Rozgałęziacz do prądu – jaki wybrać i czym się kierować?

Autor: Joanna

Rozgałęziacz do prądu to proste rozwiązanie, które pozwala zasilać kilka różnych urządzeń przy wykorzystaniu tylko jednego kontaktu. Dzięki temu nie trzeba instalować w mieszkaniu wielu gniazdek w razie potrzeby zasilania kilku sprzętów jednocześnie. Rozgałęziacze są zwykle tanie, łatwe w użyciu i dostępne w każdym sklepie z elektroniką. Jaki wybrać?

Rozgałęziacz do prądu z 3 portami do których podłączono kable

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa rozgałęziacz do gniazdka;
 2. jaki rozgałęziacz wybrać;
 3. jakie są zalety korzystania z rozgałęziacza.

Czym jest rozgałęziacz do gniazdka?

Rozgałęziacz do prądu z 3 portami na białym tle

Złodziejki prądowe, czyli właśnie rozgałęziacze prądu, to proste narzędzia, które pozwalają rozdzielić strumienie prądu płynące z kontaktu. W swojej budowie mają jedno wejście do kontaktu oraz kilka portów na wtyczki. Zależnie od modelu może ich być więcej lub mniej. Każde takie urządzenie należy dopasować do swoich potrzeb.

Każdy z portów działa dokładnie tak samo, jak nasze domowe gniazdko. Po podłączeniu możemy zasilać kilka urządzeń, bez konieczności montowania kilku kontaktów w ścianie mieszkania. Wszystkie porty podłączone są do jednego portu głównego.

Choć nadal są dość powszechnie stosowane, to obecnie jednak rozgałęziacze wychodzą z mody. Dzieje się tak ze względu na niesamowitą popularność listew zasilających. Oferują one często więcej portów oraz zabezpieczenia przed skokami napięcia. Działają także jako przedłużacze. Większa funkcjonalność powoduje, że rozgałęziacze są po prostu wypierane z rynku.

Jedną z największych zalet rozgałęziaczy prądu jest kompaktowy kształt. Całość składa się do jednej, małej kostki.

 • 44,99 zł
 • 84,79 zł
 • 55,99 zł
 • 59,99 zł
 • 19,99 zł

Czym kierować się przy zakupie?

Rozgałęziacz do prądu z 3 portami na niebieskim tle bez podpiętych kabli

Decydując się na zakup rozgałęziacza, należy skupić się na kilku bardzo istotnych aspektach. Oprócz funkcjonalności trzeba również zadbać o pełne bezpieczeństwo przy użytkowaniu urządzenia. Nie chcemy bowiem, aby przez skok napięcia nasze podłączone rzeczy uległy uszkodzeniu lub aby sam kontakt został zniszczony. Na co więc zwrócić uwagę?

 • Liczba portów

Jest to najważniejszy aspekt przy wyborze rozgałęziacza. Musimy zastanowić się, ile konkretnie portów będziemy potrzebować. Trzeba pamiętać, że większa liczba gniazd oznacza zwiększenie obciążenia na jednym kontakcie. Często zbyt ciężkie rozgałęziacze mogą powodować wypadanie gniazdka lub całkowite jego wyrwanie ze ściany. Nie jest to nic przyjemnego, dlatego przed zakupem należy się zastanowić, co konkretnie będzie potrzebne. Liczba portów różni się w zależności od modelu. Może to być tylko jeden port, a jeżeli zaistnieje taka potrzeba, to są też rozwiązania z trzema lub więcej gniazdami. Dla przykładu Vivanco 71009 oferuje 3 porty, a ponadto charakteryzuje się niską ceną. Innym modelem jest jeszcze tańsza opcja, czyli Hama 44047780.

 • Wyłącznik zasilania

Niektóre modele rozgałęziaczy oferują proste wyłączniki zasilania. W łatwy sposób można wyłączyć lub włączyć wszystkie urządzenia podłączone do złodziejki. Jest to istotny aspekt, ponieważ powoduje dużą oszczędność na energii elektrycznej, na przykład w nocy, kiedy nie korzystamy z żadnych urządzeń. Pozwala to wyłączyć dany kontakt, kiedy tego potrzebujemy. Jest to także zabezpieczenie przed przepięciami pod naszą nieobecność. Przykładowym, prostym rozwiązaniem z jednym portem jest Hama 00047754.

 • Typy wtyczek

Obecnie stosuje się kilka różnych typów bolców. Należy więc dopasować rozgałęziacz tak, aby pasował do urządzeń, z których będziemy korzystać. Konfiguracje mogą być tu różne, w zależności od modelu.

 • Kształt

Kształt rozgałęziacza powinien być jak najbardziej wygodny. Jest to istotne, gdyż warto mieć łatwy dostęp do portu. Większe narzędzia tego typu często powodują uszkodzenie gniazdka. Nierzadko zdarza się, że użytkownik pociągnie za kabel lub zahaczy o rozgałęziacz, a może się to skończyć nawet wyrwaniem gniazdka i koniecznością wprawiania go na nowo.

 • Dodatkowe funkcje

Wiele urządzeń oferuje także różne zabezpieczenia przed skokami napięcia, aby nie uszkodzić podłączonego sprzętu. Starsze modele jednak nie posiadają takich udogodnień. Trzeba więc zwrócić na to uwagę przy zakupie. Jako że koszt rozgałęziacza jest niewielki, to warto zainwestować w urządzenie, które posłuży dłużej i zapewni większe bezpieczeństwo.

Praktyczne porady

Rozgałęziacze do gniazdka, mimo że coraz mniej popularne, wciąż są w użyciu. Jeżeli decydujesz się na taki zakup, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i dopasuj urządzenie do swoich potrzeb. Nie inwestuj w narzędzie, które posiada więcej portów niż potrzebujesz, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem gniazdka, co jest niestety bardzo uciążliwe.

Na rynku można znaleźć także bardziej nowoczesne rozwiązania, które oprócz standardowych portów do podłączenia zasilania, posiadają też wyjście USB. Pozwala to na wygodne ładowanie smartfona przy pomocy jednego kabla, bez konieczności posiadania ładowarki.

Chociaż listwy są dziś często wykorzystywane, to rozgałęziacze są tańszą opcją. Koszt zaledwie kilku złotych powoduje, że wiele osób korzysta z takich urządzeń bardzo często. Warto jednak troszkę dołożyć, aby zadbać o zabezpieczenia przed przepięciami.

Ważne jest, aby mieć na względzie, gdzie będziemy korzystać z rozgałęziacza. Na rynku obecne są modele przeznaczone do użytkowania na zewnątrz. Posiadają one specjalne zabezpieczenia przed zjawiskami atmosferycznymi. Należy o tym pamiętać, kiedy szukamy takiego urządzenia na przykład do ogrodu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link