiednio przystosowanych do tej technologii. Jak rozpoznać dobre garnki na indukcję i na co szczególnie zwrócić uwagę? Czym powinny się charakteryzować? Jakie materiały sprawdzą się najlepiej w codziennym gotowaniu? Sprawdź i wybierz najlepsze garnki na indukcję do swojej kuchni.

Zobacz także: Jakie garnki kupić – wybierz z nami najlepsze dla siebie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Dlaczego potrzebujesz specjalnych garnków na indukcję
  2. Dobre garnki na indukcję – czyli jakie
  3. Jak rozpoznać garnki na indukcję
  4. Z jakich materiałów dobre garnki na płytę indukcyjną
  5. Garnki żeliwne na indukcję – trwałe i uniwersalne
  6. Garnki emaliowane – powrót w wielkim stylu
  7. Powłoka granitowa – naturalnie wytrzymała
  8. Inne garnki na indukcję

 

Dlaczego potrzebujesz specjalnych garnków na indukcję

Płyta indukcyjna do podgrzewania przygotowywanych na niej potraw wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Kiedy włączasz płytę, przez cewkę indukcyjną, która jest umieszczona pod powierzchnią płyty – tam, gdzie jest pole grzewcze – płynie prąd. Powstaje szybkozmienne pole magnetyczne, w wyniku czego w dnie garnka płyną tak zwane prądy wirowe. Ich przepływ zaś generuje ciepło i naczynie się nagrzewa.

Aby ten proces zaszedł, konieczne jest zastosowanie odpowiednich garnków. Takich, które reagują ze zmiennym polem magnetycznym. Inaczej na płycie indukcyjnej niczego nie ugotujesz.

 

Dobre garnki na indukcję – czyli jakie

Najważniejsze jest dno garnka na indukcję – musi być zbudowane z materiału o właściwościach ferromagnetycznych, czyli takiego właśnie, który reaguje na pole magnetyczne wytwarzane przez płytę indukcyjną i dzięki temu się nagrzewa. Dobrymi przykładami takich materiałów są żeliwo czy stal węglowa. Nie ma potrzeby, żeby garnki na indukcję były zbudowane z ferromagnetyku w całości, wystarczy, że będzie z niego zrobiona zewnętrzna warstwa dna.

Ponadto dno dobrego garnka na indukcję powinno być:

  • grube, co najmniej 3-warstwowe (5–10 mm) – aby pod wpływem użytkowania i wysokiej temperatury nie odkształcało się, a ciepło było rozprowadzane równomiernie;
  • całkowicie płaskie – bez żłobień, wytłoczeń, żeby dobrze przylegało do płyty;
  • dopasowane do wielkości pola grzewczego – chyba że płyta wykrywa wielkość naczynia automatycznie.

 

Jak rozpoznać garnki na indukcję

Jeśli kupujesz nowe garnki czy patelnie, bez problemu sprawdzisz, czy można w nich gotować na płycie indukcyjnej. Informuje o tym symbol zwojnicy (kilka połączonych ze sobą pętelek), który znajdziesz zazwyczaj pod spodem, na dnie garnka. Czasem pojawia się tam po prostu słowna informacja, że naczynie jest przystosowane do technologii indukcyjnej.

Jeśli chcesz się dodatkowo upewnić lub sprawdzić, czy garnki, które masz już w domu, nadają się na indukcję, przyłóż do ich dna magnes. Materiał o właściwościach ferromagnetycznych przyciągnie magnes.

Polecane garnki
  • 1 199 zł
  • 799 zł
  • 1 159 zł
  • 1 159 zł
  • 839 zł
  • 429 zł
  • 1 699 zł
  • 749 zł
  • 309 zł
  • 1 249 zł

Warto dodać, że o ile płyta indukcyjna wymaga garnków o odpowiedniej budowie, to garnki na indukcję są uniwersalne, co oznacza, że użyjesz ich na różnych źródłach ciepła, także na gazie. Wiele z nich nadaje się także do użycia w piekarniku – wtedy wszystkie ich elementy, np. uszy, są wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę – to na przykład garnki w całości żeliwne czy stalowe. Niektóre garnki na indukcję można też myć w zmywarce.

