Rowerowy uchwyt na telefon – jaki rodzaj wybrać?

Autor: Ola

Uchwyt na telefon do roweru jest niezbędnym akcesorium dla osób chcących korzystać ze smartfona podczas jazdy na rowerze. Dzięki uchwytowi można wygodnie uruchomić nawigację, prowadzić rozmowę czy słuchać ulubionej muzyki. Jaki uchwyt na telefon do roweru wybrać, aby dobrze spełniał swoje funkcje?

uchwyt rowerowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety rowerowych uchwytów na telefon
  2. jakie są rodzaje mocowań uchwytów na telefon do roweru
  3. który uchwyt jest lepszy: uniwersalny czy dedykowany

Uchwyt rowerowy na telefon – zalety i wady

uchwyt na rowery

Osoby aktywne fizycznie chętnie wykorzystują smartfony do monitorowania postępów w treningach, a także do kontrolowania stanu zdrowia i kondycji ogólnej. Dzięki odpowiednim aplikacjom na telefon jest to możliwe w czasie rzeczywistym. Takie rozwiązania są również cenione przez osoby, które swoją aktywność opierają na rowerze. Uchwyt rowerowy do telefonu zapewnia stały dostęp do smartfona, dzięki czemu daje możliwość panowania nad treningiem nawet podczas intensywnego wysiłku w trudnym terenie. Co więcej, jeśli trenujący znajduje się w danym miejscu po raz pierwszy, trzymak do telefonu na rower umożliwia uruchomienie nawigacji i wyznaczenie dogodnej trasy, którą przez cały czas można łatwo kontrolować.

Dobrze dobrany rowerowy uchwyt na telefon stanowi także świetne zabezpieczenie dla smartfona. Może z powodzeniem chronić go przed kurzem i brudem, a także przed wilgocią, gdy, dajmy na to, nagle zacznie padać deszcz. Jednak fundamentalną zaletą uchwytów rowerowych jest pewność, że zamontowany na nich telefon nie zniszczy się wskutek przypadkowego upuszczenia. Prędkości możliwe do rozwinięcia na rowerze są na tyle duże, że upadek smartfona na jezdnię w trakcie jazdy (w przeważającej większości przypadków) kończy się jego zniszczeniem.

Uchwyty rowerowe na telefon mają też swoje wady, a największą z nich jest to, że właściwie nie istnieją modele, które będą w stanie jednocześnie zapewnić pełny komfort obsługi smartfona, ochronę przed wilgocią, łatwy demontaż i dobre dopasowanie do każdego telefonu. Dlatego istotne jest, aby przed wyborem uchwytu dobrze określić, jakim wymaganiom będzie musiał sprostać podczas większości tras rowerowych.

  • 69,99 zł
  • 54,99 zł
  • 59,99 zł
  • 159,99 zł
  • 79,99 zł

Uchwyty na telefon do roweru – jak się je mocuje?

uchwyt rowerowy do smartfona Forever BH-100 M 4,7"

Jednym z najważniejszych kryteriów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, wybierając rowerowy uchwyt na telefon, jest sposób jego mocowania do kierownicy rowerowej. Decyduje on o tym, jak skutecznie smartfon utrzyma się w pożądanej pozycji oraz ile czasu trzeba będzie poświęcić na pełny demontaż.

Najchętniej wykorzystywane (a więc też stanowiące najszerszą kategorię uchwytów do rowerów) są trzymaki z mocowaniem opartym na obejmie. Mogą być plastikowe i skręcane śrubą, jak w uchwycie Forever BH-110. Montaż i demontaż zajmuje więcej czasu niż w przypadku innych rozwiązań, ale dzięki temu pozycja, w której znajduje się telefon, jest bardzo stabilna. Innym popularnym typem obejmy są silikonowe paski, które ściąga się podobnie do paska zegarka na nadgarstek. Dobrym przykładem jest tutaj Reinston EUT007 na rower, a także Baseus Miracle. Zakładanie i zdejmowanie trwa dosłownie chwilę, ale stabilizacja może okazać się niewystarczająca, jeśli wybierzemy się na wyboistą trasę rowerową.

Oprócz uchwytów na smartfon do roweru opartych na obejmach można także kupić trzymaki montowane do wspornika kierownicy. Uchwyt na telefon do roweru na mostek jest rozwiązaniem solidnym i najbezpieczniejszym, ale demontaż takie uchwytu wymaga sporo czasu.

Rowerowy uchwyt na telefon – dedykowany czy uniwersalny?

Dedykowane uchwyty na telefon do roweru to obecnie bardzo wąska kategoria. Z trudnej do określenia przyczyny producenci trzymaków do smartfonów niemal zrezygnowali z dedykowanych modeli, prężnie rozwijając gałąź uchwytów uniwersalnych. Wyjątkami są produkty przeznaczone pod iPhone'y, takie jak Spigen Etui Gearlock CF102 stworzony z myślą o iPhone XR oraz Spigen Etui Gearlock CF103 przeznaczony dla iPhone XS Max.

Istnieje za to wiele uniwersalnych rowerowych uchwytów na telefon. Niektóre z nich stawiają na wygodę, jak na przykład Spigen uchwyt MF100 z silikonowym etui, z którego w mgnieniu oka można wyciągnąć smartfona, a potem równie szybko go w nim umieścić. W innych trzymakach priorytetem jest ochrona przed wodą i kurzem, jak w szczelnym, zamykanym na zamek błyskawiczny Forever BH-100 L 5,5". Ciekawą propozycją są również uniwersalne rowerowe uchwyty na telefon z powerbankiem, przedłużające czas pracy smartfona nawet o kilka godzin.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link