Pojemniki na żywność – jak prawidłowo przechowywać jedzenie w lodówce i produkty sypkie?

Autor: Sara

Prawidłowe przechowywanie żywności chroni przed przenikaniem zapachów, zanieczyszczeniem i nadmiernym wysychaniem. Dodatkowo dzięki niemu produkty dłużej zachowują swoją świeżość. Przechowywanie jedzenia jest łatwe dzięki pojemnikom na żywność. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze.

Pojemniki na żywność w lodówce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje pojemników do przechowywania żywności;
 2. jak prawidłowo przechowywać żywność;
 3. dlaczego warto kupić pojemniki na żywność.

Rodzaje pojemników na żywność

Pojemniki na produkty sypkie

Dostępne na rynku pojemniki na żywność różnią się między sobą przede wszystkim kształtem, pojemnością i materiałem wykonania, który powinien być dopasowany do rodzaju przechowywanego w nim produktu. W sklepie można spotkać:

 • szklane pojemniki na żywność – szkło nie wchodzi w reakcje chemiczną z żywnością, dlatego są bezpieczne i można przechowywać w nich każdy rodzaj produktów (przykładem są Joseph Joseph Nest Glass 81060);
 • plastikowe pojemniki na żywność – to najpopularniejszy rodzaj pojemników. Są lekkie, łatwe w czyszczeniu i mają różne kształty (np. okrągłe pojemniki HILLMANN AGDLO06), jednak nie wszystkie mogą służyć do przechowywania jedzenia w zamrażarce lub podgrzewania go w mikrofalówce (istotna informacja zawsze znajduje się na ulotce od producenta);
 • pojemniki na żywność z silikonu, który jest odporny na wodę i temperaturę, a ponadto nie pochłania zapachów;
 • metalowe puszki na żywność – są to głównie pojemniki na chleb lub produkty sypkie, czyli mąkę, herbatę, kawę. Przykładem jest zestaw pojemników Husla.

Wyróżnić można jeszcze specjalne pojemniki do lodówki i zamrażarki, które są odporne na działanie niskich temperatur oraz termiczne pojemniki na jedzenie, które utrzymują temperaturę posiłków przez kilka godzin. Niektóre z nich mają przegródki, dzięki czemu można wykorzystać je jako lunchbox do pracy lub szkoły.

Wyróżnia się ponadto pojemniki na żywność ze zwykłą przykrywką, która zapewnia odpowiednią szczelność oraz pojemniki próżniowe, np. Caso Germany zestaw pojemników próżniowych 1260. Przy pomocy dołączonej do nich pompki można zmniejszyć ilość tlenu, co dodatkowo pozwala chronić jedzenie przed zepsuciem.

Przechowywanie żywności w lodówce i zamrażarce

Pojemniki do lodówki mogą być wykonane z plastiku, silikonu lub szkła. Ich wykorzystanie to oszczędność miejsca, a także ochrona żywności przed wysychaniem i przenikaniem zapachów. Gospodynie wykorzystują pojemniki do przechowywania wędlin, serów, mięsa, ciasta, a także nadmiaru obiadu, który można odgrzać jeszcze następnego dnia. Dzięki specjalnym kubkom modelu Joseph Joseph M-Cuisine 45012 w lodówce można chować także zupę lub napoje.

Do przechowywania żywności w zamrażarce trzeba wybrać pojemniki plastikowe. Mrozić można mięso, zioła, zupy, a także owoce i warzywa. Warto pamiętać, aby zapisać na wieczku pojemnika datę włożenia do zamrażarki, ponieważ takie produkty także mają ograniczony czas przydatności do spożycia.

Polecane pojemniki
 • 169,99 zł
 • 99,99 zł
 • 69 zł
 • 29,99 zł
 • 59,99 zł

Przechowywanie jedzenia w szafkach

Szklane pojemniki na żywność Joseph Joseph Nest Glass 81060

Pojemniki na produkty sypkie mogą być wykonane ze szkła lub plastiku, a także z metalu (tylko pojemniki na herbatę, kawę, chleb). Można w nich przechowywać makarony, ryż, mąkę, kaszę. Dzięki temu będą szczelnie zamknięte, a tym samym chronione przed wilgocią oraz molami spożywczymi i innymi owadami.

Warto zaopatrzyć się także w pojemniki na przyprawy. Mają one postać małych, szklanych słoiczków z plastikową nakrętką. Tak przechowywane zioła zatrzymują swój aromat na długi czas i są chronione przed wilgocią, dzięki czemu zachowują swoją pierwotną konsystencję i nie tworzą się w nich grudki.

Należy pamiętać, aby zaraz po przesypaniu produktu z jego oryginalnego opakowania do pojemnika na żywność napisać na nim datę przydatności. Niektóre pojemniki na żywność mają specjalnie przeznaczone na ten cel miejsce. Jeżeli nie – można nakleić kawałek kartki lub użyć zmywalnego pisaka.

Dlaczego warto kupić pojemniki na żywność?

Pojemniki na żywność powinny znaleźć się w każdej kuchni, ponieważ:

 • są wygodnym sposobem na przechowywanie żywności;
 • pozwalają oszczędzić miejsce w lodówce lub szafkach;
 • chronią żywność przed owadami i molami spożywczymi;
 • chronią żywność przed wilgocią;
 • pozwalają zachować na dłużej świeżość i aromat produktów;
 • można w nich przechowywać resztki posiłków;
 • można w nich mrozić żywność (w tym mięso);
 • dzięki nim żywność jest bezpiecznie przechowywana.

W dodatku pojemniki na żywność (zwłaszcza te z przegródkami lub termiczne) pozwalają zabierać gotowe jedzenie w podróż, do pracy lub na uczelnię, co jest szczególnie ważne dla osób, które spędzają większość czasu poza domem. Zabieranie własnego, domowego jedzenia w pojemniku pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link