Recenzja urządzenia wielofunkcyjnego HP DeskJet Ink Advantage 5075

Autor: Anna

 Drukarka, skaner i kopiarka to narzędzia bardzo potrzebne w pokoju ucznia – pozwalają dzielić się notatkami z kolegami z klasy, drukować wyszukane w sieci pomoce naukowe oraz napisane na komputerze prace domowe. Jak w tej roli sprawdza się urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet Ink Advantage 5075? Przeczytaj recenzję!


HP DeskJet Ink Advantage 5075

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym powinna się charakteryzować wielofunkcyjna drukarka dla ucznia,

- jakie parametry ma HP DeskJet Ink Advantage 5075,

- jak urządzenie wielofunkcyjne HP sprawdza się w praktyce,

- jaka jest nasza ocena tego produktu.

Wrzesień to dobry czas, by wyposażyć pokój dziecka w podstawowy sprzęt komputerowy. Wśród urządzeń, które najbardziej przydadzą się na każdym etapie szkoły, wydajna drukarka i skaner zajmują kluczowe miejsce. Dzięki nim uczniowie wymieniają się z kolegami notatkami z lekcji, przygotowują prace domowe czy drukują fiszki do nauki słówek.

Jaka drukarka dla ucznia?

W pokoju dziecka zwykle nie ma miejsca na osobne urządzenia do drukowania, skanowania i kopiowania. Dlatego rozwiązaniem najwygodniejszym – a przy tym najbardziej opłacalnym – są urządzenia wielofuncyjne.

Sprzęt powinien być łatwy w obsłudze – w końcu ma go obsługiwać dziecko. Najlepiej, jeśli oprogramowanie instaluje się samo i jest dostępne w języku polskim. Sterowanie drukarką i skanerem musi odbywać się intuicyjnie, dlatego plusem będzie wyświetlacz dotykowy lub możliwość obsługi z poziomu aplikacji mobilnej.

Oprócz tego, dla Ciebie jako rodzica ważną cechą będzie cena urządzenia i koszty eksploatacji. Do celów szkolnych wystarczy sprzęt ze średniej półki cenowej. Ponieważ dziecko nie będzie raczej drukować setek stron tygodniowo, wystarczy mu dobra drukarka atramentowa. Dobrym pomysłem będzie wybór drukarki z tanimi tuszami.

WSKAZÓWKA

Przed kupnem drukarki sprawdź, ile kosztują tusze do danego modelu i jaka jest ich dostępność. Może się okazać, że w długim okresie czasu bardziej opłaca się zakup droższego urządzenia, które jednak będzie tańsze w eksploatacji.

HP DeskJet Ink Advantage 5075 – charakterystyka

urządzenie wielofunkcyjne hp
Pod kątem szkolnych zastosowań przetestowaliśmy urządzenie wielofuncyjne HP DeskJet Ink Advantage 5075. Jest to sprzęt ze średniej półki cenowej, oferujący dwustronny druk atramentowy, ze skanerem o rozdzielczości optycznej 1200 x 1200 dpi oraz funkcją kopiarki. Zgodnie z opisem producenta model powstał z przeznaczeniem do ekonomicznego drukowania.

Urządzenie drukuje z prędkością średnio 16 stron na minutę w czerni i 19 stron na minutę w kolorze. Sprzęt wyposażono w dwupasmową kartę Wi-Fi, dzięki czemu drukarka łączy się z komputerem bezprzewodowo. Do sterowania drukarką i skanerem służy czarno-biały, dotykowy wyświetlacz. Nowością jest też możliwość obsługi z poziomu smartfona lub tabletu, za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej HP Smart.

Urządzenie wielofunkcyjne HP – recenzja

Po otwarciu pudełka, w środku znajdujemy urządzenie, przewód zasilający, płytę ze sterownikami i komplet startowych wkładów z atramentem. Podobnie jak inne urządzenia tego producenta, HP DeskJet Ink Advantage 5075 jest dostarczony razem z kompletem oryginalnych tuszy HP – czarnym i trójkolorowym. Jest to niestety tylko zestaw startowy, który wystarczy na rozruch drukarki, a po niedługim czasie trzeba zainwestować w nowe wkłady.
Jak prezentuje się urządzenie HP DeskJet Ink Advantage 5075? Drukarka jest wykonana z matowego tworzywa w czarnym kolorze. Bryła stanowi zamkniętą całość, co ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości – papier w wysuwanym podajniku nie kurzy się, a na klapie skanera nie pozostają widoczne ślady palców.

