Przydatne akcesoria, czyli co warto kupić wraz z aparatem

Autor: Ewa

Robienie zdjęć to fascynujące  hobby, ale zakup aparatu to tak naprawdę dopiero pierwszy krok. W krótkim czasie okazuje się, że do aktywnego zajmowania się fotografią konieczne są dodatkowe akcesoria.


Niektóre, takie jak statyw, lampa błyskowa czy filtr polaryzacyjny, ułatwiają wykonanie dobrych i ciekawych ujęć. Więcej na ten temat >>

Inne, jak torba fotograficzna czy zestaw do czyszczenia optyki, pozwolą przez długie lata utrzymać sprzęt fotograficzny w dobrej kondycji. Więcej na ten temat >>

Poniżej opisujemy przydatne akcesoria, które warto kupić wraz z aparatem.

 

Zobacz pełną ofertę kart pamięci w naszym sklepie!

Dodatkowa karta pamięci

Zdjęcia z nowoczesnych aparatów cyfrowych zajmują dość dużo miejsca, zatem warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę pamięci, tak byśmy mieli pewność, że zawsze będziemy mogli wykonać kolejne zdjęcia. W miarę możliwości finansowych kupmy kartę o jak największej pojemności, optimum będzie 4 GB lub 8 GB. Należy przy tym upewnić się, że kartę o takiej pojemności obsłuży nasz aparat – starsze aparaty kompaktowe często obsługują karty o maksymalnej pojemności 2 GB.

 

Typ karty pamięci należy dopasować do modelu aparatu. Od lewej CompactFlash, SD, MemoryStick PRO-HG Duo oraz xD
Karty pamięci

Wybierając dodatkową kartę pamięci należy pamiętać, że musi ona być odpowiedniego dla naszego aparatu typu (zwykle CF, SD/SDHC lub MemoryStick). Jeśli mamy wątpliwości, odpowiedniej informacji poszukajmy w instrukcji aparatu lub w poniższej tabelce:

Producent Kompakty   Lustrzanki
Canon SD, SDHC CF, SD, SDHC
Casio SD, SDHC  -
Fujifilm SD, xD CF
Kodak  SD, SDHC CF
Nikon SD, SDHC CF, SD, SDHC
Olympus SD, xD CF, xD
Panasonic   SD, SDHC  SD, SDHC
Pentax SD, SDHC SD, SDHC
Samsung SD, SDHC SD, SDHC
Sony     MemoryStick  CF, MemoryStick

Czytnik kart pamięci

Wszystkie aparaty cyfrowe pozwalają na zgrywanie zdjęć do komputera bezpośrednio z aparatu, za pośrednictwem kabla USB, jednak operacja taka przebiega zwykle dość powoli. Co gorsza, blokuje nam aparat i nie możemy w tym czasie wykonywać zdjęć. Dlatego też wykorzystanie do tego celu specjalnego czytnika sprawia, że całą operację możemy przeprowadzić szybciej i wygodniej, zwłaszcza jeśli korzystamy z dwóch kart pamięci na zmianę.

 

Czytnik kart pamięci pozwala na wykonywanie fotografii podczas zgrywania zdjęć z karty pamięci – pod warunkiem, że korzystamy z dwóch nośników na zmianę
Czytnik kart pamięci

Dostępne są czytniki podłączane do komputera poprzez port USB i specjalne karty typu ExpressCard, przeznaczone do laptopów. Decydując się na zakup czytnika warto wybrać model obsługujący najpopularniejsze typy kart, jednak w wypadku zakupu czytnika typu ExpressCard wybór obsługiwanych standardów będzie znacznie mniejszy. Wybierając zewnętrzny czytnik upewnijmy się natomiast, czy wykorzystuje on interfejs USB 2.0, ponieważ umożliwia on najszybszy transfer danych do komputera w tego typu urządzeniach.

Statyw

Statyw to jeden z najważniejszych akcesoriów fotograficznych. Pozwala on na fotografowanie wtedy, gdy oświetlenie jest niewystarczające:  w deszczowy dzień, pod wieczór czy o zmroku. Jeśli z niego nie skorzystamy, długi czas ekspozycji spowoduje iż zdjęcie będzie poruszone. Statyw jest również niezastąpiony przy wykonywaniu zdjęć grupowych z wykorzystaniem samowyzwalacza.

Wybierając statyw, musimy uwzględnić wagę aparatu, z którym będziemy go stosowali. Jeśli wybierzemy konstrukcję zbyt lekką i wiotką, nie spełni ona swego zadania, i zdjęcia wyjdą poruszone. Co gorsza, aparat postawiony na takim statywie może się po prostu przewrócić i uszkodzić.

