Jak wybrać dobrej jakości sprzęt audio do domu? Wskazówki

Autor: Joanna

Słuchanie ulubionej muzyki we własnym salonie czy oglądanie filmu ze świetnymi efektami dźwiękowymi może być prawdziwą przyjemnością dzięki dobrej jakości sprzętowi audio. Kompletując niezbędne urządzenia do własnego domu, warto zastanowić się, co będzie idealne do naszych potrzeb. Czy lepiej sprawdzi się gramofon, czy może mini wieża lub duży zestaw grający z wysokiej jakości głośnikami? Przeczytaj i zdecyduj sam.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak dopasować sprzęt audio do własnych potrzeb
 2. jakie wady i zalety ma gramofon
 3. jakie wady i zalety ma miniwieża
 4. jakie wady i zalety mają głośniki Bluetooth

Jak dopasować sprzęt audio do własnych potrzeb?

Urządzając lub doposażając swój salon, musisz podjąć decyzję o tym, jakiego rodzaju sprzęt do słuchania muzyki będzie spełniał Twoje preferencje i potrzeby. Na rynku dostępnych jest wiele modeli wysokiej jakości systemów muzycznych, dzięki którym będziesz mógł poczuć się we własnym salonie jak na koncercie lub w sali kinowej.

Miniwieża

Wybierając sprzęt audio warto kierować się kilkoma kluczowymi parametrami, w tym mocą urządzenia, pasmem przenoszenia, rodzajem i ilością obsługiwanych nośników, możliwością połączenia z Internetem i innymi sprzętami, w tym laptopem, smartfonem czy tabletem. Nie mniej ważna może okazać się ich mobilność, gdy nadejdzie okazja do spotkania z przyjaciółmi na tarasie lub w ogrodzie.

Wady i zalety gramofonu

Gramofon wielu osobom kojarzy się ze sprzętem z dawnych lat. Obecnie są one wykonane zgodnie z najnowszymi technologiami i z najwyżej jakości tworzyw. Do łask wracają również płyty winylowe. Wielu producentów oferuje adaptery w zestawie w głośnikami.

Gramofony dzieli się na manualne i automatyczne. Miłośnicy stylu retro powinni wybrać ten pierwszy. Aby móc odtworzyć z nich muzykę, należy ręcznie ustawić ramię na początku płyty. W wersji automatycznej sprzęt wykonuje wszystko za użytkownika. To urządzenie idealne dla melomanów, którym zależy na wydobyciu oryginalnego brzmienia klasycznych utworów. Zwolennicy bardziej nowoczesnej muzyki elektronicznej powinni postawić na inny sprzęt np. dobrej jakości głośniki lub miniwieżę.

Decydując się na zakup gramofonu, nie trzeba mieć dużego budżetu. Najtańsze modele zaczynają się już od ok. 200 złotych, natomiast za najdroższe należy zapłacić kilka razy więcej.

Polecanymi modelami gramofonów są:

 • Lenco TT-10 – oryginalny gramofon w wygodnej walizce z napędem paskowym, sterowany ręcznie;
 • Sony PS-LX310BT – automatycznie sterowany gramofon z napędem paskowym;
 • Denon DP-400 – automatycznie sterowany gramofon z napędem paskowym.
 • 2 099 zł
 • 399 zł
 • 999 zł
 • 699 zł
 • 2 499 zł

Wady i zalety mini wieży

Mini wieża to nowoczesna alternatywa popularnych wież, które święciły triumfy w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie sprzęty te mają kompaktowe rozmiary i oferują użytkownikom znacznie lepszej jakości dźwięk. Ich największymi zaletami jest uniwersalność. Można podłączyć je do wszystkich nośników, od smartfonów po laptopy. Za ich pomocą bez problemu odtworzy się również CD i DVD. Kupując mini wieżę, na uwadze należy mieć jakość głośników oraz wzmacniacza, ponieważ to w pierwszej kolejności przekłada się na jakość dźwięku. Jedną z poważnych wad tego rozwiązania jest cena. Najlepszy sprzęt może kosztować nawet kilka tysięcy.

Miniwieża

Polecanymi modelami są:

Wady i zalety głośników Bluetooth

Na rynku dostępne są różnego rodzaju bezprzewodowe głośniki, które potrafią wydobyć z muzyki to, co najlepsze. Za ich pomocą można bez problemu odtworzyć materiał muzyczny ze smartfonu, odtwarzacza MP3, płyty CD oraz dysku twardego komputera. Większość z modeli jest niewielkich rozmiarów, a co za tym idzie, są one mobilne. Jedną z zalet jest również cena. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na sposób komunikacji, moc, zasilanie, zasięg działania, subwoofer, czas pracy baterii i złącza.

Głośnik Bluetooth i smartfon na biurku

Polecanymi modelami są m.in.:

Głośniki Bluetooth nie są dużym wydatkiem. Te dobrej jakości można kupić już za ok. 100 złotych.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów