Płyta indukcyjna 230V – jakie są jej zalety? Ranking modeli

Autor: Joanna

Podczas wyboru urządzeń AGD do kuchni, przede wszystkim stawia się na energooszczędność, łatwość obsługi oraz estetyczny wygląd. Wszystkie te cechy łączy w sobie płyta indukcyjna. Urządzenie to posiada wiele funkcji, które wpływają na jego rosnącą popularność. Jaka płyta indukcyjna jest najlepsza? Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

płyta indukcyjna

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest i jak działa płyta indukcyjna;
 2. jakie są wady i zalety płyty indukcyjnej 230V;
 3. czy warto kupić to urządzenie;
 4. jaka jest cena płyty indukcyjnej 230V.

Czym jest płyta indukcyjna? Działanie

kobieca dłoń na płycie indukcyjnej

Przed zakupem płyty indukcyjnej, warto poznać, czym ona jest. Najprościej rzecz ujmując, płyty indukcyjne pod swoją powierzchnią posiadają specjalne cewki, które generują szybkozmienne pole magnetyczne. Pole to reaguje z dnem specjalnie przeznaczonych do tego naczyń, przewodząc prąd. Wskutek indukowania prądów wirowych, dno naczynia rozgrzewa się w bardzo szybkim czasie do wysokiej (zadanej) temperatury. Do płyty indukcyjnej należy dokupić specjalne naczynia z dnem, które będzie przewodzić wytwarzane pole magnetyczne. Płyta indukcyjna gwarantuje szybszy i energooszczędny sposób gotowania. Co więcej,zapewnia ona bezpieczeństwo. Ciepło jest wytwarzane na dnie garnka, a sama płyta nie nagrzewa się w ogóle. W wypadku dotknięcia palnika, skóra nie zostanie dotkliwie poparzona. Istnieją dwa rodzaje płyty indukcyjnej: o małej mocy (od 2 do 4 kW) oraz z regulacją mocy (samemu ustala się moc). Płyta indukcyjna 230V oznacza, że można ją podłączyć do jednofazowej instalacji w bloku, mającej mniejszą moc przyłączeniową.

Płyta indukcyjna 230V – wady i zalety

Zanim wybierzemy wymarzone urządzenie AGD do kuchni, należy zapoznać się z jego mocnymi i słabymi stronami. Nie da się ukryć, że podczas gotowania dobrze jest, aby garnki szybko się nagrzewały. Wskazane jest także, aby upatrzone urządzenie posiadało dodatkowe funkcje. Jakie zalety posiada zatem płyta indukcyjna 230V?

Przede wszystkim da się ją podłączyć do każdej instalacji jednofazowej, na przykład do tej występującej najczęściej w blokach mieszkalnych. Co więcej, płyta indukcyjna jest bardziej oszczędna od płyty żeliwnej. Bardzo szybko się nagrzewa, będąc jednocześnie ekonomiczną i wydajną, co świadczy o nowoczesności urządzenia. Płyta indukcyjna działa tylko i wyłącznie podczas postawienia specjalnego naczynia na palnik. Do jej największych zalet należy więc zaliczyć bezpieczeństwo, ponieważ domownikom nie grozi oparzenie. Ważne wydaje się zastosowanie funkcji, która automatycznie wyłącza palnik, gdy wyczuwa za mało materiału ferromagnetycznego. Jest to istotny element, ponieważ brak takiego zabezpieczenia powoduje bardzo szybkie nagrzewanie się małych przedmiotów, np. łyżeczek. Minusem jest natomiast konieczność kupowania naczyń o odpowiedniej średnicy, zgodnie z zaleceniami producenta. Kuchenki indukcyjne są stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości. Jeżeli podczas gotowania płyta pobrudzi się, można ją wytrzeć wilgotną ściereczką lub użyć specjalnych płynów do jej czyszczenia.

Niewątpliwą zaletą płyty indukcyjnej są jej funkcje:

 • Timer – pozwala zaprogramować płytę na czas gotowania, a po zadanym czasie wyłączy się ona samoczynnie.
 • Rozpoznawanie obecności naczynia – palnik przestaje pracować w momencie zdjęcia z niego naczynia lub postawienia zbyt małego naczynia bez odpowiedniego dna.
 • Booster – ta funkcja pozwala podczas gotowania na zwiększenie nawet dwukrotnie mocy przepływającego prądu danego pola grzejnego.
 • Stop and go – to przydatna funkcja, która pozwala na wyłączenie wszystkich palników jednym ruchem, a następnie na przywrócenie zadanych parametrów.
 • Blokada ustawień – dzięki niej nie zmieni się przypadkowo wybranych parametrów, na przykład podczas czyszczenia płyty lub gdy dziecko bawi się przyciskami.
 • Sensor smażenia – informuje użytkownika o odpowiedniej temperaturze do rozpoczęcia smażenia. Pozostaje tylko wybrać moc grzania i zaczekać na idealny moment.
 • Bardzo wysoka sprawność energetyczna – w praktyce oznacza po prostu aspekt ekologiczny urządzenia.

Do płyty indukcyjnej należy kupić garnki wykonane ze stali ferromagnetycznej. W innym wypadku nie będzie ona działać. Wadą jest również wysoka cena urządzenia. Nie każdy może także zamontować taką płytę w kuchni ze względu na wytwarzane pole magnetyczne – odradza się to osobom z rozrusznikiem serca. Jeżeli podczas czyszczenia trzeba użyć detergentów, należy to zrobić przy pomocy specjalnych środków.

Polecane płyty do zabudowy
 • 299 zł
 • 3 199 zł
 • 359 zł
 • 979 zł
 • 3 349 zł

Płyta indukcyjna 230V – ranking modeli

patelnia na płycie indukcyjnej

Godnym polecenia urządzeniem jest model Hoover HI420, który posiada blokadę zmiany ustawień. Moc przyłączeniowa wynosi tylko 3 kW, co świadczy o wysokiej energooszczędności sprzętu. Płyta ta posiada 4 pola indukcyjne i dotykowe przyciski sterowania.

Firma Hoover wydała również nowszy model – HIES644DC, który posiada pole indukcyjne Flexione. Można połączyć dwa mniejsze pola grzewcze w jedno duże w przypadku gotowania potrawy na większym garnku. Oprócz tej atrakcyjnej funkcji, opisywana płyta indukcyjna posiada również sterowanie dotykowe oraz funkcje Power Management (czyli możliwość ustawienia maksymalnej mocy) oraz Booster.

Ciekawym rozwiązaniem jest płyta gazowo indukcyjna Teka IG 2G AI AL CI. Posiada ona dwa palniki gazowe oraz dwa palniki indukcyjne.Dzięki funkcji Power Management możliwe jest ustawienie maksymalnej mocy płyty bez przeciążania urządzenia. Zabezpieczenie odpływu gazu niweluje ryzyko jego ulatniania się. Część indukcyjna rozpoznaje obecność garnka oraz wydaje sygnał dźwiękowy podczas zmiany ustawień lub końca pracy.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link