 

Z jakich materiałów dobre garnki na płytę indukcyjną

Materiały, z których są wykonane, powinny być oczywiście bezpieczne dla zdrowia – nie mogą zawierać żadnych szkodliwych substancji. Warto więc postawić na produkty znanych i sprawdzonych marek, które gwarantują, że będą bezpieczne. Ważne również, by naczynia były odporne, wytrzymałe, trwałe i łatwe w czyszczeniu.

Garnek żeliwny na indukcję, emaliowany, z jedzeniem

Korpusy garnków na indukcję mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różne powłoki. Mamy do wyboru garnki stalowe i żeliwne – bezpowłokowe i z powłokami. Rośnie zainteresowanie garnkami emaliowanymi – znane z kuchni naszych mam i babć są coraz chętniej kupowane. Najważniejsze, żeby miały odpowiednie dno (z ferromagnetykiem) i były oznaczone przez producenta jako nadające się na kuchenki indukcyjne.

Garnki ze stali nierdzewnej cieszą się popularnością ze względu na trwałość, odporność na korozję, uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania czy wgniecenia, wysoką temperaturę i łatwość w utrzymaniu w czystości. Mają też przystępną cenę. Ze względu jednak na zawartość niklu nie są dobrym wyborem dla alergików. Nie tylko wtedy jednak warto pomyśleć o garnkach żeliwnych czy z bezpiecznymi powłokami – emaliowanymi i granitowymi.

 

Garnki żeliwne na indukcję – trwałe i uniwersalne

Tak, o bezpowłokowe garnki żeliwne trzeba odpowiednio dbać – myć je tylko wodą, dokładnie suszyć i zabezpieczać jadalnym olejem. Nie są też tanie – ale to inwestycja na lata. Są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. A także naturalne i całkowicie bezpieczne dla zdrowia – nie uwalniają w czasie gotowania żadnych szkodliwych substancji. Podczas gotowania, zwłaszcza kwaśnych potraw, uwalniają zaś do jedzenia związki żelaza, co jest korzystne dla zdrowia.

Polecane garnki
  • 279,99 zł
  • 371 zł
  • 419 zł

Garnki żeliwne bardzo dobrze przewodzą ciepło i jest ono równomiernie rozprowadzane. Choć nagrzewają się wolno, to osiągają wysokie temperatury – więc obróbka cieplna jedzenia jest szybka – i długo utrzymują ciepło. Bardzo dużą zaletą naczyń żeliwnych jest też ich uniwersalność – wykorzystasz je do gotowania, duszenia, smażenia, a także pieczenia. Sprawdzą się świetnie nie tylko na indukcji, ale także na innych źródłach ciepła.

Trzeba pamiętać o tym, że garnki żeliwne są ciężkie – i choć to może być utrudnienie w pracach kuchennych, to jest to też miara ich jakości. A zalety żeliwa i jego wytrzymałość rekompensują te niedogodności.

Garnki żeliwne są także z wersji z powłoką emaliowaną, zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną, co sprawia, że występują w różnych kolorach i są bardzo efektowne.

 

Garnki emaliowane – powrót w wielkim stylu

Kiedyś powszechnie używane, później zapomniane, teraz coraz popularniejsze. Nie ma się co dziwić ich powrotowi – emalia to naturalna powłoka (składa się ze sproszkowanego szkła i pigmentu stopionych na metalowym korpusie), bardzo bezpieczna, nie zawiera żadnych szkodliwych substancji, nie wchodzi w żadne reakcje z jedzeniem i nie ma wpływu na jego smak.