Najpopularniejszym – i występującym w różnych odmianach – rodzajem statywów są trójnogi. Tu, w zależności od solidności wykonania i przeznaczenia możemy spotkać zarówno filigranowe modele o udźwigu kilograma (w sam raz na zaawansowany kompakt lub lekką lustrzankę z tanim obiektywem) po studyjne o nośności 20 kg. Typowy trójnóg składa się z kilku elementów: rozkładanych nóg, kolumny i głowicy. Lżejsze i mniejsze modele mają najczęściej niewymienną, zintegrowaną głowicę, te średniej klasy mają głowicę wymienną, modele przeznaczone do poważniejszych zastosowań są sprzedawane w ogóle bez głowicy, którą należy dokupić osobno. Trójnogi po złożeniu, mają długość kilkudziesięciu centymetrów, co pozwala przypiąć je np. do plecaka fotograficznego.

 

Typowy trójnóg ma po złożeniu długość kilkudziesięciu centymetrów
Statyw

Drugą kategorią są statywy stołowe. Ze względu na niewielką wysokość (kilkanaście, najwyżej kilkadziesiąt centymetrów) w trakcie fotografowania musimy ustawić je na jakimś podwyższeniu: stole, murku czy barierce. Świetnie sprawdzają się z małymi aparatami kompaktowymi, ich zalety to niewielkie waga i rozmiary (zwykle zmieszczą się w kieszeni).

 

Mały statyw stołowy po złożeniu zmieści się nawet w kieszeni
Mały statyw stołowy

 

Jednonogi, czyli monopody to swoiste podpórki. Składają się z pojedynczej nogi, niekiedy zakończonej głowicą, na której wspieramy aparat. Nie pozwalają go całkowicie unieruchomić, jednak znakomicie ułatwiają fotografowanie przy dłuższych ogniskowych. Są przy tym znacznie lżejsze od klasycznych trójnogów i zajmują mniej miejsca, łatwiej zatem zabrać je na pieszą wędrówkę.

 

Monopod to urządzenie szalenie proste, a przy tym bardzo poręczne
Monopod

Kolejną grupą są statywy specjalne. W ten sposób określić można wszelkie uchwyty, imadełka i przyssawki pozwalające przymocować aparat do najróżniejszych przedmiotów – od samochodowej szyby po szyjkę od butelki.

Lampa błyskowa

Chociaż większość aparatów fotograficznych, zarówno kompaktowych jak i lustrzanek, wyposażona jest we wbudowaną lampę błyskową, na rynku dostępnych jest mnóstwo zewnętrznych lamp błyskowych. Ich podstawową zaletą (w porównaniu do lamp wbudowanych) jest większa siła błysku, co pozwala wykonywać zdjęcia z większej odległości. Na tym jednak nie koniec. Zewnętrzne lampy błyskowe mają często wiele funkcji niedostępnych dla lamp wbudowanych, które pozwalają za ich pomocą uzyskać wiele ciekawych efektów fotograficznych, z których najciekawszym jest: zdjęcie wyglądające jak zrobione bez użycia lampy. Tak, to nie pomyłka. Zdjęcia wykonane przy użyciu wbudowanych w aparat lamp mają rozpoznawalny na pierwszy rzut oka "płaski" charakter. To właśnie chęć jego uniknięcia jest najważniejszą przyczyną istnienia zewnętrznych lamp błyskowych, podobnie jak większości rozwiązań konstrukcyjnych w nich spotykanych. Przy okazji odsunięcie lampy od osi optycznej obiektywu w ogromnym stopniu redukuje występowanie efektu czerwonych oczu.

 

Zewnętrzna lampa błyskowa to jeden z najbardziej przydatnych dodatków do aparatu fotograficznego
Lampa błyskowa

Poszczególne modele bardzo różnią się pomiędzy sobą zestawem funkcji i ceną, nie każda też lampa nadaje się do każdego aparatu. Nowoczesna lampa błyskowa przeznaczona jest do współpracy z aparatami jednego tylko producenta, a często z jedną tylko ich grupą, np. z lustrzankami cyfrowymi. Dlatego też pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić przy wyborze lampy błyskowej, jest system błysku – musi być taki sam, jak wymieniony w instrukcji obsługi aparatu. Ważne, by sposób współpracy z aparatem obejmował pomiar TTL, wówczas siła błysku zostanie automatycznie dopasowana do ustawień aparatu.

Należy pamiętać, że aby aparat fotograficzny mógł współpracować z lampą błyskową, musi być zaopatrzony w odpowiedni uchwyt, tzw. sanki, który zapewni zarówno mocowanie mechaniczne, jak i niezbędne połączenia elektryczne.

Filtr ochronny (UV), filtr polaryzacyjny

Filtry należą do najczęściej wykorzystywanych akcesoriów fotograficznych. Zasadniczym celem korzystania z filtra jest zmiana uwiecznianego obrazu, jeszcze zanim zostanie on zarejestrowany przez błonę lub matrycę aparatu. Efekty mogą być różne w zależności od użytego filtra, jednak cel zawsze pozostaje ten sam: aby zdjęcie wyglądało tak, jak chcemy, a więc jak najlepiej.

Istnieje bardzo wiele zastosowań filtrów, ale najpowszechniej wykorzystywane są filtry ochronne. Ich zadaniem jest ochrona delikatnej powierzchni obiektywu przed mechanicznym uszkodzeniem. Ich dodatkową funkcją jest ochrona przed promieniowaniem UV, ale w wypadku aparatów cyfrowych ma ona bardzo niewielkie znaczenie.

 

Filtr ma zwykle postać szklanego krążka w gwintowanej oprawce, którą mocujemy do przedniej części obiektywu
Filtr do aparatu

Inne filtry mają za zadanie modyfikować rejestrowany przez aparat obraz: zmienić jego kolorystykę, dodać efekty wizualne (np. „gwiazdka”). Jednym z najbardziej przydatnych jest filtr polaryzacyjny. Pozwala on wyeliminować odblaski od powierzchni takich jak szkło lub woda, zwiększyć nasycenie barwy nieba i podkreślić biel chmur oraz poprawić ogólną kolorystykę i kontrast fotografowanej sceny, przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka przepaleń. To właśnie filtr polaryzacyjny umożliwia wykonanie zdjęć, które często widzimy w wysokiej klasy albumach z fotografiami przyrody, jednak korzystanie z niego wymaga dość dużej wprawy.

 

Filtr efektowy typu Softspot pozwala nadać zdjęciom specyficzny, baśniowy charakter
Filtr efektowy

Niezależnie od rodzaju stosowanego filtra, powinien on być wysokiej jakości. Tanie filtry niskiej klasy, dotyczy to zwłaszcza filtrów ochronnych, mogą powodować powstanie widocznych na zdjęciu barwnych plam i obniżenie kontrastu całej fotografii.

Posiadacze lustrzanek (analogowych i cyfrowych) oraz niektórych zaawansowanych kompaktów najczęściej korzystać będą z filtrów nakręcanych wprost na obiektyw. Do ich głównych zalet należą niewielkie rozmiary, powszechność i mnogość producentów. Wadą jest ich niska uniwersalność – filtry należy dobierać do konkretnego obiektywu pod kątem średnicy. Aparaty kompaktowe z ruchomą optyką mają mocowanie filtra w postaci gwintu lub bagnetu u podstawy obiektywu. Aby przykręcić do nich filtr, potrzebna jest specjalna tuleja. Są one wytwarzane przez producentów aparatów oraz wytwórców niezależnych.

Torba fotograficzna

Aparat fotograficzny, czy to kompaktowy, czy to lustrzanka, po pewnym czasie „obrasta” w dodatkowe akcesoria takie jak karty pamięci, akumulatorki, lampa błyskowa, drugi obiektyw, filtry… Nosić tego po kieszeniach nie sposób – niezbędna będzie fotograficzna torba, futerał lub plecak.

Futerał będzie odpowiedni, jeżeli nosić będziemy ze sobą sam aparat z kilkoma kartami pamięci i zapasowym akumulatorkiem. Jest niewiele większy od aparatu, więc można go nosić na pasku przerzuconym przez ramię, przypięty do pasa lub w normalnym plecaku czy torbie.

 

Futerał mieści sam aparat i niewielkie akcesoria
Futerał

Torba sprawdzi się, gdy chcemy mieć stale pod ręką większą liczbę akcesoriów: lampę błyskową, wymienne obiektywy do lustrzanki i filtry. Dostępne modele mają bardzo zróżnicowane pojemności, najmniejsze mieszczą sam aparat z dwoma obiektywami, największe pomieszczą dwie profesjonalne lustrzanki, lampę błyskową i 8 obiektywów. W zależności od pojemności zaopatrzone są w odpowiednio szeroki pas, tak by nawet wielogodzinne noszenie ich na ramieniu nie było męczące.

 

Średniej wielkości torba pomieści duży aparat i wszystkie niezbędne akcesoria
Średniej wielkości torba fotograficzna

Plecak fotograficzny to idealne rozwiązanie na dalekie, piesze wędrówki. Dostęp do umieszczonego w nim sprzętu fotograficznego nie jest tak szybki i wygodny jak w wypadku torby, ale jego ciężar jest w trakcie wędrówki dużo mniejszym obciążeniem. Podobnie jak w wypadku toreb, pojemność plecaków jest bardzo zróżnicowana. Część modeli przeznaczona jest wyłącznie do transportu sprzętu fotograficznego, część ma wydzieloną kieszeń na notebooka. Wiele plecaków ma komorę, w której zmieścimy kurtkę przeciwdeszczową, a niektóre pozwolą nam spakować niezbędne rzeczy nawet na kilkudniową wycieczkę.

