Czy warto kupić iPhone’a?

Adam Niedbała

Gdy poszukujemy nowego smartfona, stoimy tak naprawdę przed wyborem jednej z dwóch dróg. Rzecz rozgrywa się między urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu operacyjnego Android a tymi, które na pokładzie mają iOS, czyli autorski system operacyjny firmy Apple. O ile obie możliwości mają zarówno swoich zagorzałych przeciwników, jak i wielkich zwolenników, to wielu z nas przy okazji zmiany telefonu przychodzi myśl: „a może tym razem zmienić obóz?”. Zatem czy warto kupić iPhone’a?

Zobacz także: Ranking iPhone’ów – jaki model wybrać w 2023 roku?


Kupujemy iPhone’a – różnice między iOS a Androidem

Często zdarza mi się rozmawiać z użytkownikami smartfonów o tym, że zastanawiają się nad przesiadką z telefonu z Androidem na iPhone’a. Jednymi z najczęstszych dylematów, które towarzyszą tym rozważaniom, są potencjalne problemy wywołane przyzwyczajeniem do obsługi Androida i niepewność co do możliwości migracji danych z jednego urządzenia na drugie. Warto więc się przez chwilę zastanowić, czy przechodząc na system iOS, naprawdę narażamy się na kłopoty, czy to tylko wyolbrzymiony strach przed nieznanym.

Gdy sięgniemy po iPhone’a, dość szybko okazuje się, że podczas codziennych zadań jego obsługa nie różni się znacząco od tego, do czego przywykliśmy, korzystając ze smartfona opartego na Androidzie. Interfejsy tych dwóch systemów operacyjnych mają naprawdę sporo wspólnych cech. W obu przypadkach poruszamy się po podobnie zaprojektowanych ekranach, wypełnionych ikonami aplikacji. Oba systemy oferują też dostęp do podręcznego menu, które „wyciągamy” z górnej krawędzi ekranu. W końcu nawet gesty sterujące są podobne. Największe różnice znajdziemy w menu ustawień telefonów, ale gdy już poznamy logikę rządzącą systemem iOS, zaczniemy bez problemu znajdować potrzebne funkcje.

Jeśli zaś boisz się, że nie będziesz wiedzieć, jak przenieść dane z Androida na iPhone’a, to z tym również nie powinno być większych problemów. Jeśli używając telefonu z Androidem twoje kontakty zapisywały się na koncie Google, możesz po prostu dodać to samo konto w ustawieniach iOS – kontakty, kalendarze, notatniki i poczta e-mail powiązane z tym kontem mogą być nadal używane w nowym systemie. Przenoszenie zgromadzonych na telefonie zdjęć, dzięki dobrodziejstwom chmury, jest równie łatwe – jeśli korzystałeś ze zdjęć Google, możesz korzystać z nich nadal na nowym telefonie. Również to, o co wielu się boi najbardziej – hasła zapisane w przeglądarce Chrome – bez problemu możesz wyeksportować do pęku kluczy powiązanego z twoim kontem Apple ID.

mężczyzna patrzy na smartfon

Jeśli się zastanawiasz, czy warto kupić iPhone’a, ale obawiasz się trudności związanych ze zmianą systemu operacyjnego, spieszę uspokoić, że naprawdę nie ma się czego bać. Do kilku typowo użytkowych różnic między Androidem a iOS można się przyzwyczaić w ciągu pierwszych kilkunastu godzin używania iPhone’a, a niektóre rozwiązania zaimplementowane w systemie iOS mogą się okazać o wiele wygodniejsze niż analogiczne funkcje Androida.

 

Co zyskujemy, kupując iPhone’a?

Pierwsze wątpliwości związane z przejściem z Androida na iOS rozwiane, więc zastanówmy się, jakie profity może nam przynieść taka zmiana. Warto pamiętać, że oba systemy operacyjne mają swoich miłośników i przeciwników i każdy z nich ma wyróżniające go funkcje. Skupmy się więc na tych aspektach, które zdecydowanie odróżniają iPhone’y od smartfonów z Androidem.