Urządzenie wygląda bardzo solidnie, chociaż nie dało się uniknąć lekkiego skrzypienia i drgań przy szybkich wydrukach. Głowica i wkłady atramentowe są ukryte pod skanerem. Otwarcie pokrywy jest nieco trudne – z naszego doświadczenia wynika, że bardziej praktyczny byłby dostęp do tuszów z przodu drukarki.
Gabarytowo urządzenie ustępuje innym drukarkom wielofunkcyjnym od HP i raczej nie postawisz jej na typowym uczniowskim biurku. Bryła drukarki jest jednak dosyć niska (niewiele ponad 12 cm), co ułatwia wkomponowanie jej np. w regał.

drukarka wifiUrządzenie łączy się z komputerem przez sieć Wi-Fi.
Jest też wyposażone w złącze USB 2.0, ale kabel nie jest dołączony do zestawu – jeśli chcesz podłączyć drukarkę przewodowo, musisz go dokupić we własnym zakresie. Trzeba oczywiście poświęcić chwilę na instalację sterownika HP załączonego na płycie CD albo ściągniętego z Internetu. Konfiguracja drukarki Wi-Fi nie zajmuje więcej niż kilka minut, a menu instalacji jest w języku polskim. U nas nie obyło się bez drobnych problemów z wykrywaniem urządzenia przez komputer – dlatego polecamy na czas konfiguracji wyłączyć antywirus.

Po instalacji sterownika i znalezieniu drukarki przez komputer można zacząć użytkowanie sprzętu. Standardowe oprogramowanie HP pozwala łatwo zarządzać urządzeniem, skanować obraz do pliku czy sprawdzać poziom tuszu. Drukarkę można też obsługiwać za pomocą niewielkiego ekranu dotykowego umieszczonego z przodu urządzenia. Tu plusem jest maksymalna prostota i menu w języku polskim.

Prawdziwym hitem jest aplikacja mobilna od HP, za pomocą której można obsłużyć drukarkę i skaner z poziomu smartfona czy tabletu. Apka znacznie przyspiesza dzielenie się dokumentami – naszym faworytem stała się możliwość skanowania bezpośrednio do skrzynki mailowej, a także drukowanie plików np. z Facebooka. Aplikację HP Smart pobiera się bezpośrednio ze sklepu Google Play i jest ona darmowa.

Skaner o rozdzielczości optycznej 1200 x 1200 dpi zapewnia ostre, wysokiej jakości skany. Jednocześnie jest dosyć szybki, szczególnie gdy obsługuje się go z poziomu aplikacji mobilnej.

drukarka z tanimi tuszamiA jak model HP DeskJet Ink Advantage 5075 wypada pod względem jakości druku?  Wydruki zarówno w czerni, jak i w kolorze są wyraziste, a szybkość drukowania kształtuje się na dobrym poziomie. Urządzenie posiada funkcję drukowania bez marginesów, która sprawdza się przy wydruku zdjęć w wysokiej jakości. Na nas wrażenie zrobiło automatyczne drukowanie dwustronne, która pozwala zaoszczędzić papier. Funkcja działa bardzo sprawnie i szybko, bo urządzenie samodzielnie przewraca kartki. Opcja ta świetnie sprawdziła się przy drukowaniu zarówno dłuższych dokumentów tekstowych, jak i kolorowych grafik. W żadnym z tych przypadków tusz nie rozmazał się.

Producent przedstawia ten model jako rozwiązanie idealne do niedrogiego drukowania. A jakie są rzeczywiste koszty eksploatacji urządzenia HP DeskJet Ink Advantage 5075? Oryginalne wkłady atramentowe HP są niedrogie i łatwo dostępne (to standardowy format dla tej marki), a ich wydajność utrzymuje się na poziomie około 360 stron (tusz czarny) i 200 stron (tusz kolorowy). Jeśli zależy Ci na drukarce z tanimi tuszami, dobrym pomysłem jest zawsze zakup urządzenia w zestawie z dodatkowymi wkładami. W ten sposób możesz zaopatrzyć się w tusz na kilka miesięcy, oszczędzając na nim nawet kilkanaście złotych.

HP DeskJet Ink Advantage 5075 jako drukarka dla ucznia

Naszym zdaniem ten model HP to dobry wybór dla ucznia i ma rozsądną cenę. Jego największy atut to możliwość połączenia ze smartfonem lub tabletem, co na pewno docenią dzieci. Przy drukowaniu dużej ilości tekstów i pomocy naukowych przyda się szybki, automatyczny druk dwustronny. Drukarka ma też wady: jest dosyć duża i ciężka, a dostęp do wkładów od góry nie przypadł nam do gustu – lepiej sprawdza się znana z innych modeli klapa z przodu urządzenia. Projektantów warto jednak docenić za sprytne umiejscowienie podajnika do papieru, dzięki czemu zapasowe kartki się nie kurzą, tylko są ukryte wewnątrz urządzenia.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny