Sprytnie i pysznie. Dziesięć funkcji piekarnika, które ułatwią ci pieczenie

Matylda Gruman

Dobry piekarnik to skarb. Nie dość, że umożliwia przygotowywanie pysznych dań – ciast, zapiekanek czy pieczeni – to jeszcze oszczędza twój czas i dba o bezpieczeństwo w kuchni. Jakie powinien mieć funkcje, by mógł ci dobrze służyć? Na pewno docenisz w nim szybkie nagrzewanie, pieczenie wspomagane parą i łatwe czyszczenie. Więcej o tych oraz innych praktycznych rozwiązaniach przeczytasz w tym artykule. Sprawdź naszą listę top 10, a potem piecz z przyjemnością.

 

1. Szybkie nagrzewanie piekarnika – bo szkoda czasu na czekanie

Na pewno dobrze znasz takie sytuacje: chcesz szybko przygotować ciasto tuż przed wizytą gości lub odgrzać w piekarniku obiad, gdy w progu stoją już wygłodniałe dzieci. Tak, wtedy naprawdę robi się nerwowo i liczy się każda minuta! Nowoczesny piekarnik z funkcją szybkiego nagrzewania, a takim jest np. Amica ED37618B X-Type Steam, pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu i stresu. Dzięki efektywnej pracy wentylatora i opiekacza urządzenie w zaledwie trzy minuty osiąga w komorze 150°C. Jeśli chcesz otrzymać wyższą temperaturę, musisz oczywiście poczekać chwilę dłużej, ale i tak zyskasz na czasie (w porównaniu z AGD starszego typu bez funkcji szybkiego nagrzewania).
 

O tym, że piekarnik osiągnął odpowiednią temperaturę, poinformują cię sygnał dźwiękowy, lampka kontrolna i/lub ikonka na panelu wyświetlania – w zależności od modelu i marki urządzenia. Nie musisz więc czuwać przy sprzęcie, gdy się nagrzewa. Sam da ci znać. Szybciej, niż się tego spodziewasz.  

 

2. Pieczenie na kilku poziomach – oszczędność czasu, miejsca i prądu

Jeszcze niedawno pojemna komora sprawdzała się tylko podczas przygotowywania dużych potraw, np. indyka XXL, oraz pieczenia tego samego dania na dwóch poziomach. Dziś jest inaczej. Producenci piekarników elektrycznych podsuwają nam praktyczne rozwiązania, dzięki którym możemy w pełni wykorzystywać przestrzeń urządzenia. Wyposażają sprzęty w więcej blach do pieczenia i drabinek do ich mocowania oraz – co najważniejsze – tworzą technologie, które ułatwiają wielopoziomowe pieczenie. Przykład? Model Candy Idea FCM896NRL z funkcją Multi-Level. Gorące powietrze jest tu rozprowadzane równomiernie, w każdym zakątku komory ma identyczną temperaturę. Dzięki specjalnej budowie piekarnika śmiało możesz piec w nim kilka potraw na różnych poziomach – smaki i zapachy nie będą się krzyżować. Wypełniając komorę niemal po brzegi, zyskujesz przede wszystkim na czasie pieczenia. Przy okazji zmniejszasz też zużycie prądu, działasz proekologicznie.

Spośród dostępnych w naszym sklepie piekarników elektrycznych warte uwagi są jeszcze urządzenia dwustrefowe – z dwoma wentylatorami odpowiedzialnymi za dwa niezależne termoobiegi. Wyposażono je w separator zapobiegający przenikaniu się smaków i zapachów. Niektóre sprzęty mają nawet podwójne drzwiczki.

  • 1 599 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 149 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 1 399 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
 

3. Pełną parą! Odkryj głębię smaku i dbaj o zdrowie

Gdy rozglądasz się za nowym piekarnikiem, dłużej zatrzymaj się przy modelu z funkcją pary. Gotowanie oraz pieczenie na parze to przecież podstawa zdrowej kuchni. Przyrządzane w ten sposób potrawy są:

  • mniej kaloryczne;
  • bardziej lekkostrawne;
  • bogatsze w składniki odżywcze;
  • pełne naturalnych smaków i aromatów.

piekarnik z funkcją pary

Wybrane piekarniki parowe wyposażone są w generatory, które dystrybuują w komorze parę wodną lub suchą. Służą do pieczenia, gotowania lub gotowania metodą sous-vide (próżniową, w specjalnych woreczkach). Przyjrzyj się jednak też prostszym, ale równie skutecznym urządzeniom, które pieką z dodatkiem pary wodnej – jak wspomniany już model Amica ED37618B X-Type Steam. Przed włączeniem wystarczy wlać do zagłębienia w jego dnie trochę wody, a reszta zadzieje się sama. Gorące powietrze w piekarniku zamieni wodę w parę, porywając ją do wspólnej cyrkulacji. W takich warunkach ciasta czy chleby lepiej rosną, po upieczeniu są puszyste w środku i chrupiące na zewnątrz. Podobnie mięsa czy zapiekanki – soczyste wewnątrz, z chrupiącą skórką.
 