 

Łatwy wybór smartfona

Rynek smartfonów z Androidem jest rozdrobniony pomiędzy dziesiątki producentów, którzy produkują wiele telefonów z różnych półek cenowych, o różnych charakterystykach i możliwościach. iPhone’y działające pod kontrolą systemu operacyjnego iOS produkuje z kolei tylko firma Apple. Dzięki temu, że zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie pochodzą od tego samego producenta, nie ma potrzeby budowania dziesiątek wersji systemu operacyjnego – każdy iPhone pracuje na tym samym systemie operacyjnym, który jest przygotowany tak, by na każdej wersji telefonu działać doskonale. To coś, czego zdecydowanie brakuje w rozdrobnionym świecie telefonów z Androidem.

Dodatkowo iPhone’y wprowadzane są na rynek generacjami. Znaczy to, że praktycznie każdego roku Apple prezentuje nową wersję swoich smartfonów. W każdej z takich generacji znajduje się konkretna liczba modeli. Na rynek trafia właśnie 15. generacja. Znajdują się w niej następujące modele: iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. W sumie 4, z których każdy można śmiało nazwać flagowcem. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami sprowadzają się do wielkości ekranu, pojemności baterii czy liczby wbudowanych aparatów fotograficznych, ale jednocześnie każdy z modeli jest bardzo szybkim i wydajnym urządzeniem. W świecie telefonów Apple praktycznie nie ma rozwiązań kompromisowych. Nie znajdziemy tutaj tańszych smartfonów o niższej wydajności i słabszej jakości podzespołach. Wybór telefonu staje się więc prosty, chociaż trzeba przyznać, że najnowsze iPhone’y nie należą do najtańszych smartfonów. Ich ceny porównywalne są z cenami flagowych telefonów z Androidem najbardziej znanych producentów.

 

Apple ID i ekosystem Apple

Ponieważ firma Apple jest właścicielem nie tylko systemu operacyjnego iOS dla smartfonów, ale również iPadOS dla tabletów, watchOS dla smartwatchy i macOS dla komputerów, jako użytkownicy kilku urządzeń Apple możemy w stu procentach zintegrować je ze sobą. Służy do tego Apple ID, czyli prywatne konto użytkownika, którym możemy się logować do wszystkich urządzeń Apple.

W przeciwieństwie do smartfonów z Androidem, które integrują się z komputerami wyposażonymi w system Windows za pośrednictwem przeglądarki internetowej Google Chrome, w przypadku rozwiązań Apple integracja następuje globalnie, na poziomie systemów operacyjnych. Dzięki funkcjom takim jak Continuity czy Handoff możemy bardzo szybko przełączać się między urządzeniami – strona internetowa, którą wyświetlimy na iPhonie, może po jednym dotknięciu ekranu zostać wyświetlona na iPadzie, a praca rozpoczęta na iPadzie może być szybko dokończona na przykład na komputerze MacBook.

Polecane laptopy

Jednocześnie wszystkie nasze urządzenia Apple mogą współdzielić zasoby zdjęć, filmów, muzyki czy książek elektronicznych i korzystać ze wspólnej chmury danych iCloud. Jeśli korzystamy ze słuchawek Apple AirPods, mogą one być powiązane ze wszystkimi naszymi urządzeniami i automatycznie przełączać się na to, które jest aktualnie używane. Możemy wykorzystywać aparat fotograficzny iPhone’a jako kamerę do wideokonferencji prowadzonych z komputera Mac albo odbierać na tablecie rozmowy telefoniczne przychodzące na iPhone’a. Takich funkcji jest o wiele więcej, a ich wykorzystanie bardzo usprawnia pracę.

 

Bezpieczeństwo i aktualizacje systemu

Produkty Apple słyną z zaawansowanych rozwiązań związanych z bezpieczeństwem. Identyfikacja biometryczna Touch ID wprowadzona w smartfonie iPhone 5S była sukcesywnie rozwijana przez kolejne lata, by w końcu zostać wypartą przez Face ID. Ta ostatnia pozwala na odblokowywanie telefonu, logowanie do usług czy choćby potwierdzanie płatności za pomocą rozpoznawania twarzy, które działa bardzo precyzyjnie i sprawnie.

Warto wspomnieć też o tym, że wszystkie systemy operacyjne Apple bardzo mocno dbają o bezpieczeństwo użytkownika i jego danych. Każda instalacja nowej aplikacji na smartfonie musi być odpowiednio potwierdzona, a dostęp tej aplikacji do wrażliwych danych zebranych w pamięci urządzenia jest bardzo mocno ograniczany. Również przeglądarki internetowe na urządzeniach Apple robią wszystko, by minimalizować możliwość śledzenia ruchu użytkownika w sieci.

mężczyzna przy laptopie patrzy na smartfon

Firma Apple zapewnia aktualizacje swoich telefonów przez bardzo długi czas. Dotyczy to zarówno niewielkich poprawek związanych z bezpieczeństwem, jak i dużych zmian wprowadzających na przykład nową wersję systemu operacyjnego iOS. Można założyć, że iPhone’y wspierane są nowym oprogramowaniem przez nawet 5–6 lat. Dla przykładu – ostatnią wersję systemu operacyjnego iOS 16 można bez problemu zainstalować nawet na smartfonie iPhone 8, który wszedł na rynek w 2017 r. W stosunku do niektórych telefonów na Androidzie, których wsparcie jest porzucane przez producentów czasem już nawet po 2 latach, jest to ogromny plus.

 

Inne plusy iPhone’a

Wśród plusów iPhone’ów warto też wymienić choćby to, że są to solidne i dobrze skonstruowane smartfony, które mają długą żywotność, a jednocześnie stosunkowo niewiele tracą na wartości. Nawet gdy na rynek wchodzi nowa generacja tych smartfonów, to poprzednia wciąż trzyma cenę. Dzięki temu możemy dość łatwo sprzedać swojego iPhone’a poprzedniej generacji, by z niewielką dopłatą kupić nowszy model.

To też smartfony, które świetnie radzą sobie z multimediami. Świetnej jakości aparaty fotograficzne wyznaczają pewien standard w fotografii mobilnej. Jeśli więc chcesz mieć smartfona, który pomoże ci zrobić świetne zdjęcia i nakręcić ładne filmy w każdych warunkach, na pewno warto zwrócić uwagę na produkty Apple. Przy okazji nie musisz się też martwić o pojemność pamięci telefonu, bo usługa iCloud pozwala na rozszerzenie jej nawet o 2 terabajty dostępne w chmurze.

Mimo że smartfony Apple nie należą do najtańszych na rynku (wręcz przeciwnie!), to jeśli dysponujesz mniejszym budżetem i najnowszy, najlepszy iPhone jest poza twoim zasięgiem, zainteresuj się nawet nieco starszym modelem. Często okazuje się, że model iPhone’a, który na rynku pojawił się 3 lata wcześniej, działa sprawniej niż średniopółkowy smartfon z Androidem z bieżącego roku. W przypadku smartfonów Apple w sklepach można znaleźć modele sprzed 2 czy 3 generacji, które mimo wprowadzenia nowszych wciąż pozostają w sprzedaży w niższej cenie.

 

Czy warto kupić iPhone’a? Podsumowanie

Wojny toczone przez miłośników systemów operacyjnych Android i iOS i drobne uszczypliwości, którymi przerzucają się te dwie grupy użytkowników, są od lat nieodzownym elementem wirtualnego krajobrazu w internecie. Oczywiście obie strony mają swoje racje i przekonania i każdy ma prawo wybrać to, co najbardziej pasuje do jego oczekiwań wobec smartfona. Ci, którzy nie lubią telefonów Apple, często wytykają pewną zamkniętość systemu operacyjnego i brak możliwości głębszej ingerencji na przykład w jego wygląd. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że niektóre ograniczenia sprzyjają bezpieczeństwu użytkownika, które dla producenta iPhone’a jest bardzo ważne.

W każdym jednak wypadku, jeśli czujesz, że to może być czas na zmianę twojego smartfona na iPhone’a, polecam spróbować. Jeśli podejdziesz do takiej przesiadki z otwartą głową i świadomością nowych możliwości, które może otworzyć przed tobą nie tylko sam iPhone, ale też cały ekosystem Apple, może się okazać, że świetnie odnajdziesz się w świecie urządzeń firmy z Cupertino.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!