Płyta do zabudowy - ile pól wybrać?

Autor: Anna

Producenci płyt do zabudowy oferują modele z różną liczbą pól grzewczych. Dla kogo lepsza będzie płyta z 2 polami, a dla kogo z 3, 4 czy nawet 5? Na co zwrócić uwagę, wybierając model dla siebie?

Nowoczesna kuchnia z płytą do zabudowy.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki rodzaj płyty grzewczej do zabudowy wybrać
  2. jakie są rodzaje płyt grzewczych do zabudowy
  3. czym kierować się przy wyborze płyty grzewczej

Jaki rodzaj płyty do zabudowy warto kupić?

Blat kuchenny z płytą do zabudowy.

Na rynku AGD mamy do wyboru kilka rodzajów płyt grzewczych do zabudowy. Wybór odpowiedniego modelu jest podstawową kwestią przy urządzaniu własnego aneksu kuchennego. To, jaka płyta grzewcza będzie dla nas odpowiednia, zależy m.in. od instalacji w kuchni. I tak, jeśli jest to instalacja gazowa, to naszym wyborem są płyty gazowe. Jeśli mamy tylko instalację elektryczną, idealnym wyborem będzie płyta do zabudowy elektryczna lub indukcyjna. Czym więc poszczególne typy różnią się od siebie?

Pierwszym wyborem może być płyta gazowa do zabudowy, mająca zazwyczaj 4 palniki gazowe – jeden o największej mocy, dwa standardowe i jeden mniejszy. W ofercie niektórych producentów mogą zdarzyć się płyty o 2, 3, a nawet 5 palnikach. Ich dużą zaletą jest stosunkowo niska cena w porównaniu z pozostałymi typami płyt do zabudowy, a przy tym taki model posiada podstawowe parametry, np. regulację temperatury. Trzeba pamiętać, że w przypadku korzystania z płyt gazowych warto podłączyć specjalną wentylację w miejscu, gdzie będą one się znajdowały. Dzięki rozwojowi tego segmentu rynku AGD obecnie możemy kupić płytę gazową do zabudowy, która jest atrakcyjna wizualnie, a zarazem praktyczna. Bardzo często producenci wyposażają ją w zabezpieczenie przeciwwypływowe, którego zadaniem jest odcięcie gazu w momencie, kiedy przypadkowo zgaśnie palnik. Przykładami sprawdzonych płyt gazowych są modele Bosch PPP6A6B90 i Electrolux EGS6436K.

Kolejnym rodzajem jest płyta elektryczna do zabudowy, np. model Miele KM 6540 FR. Taki typ płyty ma elektryczne palniki pod postacią specjalnych płytek grzewczych. Zazwyczaj są to pokryte żeliwem grzałki, które mogą mieć różną średnicę i moc grzania. Klasyczna płyta elektryczna do zabudowy zawiera krążki o standardowym i szybkim nagrzewaniu. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że jest nieco trudniejsza w czyszczeniu. Wszystko przez to, iż jej powierzchnia jest niejednolita. Ten typ płyty nie należy również do najbardziej oszczędnych, więc dla osób szukających redukcji kosztów na pewno nie będzie pierwszym wyborem. Płyty elektryczne do zabudowy nie należą do modeli najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym. Zazwyczaj nie znajdziemy w nich wielu funkcji, np. programatora czasowego czy zabezpieczenia przed dziećmi. W poszczególnych modelach zastosowano za to takie rozwiązania, jak blokada przed przypadkowym uruchomieniem, termowyłącznik czy czujnik obecności naczynia na płycie. Część osób decyduje się na taki rodzaj płyt grzewczych do zabudowy, ponieważ są proste w obsłudze. To także ekonomiczne rozwiązanie. Płyty elektryczne do zabudowy nie należą do najdroższych modeli na rynku.

Polecane płyty do zabudowy
  • 1 169 zł
  • 1 099 zł
  • 2 069 zł
  • 3 490 zł
  • 999 zł

Płyty ceramiczne i indukcyjne do zabudowy – czy warto?

Plyta z czteroma polami grzewczymi.

Płyty ceramiczne do zabudowy to innowacyjne rozwiązania do kuchni. Mają płaską i gładką powierzchnię, która jest wykonana z materiału ceramicznego. To wygodne i praktyczne rozwiązanie. Pod materiałem ceramicznym umiejscowione są zazwyczaj spirale grzejne. Atutem płyt ceramicznych jest świetna zdolność przewodzenia ciepła. Na takiej płycie mamy specjalnie wyselekcjonowane tzw. pola grzewcze. Tylko ta część płyty ulega nagrzaniu. Powierzchnia wokół niech pozostaje przez cały czas zimna. Dlatego też mamy pewność, że się nie oparzymy. Zazwyczaj producenci urządzenia te wyposażają w dotykowe przyciski, którymi kontrolujemy płytę. Na rynku dostępnych jest wiele modeli płyt ceramicznych do zabudowy z różnym poziomem funkcjonalności, np. model Samsung CTR164NC01.

Kolejnym wyborem może być płyta indukcyjna do zabudowy. To jeden z najnowocześniejszych trendów AGD, który możemy spotkać w kuchni. Technologia indukcyjna jest przede wszystkim energooszczędna. Warto dodać, że płyty tego typu, podobnie jak pozostałe rodzaje, możemy kupić jako osobne produkty, które nie są zintegrowane z konkretnymi modelami piekarników. Można je łatwo umieścić w meblach do zabudowy. Zaletą płyty indukcyjnej do zabudowy, np. modelu Amica PIE6541NSU, jest możliwość szybszego przygotowywania potraw, gotowania czy smażenia i przede wszystkim mniejszy pobór energii przez urządzenie. Te płyty grzewcze są łatwe w czyszczeniu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając płytę grzewczą?

Kupując płytę grzewczą do zabudowy, bez względu na to, czy wybierzemy model indukcyjny, ceramiczny czy elektryczny, istotnym parametrem jest liczba pól grzewczych, które będziemy wykorzystywać w codziennej pracy. Zależy ona od liczby osób, które mamy w domu. Im więcej osób, tym lepiej, jeśli płyta ma więcej pól do grzania. Dla osób, które mieszkają same, lub rodzin dwuosobowych dobrym wyborem będzie np. płyta indukcyjna 2-palnikowa do zabudowy. W większych rodzin sprawdzi się płyta gazowa z 5 palnikami. Warto również zwrócić uwagę na kształt pola grzewczego. Do niedawna mieliśmy do dyspozycji płyty grzewcze do zabudowy o okrągłych polach. Obecnie coraz częściej spotykamy także modele o kwadratowych czy prostokątnych kształtach. To praktyczne rozwiązanie, pozwalające przygotowywać potrawy w różnych naczyniach.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link