Jeśli zaciekawił cię ten temat, poznaj najlepsze piekarniki parowe z rankingu RTV EURO AGD.

  • 2 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 049 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 199 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 499 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 899 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 2 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 519 zł
  • 6 599 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
 

4. Automatyczne programy = mistrzowskie efekty

W wielu piekarnikach znajdziesz bardzo przydatną funkcjonalność – gotowe programy pieczenia. Powstają one zazwyczaj we współpracy z zawodowymi mistrzami kuchni i mają główny cel: pomóc ci przyrządzić pyszne posiłki, niczym w renomowanej restauracji. Urządzenia dostosowują parametry pieczenia do rodzaju i wagi potrawy. Samodzielnie ustawiają wartość temperatury oraz tryb i czas pieczenia. Dzięki nim nie musisz się martwić, że lasagne będzie w środku niedopieczona, a kurczak wysuszy się na wiór.

Ciekawym rozwiązaniem są też funkcje specjalne. Cook Light w Candy Idea FCM896NRL jest np. idealna do przyrządzania lekkostrawnych i smacznych potraw. Wykorzystując termoobieg, grill i pulsacyjną cyrkulację powietrza, pomaga zatrzymać w daniu pożądaną wilgoć, a jednocześnie uzyskać efekt pięknie zarumienionej skórki.

 

5. Wi-Fi do łączności ze smartfonem i nie tylko

Gdy zdecydujesz się na inteligentny piekarnik z modułem Wi-Fi, możesz – za pomocą specjalnej aplikacji producenta – połączyć go ze swoim smartfonem czy tabletem. Korzyści z tego płynących masz kilka. Pierwsza i najważniejsza to bezpieczeństwo. Wyszłaś/wyszedłeś z domu w pośpiechu bez sprawdzenia, czy piekarnik jest wyłączony? Nie musisz zawracać, spójrz do telefonu. Jeśli urządzenie nadal pracuje, szybko je wyłączysz zdalnie. Aplikacja zaalarmuje cię także, gdy cokolwiek złego zacznie się dziać z piekarnikiem.

Druga korzyść – wygoda. Siedząc w ogrodzie czy w pokoju na piętrze domu, nie musisz iść do kuchni, by sprawdzić czas pozostały do końca pieczenia. Zerkasz tylko do telefonu. Także z poziomu urządzenia mobilnego możesz zmieniać temperaturę w piekarniku itp. Wracasz właśnie z pracy? Już teraz możesz włączyć piekarnik z daniem w środku. Obiad będzie gotowy na twoje przyjście.

piekarnik z wifi

Zwykle aplikacje dostarczają też wielu cennych informacji – przepisów, porad kulinarnych i przypominajek typu: czas na czyszczenie urządzenia. W niektórych modelach przez Wi-Fi możesz przesłać też do piekarnika zdjęcia swoich wypieków i zapisać je w konkretnych sekcjach.

 

6. Kontrola temperatury wewnątrz posiłku, czyli termosonda w akcji

Ile razy zdarzało ci się otwierać piekarnik pod koniec pieczenia biszkoptu i sprawdzać patyczkiem, czy ciasto już się nie klei? A może pamiętasz tę niepewność podczas wyjmowania z piekarnika kurczaka na ważny obiad? Czy mięso nie będzie za suche? A może niedopieczone? Zapominamy o tym! Używając zintegrowanej z piekarnikiem termosondy, zyskasz spokój oraz gwarancję udanych wypieków.

Termosonda przyda ci się zwłaszcza do przyrządzania mięs, zapiekanek czy takich słodkości jak suflet lub brownie. To profesjonalna asystentka – zawsze wie, jakie warunki panują w środku potrawy. Bez potrzeby otwierania drzwiczek piekarnika i zaburzania temperatury w komorze. Dzięki niej dania są zawsze doskonale wypieczone, zarumienione na zewnątrz, soczyste w głębi.

Zasady jej działania są podobne w różnych modelach. Zwykle wystarczy wbić miernik termosondy w żywność, włączyć piekarnik i ustawić na panelu sterowania odpowiedni program i temperaturę. I tyle, masz już wolne. Termosonda będzie na bieżąco monitorować stan wypieczenia dania. Gdy uzna, że jest idealnie, da ci znać sygnałem dźwiękowym. Piekarnik automatycznie się wyłączy.  

 

7. Blokady i chłodny front – w trosce o bezpieczeństwo domowników

Zdarza się, że podczas poszukiwań idealnego AGD skupiamy się na konkretnej nowoczesnej funkcji, zapominając o podstawowych rozwiązaniach, które są niezbędne na co dzień. Blokady bezpieczeństwa oraz izolacja termiczna piekarnika to jedne z nich. Powinni na nie zwrócić uwagę zwłaszcza rodzice małych dzieci. Dzięki blokadzie panelu sterowania ciekawskiemu maluchowi nie uda się włączyć lub wyłączyć urządzenia ani też zmienić ustawień pieczenia. Z kolei blokada drzwi uniemożliwi dziecku otwarcie piekarnika. Uchroni pociechę przed poparzeniem (w trakcie pracy urządzenia) albo przygnieceniem przez drzwiczki.

piekarnik z chłodnym frontem

Z kolei chłodny szklany front (niektórzy producenci stosują nawet trzy szyby) zadba już o bezpieczeństwo wszystkich domowników, włącznie z czworonogami biegającymi w kuchni. Izoluje ich od wysokiej temperatury w komorze. Zapobiega też emisji ciepła do domu – co ma szczególne znaczenie zwłaszcza podczas upalnego lata.

 

8. Łatwe otwieranie i zamykanie bez trzaskania

Jeśli nie masz w domu małych dzieci, którym musisz blokować drzwi piekarnika, powinna ci się spodobać funkcja ułatwionego dostępu do urządzenia. Wystarczy lekko docisnąć front (palcem, łokciem czy barkiem), by drzwiczki same się otworzyły – powoli, delikatnie, bezpiecznie. To bardzo pomocne rozwiązanie, gdy trzyma się na przykład w rękach dużą blachę lub brytfannę.

Zamykanie piekarnika powinno być równie delikatne, bez nieprzyjemnego trzaskania w końcowej fazie. Umożliwiają to specjalne zawiasy drzwiowe ze spowalniaczami, które wyhamowują front tuż przed jego zamknięciem. Mechanizm tzw. miękkiego domyku w zależności od producenta jest określany jako: SoftClose, Soft Closing, VelvetClosing, Soft Door.  

 

9. Płynne wysuwanie prowadnic – nawet z dużym obciążeniem

Gdy wysuwasz z piekarnika starego typu gorącą blachę lub naczynie żaroodporne z bulgoczącym sosem, tuż przed wyjęciem tracą one poziom i się przechylają. Mogą upaść na otwarte drzwi piekarnika, poparzyć cię. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo, albo je wręcz wykluczyć, warto zainwestować w piekarnik z przynajmniej jedną parą prowadnic teleskopowych z pełnym wysuwem.

piekarnik-z-prowadnicami-teleskopowymi

Umieszczona na nich kratka lub blacha do pieczenia – nawet mocno obciążona – płynnie się porusza. Zachowuje stabilność i poziomą linię – nie opada, gdy jest maksymalnie wysunięta. Dzięki specjalnym wybrzuszeniom delikatnie hamuje w końcowej fazie ruchu. To tzw. funkcja Stop.

Prowadnice wysuwają się w 100%, co ułatwia ci dostęp do blach i naczyń stojących na kratkach. Sprawniej i bezpieczniej możesz je wtedy chwycić. Masz też lepszą możliwość przyjrzenia się daniu. Wszystko z nim w porządku? Zatem wyciągamy!

 

10. Czysty piekarnik bez szorowania

Przypalony tłuszcz, skarmelizowany cukier i okruszki, dużo okruszków… To najczęstsze zabrudzenia komory piekarnika. Na szczęście nie musisz spędzać pół dnia na ich usuwaniu. Wyręczą cię w tym specjalne automatyczne funkcje czyszczące.

  • Czyszczenie pirolityczne – to najbardziej efektywna metoda. Polega na spaleniu zanieczyszczeń w bardzo wysokiej temperaturze (nawet 500°C). Spopielone resztki wystarczy zebrać suchą ściereczką. Przed uruchomieniem programu trzeba tylko pamiętać o usunięciu dużych zanieczyszczeń, a zwłaszcza rozlanego tłuszczu (bo może się on zapalić).
  • Czyszczenie katalityczne – tutaj główną rolę odgrywa powłoka katalityczna. W wysokiej temperaturze (przeważnie 250°C) pochłania ona i utlenia tłuszcz. Po skończonym programie, podobnie jak w czyszczeniu pirolitycznym, zbieramy spopielone resztki suchą szmatką.
  • Czyszczenie hydrolityczne – wykorzystuje parę wodną, która rozmiękcza brud. Wodę wlewa się przeważnie do specjalnego zagłębienia w dnie piekarnika, po czym włącza odpowiedni program. Gdy piekarnik ostygnie, należy tylko przetrzeć jego wnętrze mokrą szmatką.
      

Piekarnik przyjazny użytkowaniu – podsumowanie

Piekarnik powinien ci sprzyjać pod wieloma względami. Dobrze, by szybko się nagrzewał i umożliwiał pieczenie na kilku poziomach jednocześnie. Świetnie, jeśli się otwiera na lekki dotyk (bez potrzeby łapania za uchwyt), ma maksymalnie wysuwane prowadnice teleskopowe oraz funkcje samoczyszczenia. Jego chłodny front podczas pracy, a także blokady drzwi i panelu sterowania zapewniają bezpieczeństwo zwłaszcza dzieciom. Łączność Wi-Fi i aplikacja mobilna na smartfonie przydają się do zdalnej obsługi urządzenia.

Oczywiście idealny piekarnik musi też ułatwiać i uprzyjemniać pieczenie, gwarantować mistrzowskie efekty, umożliwiać przyrządzenie różnorodnych dań. Niezawodny asystent jest wyposażony m.in. w termosondę, termoobieg, grill, system parowy czy gotowe programy pieczenia.


Materiał powstał we współpracy z markami Amica i Candy 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!