Garnki emaliowane na indukcję nadają się świetnie, ale użyjesz ich także na innych źródłach ciepła. Możesz w nich i gotować, i przechowywać jedzenie. To idealne garnki dla alergików czy do przygotowywania posiłków dla dzieci – powłoka emaliowana ma właściwości antyalergiczne i antybakteryjne, jest gładka i bardzo łatwa do utrzymania w czystości.

Polecane garnki
  • 219 zł
  • 29,99 zł
  • 59,99 zł
  • 24,75 zł
  • 29,99 zł
  • 29,99 zł
  • 29,99 zł
  • 39,99 zł
  • 349 zł
  • 349 zł

Garnki emaliowane szybko się nagrzewają, równomiernie rozprowadzają ciepło i długo je utrzymują. Emalia jest też odporna na wysokie temperatury i szok termiczny. Współczesne garnki emaliowane można nawet myć w zmywarce (warto jednak sprawdzić zalecenia producenta). Emalia jest podatna na zarysowania, choć nie tak łatwo ją uszkodzić. Jeśli w wewnętrznej powłoce emaliowanej pojawi się odprysk, traci ona szczelność i garnek jest do wymiany.

Zaletą naczyń emaliowanych jest także ich wygląd – mają różne kolory, wzory i nienachalny urok retro.

 

Powłoka granitowa – naturalnie wytrzymała

Naczynia zabezpieczone powłoką granitową, czyli wzmocnioną naturalnymi minerałami, są bezpieczne i nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, typu PFOA. Powłoka mineralna nie wchodzi w reakcje z jedzeniem i nie ma wpływu na jego smak. Garnki granitowe są uniwersalne – można w nich gotować, smażyć, a także piec. Na różnych źródłach ciepła – od indukcji po gaz. Ta powłoka jest nieprzywierająca, więc zredukujesz także użycie tłuszczu do minimum.

Polecane garnki
  • 749 zł
  • 310 zł
  • 299,99 zł
  • 289 zł
  • 287,27 zł
  • 284 zł
  • 249,99 zł
  • 249 zł
  • 249 zł
  • 249 zł

Powłoka granitowa jest odporna i łatwa w czyszczeniu. Naczynia z taką powłoką szybko się nagrzewają i równomiernie rozprowadzają ciepło.

 Garnek na indukcję z powłoką granitową i patelnia na indukcję z powłoką granitową

 

Inne garnki na indukcję

Jak już mówiliśmy, korpusy garnków na indukcję mogą być wykonane z różnych materiałów. Znajdziesz więc także garnki aluminiowe czy miedziane (z odpowiednimi powłokami – emaliowanymi, granitowymi, non stick czy stalowymi), a także ceramiczne, które są przystosowane do używania na płycie indukcyjnej. Mają wtedy na przykład stalowe dno albo jedna z warstw ich dna jest wykonana z ferromagnetyku – to zazwyczaj wprasowana płytka stalowa lub żeliwna. Takie naczynia będą też oznaczone przez producenta jako nadające się na indukcję.

 

Dobre garnki na indukcję – podsumowanie

Nie wszystkie garnki nadają się na płytę indukcyjną. Wybór odpowiednich jest jednak bogaty – trzeba tylko pamiętać, by miały odpowiednio zbudowane dno. Materiał ferromagnetyczny, co najmniej 3 warstwy i idealne przyleganie do płyty – to absolutna podstawa. Gdy kupujesz nowe garnki, zwróć jednak uwagę także na komfort użytkowania i ich wytrzymałość, a także, a może przede wszystkim, na to, by materiały, z których są wykonane, były całkowicie bezpieczne dla twojego zdrowia. Dlatego też warto stawiać na znane i sprawdzone marki i nie kupować garnków z przypadkowych, niepewnych źródeł.

A jeśli do kompletu potrzebujesz także patelni i zastanawiasz się, jaką wybrać, sprawdź nasz poradnik, w którym opisaliśmy różne materiały i powłoki.

Artykuł powstał we współpracy z markami: Staub, Ballarini, Gerlach, Altom Design

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!