 

Plecak jest wygodniejszy w noszeniu niż torba, ale dostęp do sprzętu fotograficznego jest trudniejszy
Plecak


Zapasowy akumulator

Źródłem energii  elektrycznej zasilającej większość aparatów cyfrowych  jest akumulator litowo jonowy. Jeśli często robimy zdjęcia, zwłaszcza w plenerze, warto zaopatrzyć się w dodatkowe ogniwo – zabezpieczy nas to przed utratą możliwości wykonywania zdjęć wskutek wyczerpania się energii.

Należy pamiętać, że nowy akumulator musi pasować do naszego aparatu – nie wystarczy, by był przeznaczony do urządzeń danego producenta, gdyż ci stosują kilka a nawet kilkanaście ich odmian. Umieszczenie niewłaściwego akumulatora w aparacie (nawet, jeśli uda się go włożyć w odpowiednie gniazdo) może spowodować uszkodzenie aparatu.

 

Dodatkowy akumulator musi być odpowiedni dla posiadanego przez nas aparatu
Dodatkowy akumulator

Nowy akumulator może być wyprodukowany przez producenta aparatu lub przez wytwórcę niezależnego. Produkty tych ostatnich są często bardzo wysokiej jakości i mają większą pojemność od oryginalnych (przy znacznie niższej cenie), ale zdarzają się też produkty bardzo niskiej jakości, dlatego warto wybierać wyroby renomowanych producentów jak np. Hahnel. Jeśli chcemy mieć pewność długiego działania i korzystamy z aparatu, który objęty jest jeszcze gwarancją, wybierzmy akumulator oryginalny.

Ładowarka do akumulatorów

Część kompaktowych aparatów fotograficznych oraz większość zewnętrznych lamp błyskowych zasilana jest popularnymi ogniwami typu AA, czyli tzw. paluszkami. Można co prawda korzystać z baterii alkalicznych czy litowych (zwykłe baterie węgłowo-cynkowe nie są zalecane), jednak przy częstym korzystaniu z aparatu czy lampy jest to nieekonomiczne. Znacznie bardziej opłacalne jest korzystanie z akumulatorków typu NiMH. Wymaga to jednak odpowiedniej ładowarki, która umożliwi nam regularne uzupełnianie poziomu energii w akumulatorkach.

Najważniejszym parametrem ładowarki jest jej wydajność, mająca wpływ na czas ładowania akumulatorków. Najbardziej wydajne typowy akumulator ładują w ok. 15 min, tanim urządzeniom zajmuje to ponad 8 godzin.

 

Jeśli nasz aparat zasilany jest ogniwami typu AA, kupno ładowarki z kompletem akumulatorków jest najekonomiczniejszym rozwiązaniem
Ładowarka do baterii

Ważną cechą ładowarki jest liczba akumulatorów, które możne jednocześnie ładować. Modele, które mają cztery gniazda na akumulator są uniwersalne, gdyż za jednym razem naładują nam komplet ogniw do aparatu lub lampy błyskowej. W wypadku gdy używamy kilku kompletów akumulatorów oraz kilu urządzeń z nich korzystających, najlepiej jeśli ładowarka osobno monitoruje stan naładowania każdego ogniwa – wówczas możemy ładować równocześnie od 1 do 4 akumulatorków.

Jeżeli często wybieramy się w podróż, ważne by ładowarka miała przewód umożliwiający jej podłączenie do gniazda zapalniczki w samochodzie. Droższe modele mają go w komplecie, do niektórych ładowarek można go dokupić.

Ważne, by urządzenia miało zabezpieczenie przed ładowaniem akumulatorków starego typu (NiCd) lub zwykłych baterii – w przeciwnym razie omyłkowe ich umieszczenie w ładowarce może się skończyć  uszkodzeniem urządzenia, wybuchem ogniwa a nawet pożarem!

Zestaw do czyszczenia optyki i aparatu

Dbanie o sprzęt to konieczność i to niezależnie od tego czy w większości fotografujemy w studio, czy w terenie. W torbie fotoamatora nie może więc zabraknąć chusteczek do czyszczenia optyki oraz gruszki do przedmuchania różnych komór i złączy obudowy aparatu. Poszczególne elementy takiego zestawu higienicznego wraz ze specjalnymi płynami można kupić osobno bądź w komplecie.

 

Zestaw czyszczący zwykle składa się z gruszki z pędzelkiem, płynu czyszczącego oraz ściereczki z mikrofibry lub specjalnych bibułek do czyszczenia optyki
Zestaw czyszczący

 


 

Zobacz pełną ofertę lamp błyskowych w naszym sklepie!


Polecane statywy
  • 59,99 zł
  • 139,99 zł
  • 79,99 zł
  • 44,99 zł
  • 89,99 zł
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę