Wybór najlepszego sprzętu HiFi do domu do 3000 zł. Na co zwrócić uwagę?

Autor: Sara

Zakup sprzętu audio do domu to niełatwa sprawa. Na rynku możemy znaleźć setki różnych urządzeń, które zapewnią zupełnie inne przeżycia. Każdy z nich cechuje się całkiem inną funkcjonalnością i parametrami. Wybór sprzętu do 3000 zł to w dużej mierze kwestia naszych preferencji i wymagań względem urządzenia. Zobacz jak wybrać odpowiedni model systemu audio do Twojego domu!

Zbliżenie na biały zestaw HiFi stojący na drewnianej komodzie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak wybrać sprzęt grający do 3000 zł
  2. na jakie funkcje sprzętu audio do domu do 3000 zł zwrócić uwagę
  3. jakie są najlepsze modele zestawów audio do 3000 zł

Sprzęt grający do domu – jak wybrać taki do 3000 zł?

Widok na kobietę pijącą kawę, w otoczeniu zestawu audio

Wybierając odpowiedni sprzęt audio do naszego domu nieprzekraczający 3000 zł, warto zwrócić uwagę na mnogość rodzajów urządzeń dostępnych na rynku. Wybór właściwego zestawu lub pojedynczego urządzenia zależy od naszych potrzeb oraz preferencji. W RTV EURO AGD możemy znaleźć audio HiFi w postaci:

Każda ze wskazanych grup charakteryzuje się zupełnie innymi parametrami. Jeżeli poszukujemy stacjonarnego sprzętu audio, który podłączymy w naszym salonie, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę zestaw głośników z wzmacniaczem. Jest to świetny wybór, dzięki któremu możemy uzyskać niepowtarzalny dźwięk w jakości 3D. Zapewni on niesamowite odczucia – tak jakbyśmy uczestniczyli w wydarzeniach, które dzieją się na ekranie. Jeżeli zależy nam na systemie audio, który wykorzystamy w wielu pomieszczeniach, to polecamy zakupić sprzęt multiroom. To niewielkie urządzenie umożliwia włączanie innej muzyki w poszczególnych pokojach.

Wybór zestawu HiFi zależy także od “możliwości” naszego domu. Możemy znaleźć zestawy z kolumnami podłogowymi, które są wysokie i zajmują dużo więcej miejsca niż wersje mini. W tej kwestii ważne są również możliwości samego sprzętu, wzmacniacza oraz mocy na poszczególne kanały (głośniki). Powinniśmy dobrać moc głośników do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie ustawiony zestaw. Mikro i mini wieże będą świetnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach lub niedużych pokojach. Jeżeli nie chcemy zajmować miejsca dodatkowymi kolumnami czy wieżami, możemy też wziąć pod uwagę zakup soundbara. Jest to niewielki, podłużny głośnik, który znacznie wzmocni wydobywany z telewizora czy wzmacniacza dźwięk.

Z kolei dla osób, które chcą cieszyć się muzyką wszędzie, nawet poza domem, zdecydowanie polecamy aktywne głośniki Bluetooth oraz systemy audio. Co prawda nie osiągną one takich możliwości jak zestawy z kolumnami, jednak z pewnością wygrywają pod względem mobilności. Posiadają także wiele dodatkowych funkcji, np. połączenie z asystentem głosowym Alexa.

Ostatnią kategorią są gramofony, czyli zestawy audio, z których możemy wydobyć charakterystyczny i unikatowy dźwięk. Dla niektórych jest to sentymentalny powrót do dzieciństwa, kiedy urządzenia te były popularne. Dziś to sprzęt retro, aczkolwiek potrafi otoczyć nasz dom wyjątkowym klimatem.

Polecane systemy multiroom
  • 969 zł
  • 1 619 zł
  • 2 799 zł
  • 579 zł
  • 1 649 zł

Na jakie funkcje sprzętu audio do domu do 3000 zł zwrócić uwagę?

