Jak wybrać baterię kuchenną do zlewu pod oknem?

Autor: Joanna

Planujesz remont kuchni i chcesz zorganizować stanowisko do mycia naczyń pod oknem? Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jaki model baterii kuchennej wybrać, by nie mieć problemu z otwieraniem i zamykaniem okna. Przekonaj się, jakie są zalety wyciąganej wylewki oraz czym jest szybki demontaż kranu do kuchni. Urządź stanowisko do mycia naczyń sprytnie i estetycznie.

bateria zlewozmywakowa przy oknie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jaki model baterii zlewozmywakowej wybrać do kuchni
 2. Jaki kran do kuchni wybrać w przypadku klasycznego okna
 3. Jakie baterie zlewozmywakowe będą najlepsze przy oknie przesuwnym

Jaki model baterii zlewozmywakowej wybrać do kuchni?

W kuchni o klasycznym rozkładzie, czyli ze zlewozmywakiem umieszonym przy ścianie – np. we wnęce – często stosuje się wygodne baterie naścienne. Sprawiają, że na obrzeżach zlewozmywaka można ustawić płyn do mycia naczyń, gąbeczki lub ociekacze do sztućców.
W nowoczesnej kuchni – przede wszystkim w domach jednorodzinnych – można spotkać się ze zlewozmywakiem umieszczonym pod oknem. To korzystne rozwiązanie z uwagi na lepsze oświetlenie strefy zmywania naczyń, a także umożliwiające spoglądanie na to, co dzieje się na zewnątrz. Przy takim zlewozmywaku montuje się baterię kuchenną w modelu sztorcowym. Nie wymaga dostępu do instalacji wodnej w ścianie, którą trudno byłoby poprowadzić z uwagi na występowanie okna.

CZY WIESZ, ŻE…

Krany kuchenne typu sztorcowego można montować albo na obrzeżu zlewozmywaka, albo bezpośrednio w blacie, po wywierceniu otworu. Jeśli więc remontujesz kuchnię i chcesz zmienić położenie zlewozmywaka, w którym nie ma otworu na baterię, możesz skorzystać z ze sposobu numer dwa.

Jaki kran do kuchni wybrać w przypadku klasycznego okna?

kran do kuchni ze zlewem przy oknieZdecydowanie łatwiej znaleźć baterię kuchenną do pomieszczenia z oknami, które otwierają się poprzez przesunięcie szyb (najczęściej w pionie). Nie oznacza to jednak, że jeśli jesteś posiadaczem kuchni z klasycznymi oknami, nie możesz zamontować zlewozmywaka przy oknie. Zyskujesz taką możliwość, jeżeli:
 • okna otwierają się na zewnątrz,
 • kran kuchenny dzieli od okna co najmniej 20 cm,
 • zakupiłeś nowoczesną baterię zlewozmywakową dostosowaną do stanowisk przy oknie.
Wśród modeli baterii kuchennych dostosowanych do stanowisk przy oknie popularnością cieszą się te o regulowanej wysokości, np. Franke Active Window Pull-Out. Dzięki ruchomej wylewce możesz sam ustalić, jak wysoki będzie kran. Podczas mycia dużych garnków wygodnie go podniesiesz, a podczas otwierania i zamykania okna złożysz.
Inny rodzaj kranu do kuchni ze zlewozmywakiem przy oknie to model składany. W razie chęci przewietrzenia kuchni wystarczy delikatnie unieść kran, po czym położyć go na boku. W tego typu baterii również może znajdować się regulowana wylewka opisana wyżej.
Polecane baterie kuchenne
 • 169,99 zł
 • 329 zł
 • 299 zł
 • 599 zł
 • 649 zł

Jakie baterie zlewozmywakowe będą najlepsze przy oknie przesuwnym?

Większy wybór kranów kuchennych będziesz miał w przypadku okna z szybą przesuwaną w pionie lub poziomie bądź okna dzielonego, w którym dolna część jest nieruchoma, a otwierana jest tylko górna. Wówczas możesz zamontować baterię zlewozmywakową o dłuższej i wyższej wylewce, dzięki której umyjesz nawet większe naczynia oraz duże ilości owoców i warzyw naraz. Mało tego, długa wylewka sięgnie do dwóch komór większego zlewozmywaka.
bateria kuchenna do zlewu pod oknem Franke active window pull outZwróć uwagę np. na model Blanco ORION-F 514207, którego korpus jest krótki. Jeśli masz okno z framugą ułożoną wyżej niż blat kuchenny, wykorzystasz tę baterię kuchenną przy oknie otwieranym w klasyczny sposób, bez konieczności ściągania produktu. Ponieważ umożliwia funkcję szybkiego demontażu, sprawdzi się jednak również tuż przy oknie.
Ciekawym przykładem baterii zlewozmywakowej do kuchni jest Blanco ALTA-F Compact 518412. Sprawdzi się zarówno przy klasycznym oknie, jak i przesuwnym. Ma wygląd tradycyjnego kranu sztorcowego, ale umożliwia szybki i łatwy demontaż, kiedy potrzebujesz otworzyć lub zamknąć okno. Model ten jest elegancki i trwały, ponieważ został wykonany z chromu. Nie tylko uczyni Twoją kuchnię praktyczną, lecz również estetyczną.
Obejrzyj wszystkie krany podokienne do kuchni dostępne w RTV EURO AGD, by dobrać model do swojego mieszkania. Zwróć uwagę na wyciąganą wylewkę i rodzaj zastosowanej dźwigni. Przeczytaj poradnik Jak uniknąć błędów przy wyborze baterii kuchennej.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link