Jakie radio samochodowe CD wybrać?

Autor: Klaudia

Radio samochodowe to serce całego zestawu audio w pojeździe. Należy zadbać o to, by miało ono wszystkie najważniejsze funkcje, takie jak odtwarzacz CD, USB czy bezprzewodowa łączność Bluetooth. Słuchanie muzyki podczas jazdy sprawia, że nawet długa podróż staje się znacznie przyjemniejsza. Jakie radio samochodowe CD wybrać i na jakie parametry warto zwrócić uwagę? Które modele są godne polecenia?

Mężczyzna korzystający z dotykowego radia samochodowego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie radio CD wybrać do naszego samochodu
 2. na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu
 3. jakie są modele godne polecenia

Jakie radio CD wybrać do naszego samochodu?

Kobieta zmieniająca głośność w radiu samochodowym

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, aby dane urządzenie pasowało do deski rozdzielczej w samochodzie. Inaczej jego montaż będzie po prostu niemożliwy. Wygląd, cena czy parametry to nie jedyny wyznacznik tego, jakie radio samochodowe wybierzemy. Powinniśmy sprawdzić, jaki sprzęt możemy zamontować w naszym pojeździe. Standardowy rozmiar, w jakim wykonane są radia CD, to 1-DIN. Oznacza to 5 cm wysokości oraz 18 cm szerokości i 16 cm głębokości. To najczęściej spotykana opcja i bez problemu zamontujemy ją w większości samochodów.

Większe modele, 2-DIN, wymagają specjalnej ramki lub odpowiedniej ilość miejsca na desce rozdzielczej. Zwykle wyposażone są w duży ekran, przez co, zależnie od wybranego sprzętu, możemy spodziewać się różnych rozmiarów. Takie urządzenia to już jednak większy koszt, a do tego często nie będą mogły być one zamontowane w starszych samochodach. Przy niskim budżecie warto wybrać tradycyjne radia CD, które nie odstają zbytnio od zaawansowanych odpowiedników 2-DIN. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji oraz wymagań co do funkcjonalności sprzętu.

 • 649 zł
 • 199,99 zł
 • 389 zł
 • 969 zł
 • 429 zł

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Zbliżenie na nowoczesne radio samochodowe

Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli radia samochodowego CD. Warto jednak zwrócić uwagę głównie na markowe, sprawdzone urządzenia, z dobrymi opiniami. Gwarantuje to odpowiednio wysoką jakość zarówno wykonania, jak i dźwięku. Ponadto nie musimy martwić się, że podczas korzystania ze sprzętu na co dzień ulegnie on uszkodzeniu. Jakie parametry należy sprawdzić przed zakupem?

 • Wyświetlacz – powinien być czytelny zarówno w dzień, jak i w nocy. Wygląd to kwestia drugorzędna, zwłaszcza jeżeli wybieramy stosunkowo tani sprzęt. Dostępne na rynku urządzenia posiadają wyświetlacze z podświetleniem w różnych kolorach. To kwestia osobistych preferencji, który z nich będzie najlepszy. Niektóre modele jednak mają wielobarwne ekrany.
 • Odtwarzanie – radia samochodowe zwykle posiadają napęd CD/DVD, dzięki czemu możemy wybrać, jakich utworów posłuchamy. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone także w łączność bezprzewodową Bluetooth. To niesamowicie wygodne rozwiązanie. Pozwala korzystać z radia jako zestawu głośnomówiącego, a do tego możemy odtwarzać muzykę prosto ze smartfona.
 • Radio Data System – to obecnie standard w odtwarzaczach samochodowych w Polsce i Unii Europejskiej. Jest on wykorzystywany do wyświetlania nazwy stacji oraz informacji o danym utworze.
 • Dźwięk – najważniejsza kwestia przy wyborze radia samochodowego. Jak wiadomo, brzmienie zależy w dużej mierze od głośników, które posiadamy w samochodzie. Warto jednak wybrać sprzęt, który oferuje kilka opcji do dostosowywania dźwięku, takich jak regulacja balansu, podbicie basów lub korektor dźwięku. Bardziej zaawansowane modele mają również specjalne interfejsy, dzięki czemu możemy cieszyć się brzmieniem zgodnym z osobistymi preferencjami.
 • Moc – ten parametr odpowiada głównie za głośność dźwięku. Powinno się sprawdzić przed zakupem moc wyjściową na każdy kanał, bo tak właśnie producenci podają tę wartość. Należy jednak pamiętać, że musi być ona troszkę mniejsza od mocy głośników, gdyż inaczej będzie się to wiązało z przesterami.
 • Złącza – każde radio samochodowe posiada zestaw portów. Trzeba dopasować model do osobistych preferencji i wymagań. Najczęściej spotykane są gniazda AUX, USB, łączność Bluetooth oraz wyjścia do subwoofera lub przedwzmacniacza.
 • Obsługiwane formaty – im jest ich więcej, tym lepiej. Określa to, co konkretnie możemy odtworzyć na urządzeniu.
 • Tuner – posiada go każde radio samochodowe. Warto jednak wybierać modele, które prócz standardowego FM mają także DAB lub DAB+. Gwarantuje to bowiem znacznie lepszą jakość dźwięku odtwarzanego ze stacji.

Jakie modele są godne polecenia?

Bardzo istotne jest to, by wybierać sprzęt dobrej marki, który ma pozytywne opinie użytkowników. Dzięki temu nie musimy zmagać się ze zbyt wieloma problemami podczas korzystania z urządzenia. Wiąże się to jednak z wyższą ceną, lecz czasami lepiej zapłacić więcej i mieć pewność co do wyboru. Na jakie modele radia samochodowego CD warto zwrócić uwagę?

Najbardziej wymagający użytkownicy powinni sprawdzić między innymi urządzenia z wysuwanym ekranem. Posiadają one znacznie więcej funkcji niż tradycyjne odpowiedniki, a ich obsługa jest łatwiejsza także podczas jazdy. Na przykład Pioneer AVH-Z7200DAB to radio samochodowe z najwyższej półki. Jego cena to około 2700 złotych. Mimo dużego, czytelnego ekranu, zamontujemy je w niemal każdym samochodzie. Posiada odtwarzacz CD/DVD oraz łączność Bluetooth. Przy niższym budżecie lepiej będzie wybrać tradycyjne rozwiązania, takie jak Pioneer DEH-S320BT, Pioneer DEH-S5000BT lub Alpine CDE-203BT. Każdy z tych modeli kupimy za około 400 złotych. Wszystkie są wyposażone w łączność Bluetooth oraz odtwarzacz CD i złącze USB. Nie różnią się też zbytnio parametrami. Jeżeli na radio samochodowe nie chcemy wydawać dużo, to możemy wybrać Pioneer DEH-09BT. To jedna z najtańszych propozycji, za około 340 złotych, która posiada Bluetooth, odtwarzacz płyt i port USB. Brak tu jednak możliwości wyboru koloru podświetlenia, chociaż wygląd jest właściwie kwestią drugorzędną.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link