Zbliżenie na mężczyznę słuchającego muzyki z zestawu HiFi, który dotyka pokrętła głośności

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj sprzętu audio postawimy. Jeżeli chodzi o zestawy audio ze wzmacniaczem i kolumnami, to warto zwrócić uwagę na obsługiwane formaty dźwięku oraz dekodery. Ważne są połączenie z WiFi oraz Bluetooth. Dla użytkowników sprzętu firmy Apple świetnym wyborem będzie sprzęt z funkcją AirPlay –- dzięki temu systemowi możemy przesyłać muzykę prosto z naszego smartfona! Dodatkowymi funkcjami, które powinny znaleźć się w zestawie, są obsługiwane serwisy muzyczne, np. Spotify, Deezer czy Tidal. Sprawi to, podobnie jak w przypadku AirPlay, że będziemy mogli przesyłać ulubione utwory.

Łączność bezprzewodowa to fundamentalna funkcja, która dotyczy aktywnych głośników Bluetooth czy systemów audio. Wybierając odpowiedni model, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj urządzenia – czy posiadają wbudowany głośnik lub wymagają podłączenia do kolumn zewnętrznych.

Podczas zakupu gramofonu istotny będzie też typ sterowania oraz wbudowany przedwzmacniacz. Automatyczne sterowanie urządzeniem to najlepszy i najbardziej komfortowy wybór. Dzięki temu nie musimy ręcznie przesuwać ramienia i opuszczać go w określonym punkcie płyty winylowej. Wbudowany przedwzmacniacz umożliwia podłączenie gramofonu do zewnętrznego wzmacniacza za pomocą wtyku AUX.

Wybieramy najlepsze modele zestawów audio do 3000 zł

Kupując sprzęt audio nieprzekraczający 3000 zł, mamy szeroki wybór modeli, które charakteryzują się różnymi parametrami. Polecaną przez nas mini wieżą jest Sharp XL-B510 (czarno-brązowy). Ten niewielkich rozmiarów sprzęt pozwala na regulację tonów niskich i wysokich oraz posiada wbudowany korektor dźwięku. Dodatkowo, podłączając telefon za pomocą wejścia mini jack 3,5 mm, możemy włączać muzykę z naszego smartfona. Da się także wybrać funkcję bezprzewodową, wykorzystującą Bluetooth. Drugą propozycją dobrej mini wieży jest Sony MHC-V72D. To świetny wybór dla osób, które chcą mieć cały zestaw, razem z głośnikami, w jednym miejscu. Ten sprzęt to kompletny zestaw, zamknięty w jednym, dużym głośniku. Pozwala na uzyskanie dźwięku przestrzennego 360°. Obsłużymy go za pomocą gestów. Unikatowym dodatkiem jest oświetlenie imprezowe całego głośnika, które pozwala na uzyskanie prawdziwego klubowego klimatu.

Jeśli chodzi o zestawy audio HiFi, to bestsellerem, który zdecydowanie warto polecić, jest model Yamaha MusicCast R-N303D (czarny), Pure Acoustic NOVA 8 (czarny). Ten sprzęt posiada wszystko, czego potrzebuje prawdziwy koneser dobrej muzyki. Jest wyposażony w dwie wysokie kolumny podłogowe. Obsługuje większość serwisów muzycznych oraz wszystkie najpopularniejsze formaty muzyczne. Łączy się z WiFi, Bluetooth oraz systemem multiroom Yamaha MusicCast.

Systemem multiroom, który polecamy, jest Yamaha MusicCast 20 WX-021 (czarny). To niewielkie pudełeczko łączy się ze wcześniej wspomnianym zestawem audio. Dzięki temu możemy włączać muzykę w wielu pokojach jednocześnie. Ponadto urządzenie ma wbudowanego asystenta głosowego Google.

Jeżeli chodzi o gramofony, to polecamy Audio-Technica AT-LP3 (czarny). Ten model to doskonały wybór dla osób, które chcą uzyskać świetny, klimatyczny dźwięk. Urządzenie posiada sterowanie automatyczne oraz przedwzmacniacz, dzięki czemu da się je połączyć z innym sprzętem audio.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link