NEF czy JPG – jaki format wybrać? Czym się od siebie różnią?

Autor: Piotr

NEF i JPG to formaty plików wykorzystywane przy zapisie danych z aparatów fotograficznych. NEF charakteryzuje się brakiem kompresji stratnej, dlatego chętnie wykorzystywany jest przez profesjonalnych fotografów. Natomiast JPG jest jednym z najpopularniejszych standardów plików i umożliwia zapis danych w wygodnej, skompresowanej wersji. Dowiedz się, jaki format warto wybrać – NEF czy JPG?

Kobieta i mężczyzna pracują nad obróbką zdjęć

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest format NEF
  2. jakie cechy posiada format JPG
  3. czym różni się NEF od JPG

Format NEF – co to takiego?

Zbliżenie na ekran laptopa, na którym włączony jest program do obróbki graficznej

NEF to format zapisu danych stosowanych w aparatach fotograficznych, między innymi w lustrzankach cyfrowych DSLR. Standard ten został opracowany przez Nikona i można z niego skorzystać wyłącznie w przypadku urządzeń produkowanych przez wspomnianą firmę.

Format NEF to jeden z formatów typu RAW. Rejestracja zdjęć w RAW pozwala zachować wszystkie dane z matrycy światłoczułej aparatu fotograficznego. Nie podlegają one obróbce ani kompresji, w związku z tym gwarantują najwierniejsze odwzorowanie fotografowanego obrazu. Do aparatów fotograficznych umożliwiających zapis w NEF należą między innymi Nikon D750 - body i Nikon D7500 + AF-S DX 18-140mm ED VR.

Zapis fotografii w formacie NEF sprawia, że dane nie są przetwarzane, czyli w jakikolwiek sposób zmieniane, w zakresie balansu bieli, ostrości czy odcieni. Wartości uzyskane z matrycy zapisywane są w formie zestawu instrukcji. Przy późniejszej obróbce komputerowej można zmieniać ją dowolną ilość razy, bez utraty oryginału danych RAW. Dużym atutem NEF jest także to, że charakteryzuje się większym zakresem totalnym, gdyż zapisywany obraz zawiera od 12 do 14 bitów na piksel (JPG zapisuje pliki w 8 bitach).

NEF można edytować za pomocą dedykowanego oprogramowania, na przykład Capture NX-D firmy Nikon lub z użyciem specjalnych wtyczek, gdy chcemy wywołać NEF w bardziej uniwersalnych programach graficznych (chociażby w Photoshopie).

Format NEF umożliwia pełną kontrolę nad fotografią, może zapisać do 4 bilionów kolorów (w JPG górna granica to 16 milionów), w związku z czym dobrze radzi sobie z obrazami, na których kontrasty między barwami są wyraźne. Dodatkowo obróbka obszarów prześwietlonych lub nadmiernie zacienionych jest prostsza, a efekt końcowy bardziej naturalny.

NEF ma też wady. Pliki RAW zajmują dużo miejsca – nawet kilkunastokrotnie więcej niż te zapisane w JPG. NEF jest więc przeznaczony głównie do profesjonalnego użytku, gdyż trudno wyobrazić sobie, że ktoś chciałby na co dzień przesyłać tak obszerny plik znajomemu tylko po to, by pochwalić się dobrym kadrem. Ponadto można wywoływać je (a więc i obrabiać) wyłącznie na komputerze.

Polecane aparaty cyfrowe
  • 1 449 zł
  • 4 349 zł
  • 1 699 zł
  • 3 099 zł
  • 1 749 zł

Czym jest format JPG?

Uśmiechająca się kobieta przegląda zdjęcia na aparacie fotograficznym

Format JPG lub JPEG (nazwy te można stosować zamiennie) to jeden z najchętniej wykorzystywanych formatów zapisu obrazu. Pracę nad algorytmem kompresji JPG rozpoczęto już w 1983 roku. Celem zespołu badawczego było opracowanie dość uniwersalnego i ujednoliconego formatu zapisu danych obrazowych.

Format JPG zawdzięcza swoją popularność temu, że potrafi bardzo skutecznie skompresować dane, zmniejszając tym samym rozmiar docelowego pliku. Utrata jakości obrazu w przypadku JPG jest zauważalna, ale nie jest duża. Natomiast w przeciwieństwie do NEF każda edycja pliku powoduje utratę części informacji, więc wielokrotna praca na fotografii zapisanej w JPG sprawia, że obraz wyraźnie się pogarsza, szczególnie w miejscach, gdzie występuje duża różnica kontrastów, czyli na przykład na styku koloru czarnego z białym.

Szerokie zastosowanie formatu JPG nie wynika tylko z tego, że oferuje on zadowalający poziom kompresji. Posiada ona największe wsparcie wśród producentów sprzętu fotograficznego, a także twórców programów do obróbki graficznej. Możliwość zapisu w JPG oferuje każdy model, zarówno lustrzanki, takie jak Nikon D3500 + AF-P DX 18–55 VR + AF-P DX 70–300 VR, jaki i aparaty cyfrowe, jak chociażby Canon PowerShot G7 X Mark II.

Dzięki temu, że format JPG jest kompatybilny z wieloma programami, chętnie wykorzystuje się go przy tworzeniu stron internetowych, prac nad prostymi grafikami czy w codziennym użytku – do przechowywania prywatnych zdjęć na dyskach twardych.

NEF czy JPG – czym się różnią? Podsumowanie

Format NEF to bezstratny standard zapisu danych. Wszystkie informacje o obrazie zapisane są w zestawie instrukcji, którą można edytować bez utraty oryginalnych danych. Docelowy plik jest jednak duży. Ponadto z NEF mogą korzystać wyłącznie posiadacze aparatów firmy Nikon. W związku z tym korzyści płynące ze standardu NEF będą największe dla profesjonalnych fotografów, dla których jakość zdjęcia jest bardziej istotna niż to, ile miejsca zajmie na dysku.

Z kolei JPG zapisuje fotografie, kompresując je, a więc poddając wstępnej obróbce. Każda edycja zdjęcia powoduje częściową utratę jakości obrazu, ale plik docelowy jest stosunkowo niewielki. Z formatu JPG mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od tego, jaki aparat fotograficzny posiadają. Mając to na uwadze, wydaje się, że standard JPG będzie najlepszy dla fotografów-amatorów oraz wszystkich osób, które robią zdjęcia i szczególnie cenią sobie możliwość łatwego przesyłania ich e-mailem albo umieszczania na stronach internetowych, na przykład na Facebooku czy Instagramie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów