Jak dbać o baterię kuchenną?

Autor: Joanna

Baterie kuchenne mogą być prawdziwą ozdobą całego otoczenia, jeśli są odpowiednio zadbane. Szpecić je mogą rozmaite zarysowania, osad z kamienia czy zabrudzenia z detergentów, wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji delikatnych materiałów, z których zrobiona jest armatura. Jak zatem dbać o krany kuchenne, by jak najdłużej zachowały swój estetyczny wygląd?

Jak pielęgnować krany kuchenne?

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. Jakie są objawy nieprawidłowego dbania o baterię zlewozmywakową
 2. Czego używać do czyszczenia baterii kuchennej
 3. Czego nie powinno się używać do pielęgnacji kranów do kuchni

Zaniedbana bateria kuchenna, czyli jaka?

Pierwszą oznaką zaniedbania kranu w kuchni jest pojawianie się na nim osadu kamiennego, ale czym on właściwie jest? Powstaje w gospodarstwach domowych, w których woda z wodociągów jest twarda. Podczas jej podgrzewania dochodzi do wytrącania się kamienia kotłowego, który potem osadza się na bateriach kuchennych.

CZY WIESZ, ŻE...

Twarda woda to taka, w której stężenie soli, wapnia, magnezu i innych metali jest wysokie. Taką wodą trudniej się sprząta, myje włosy, jest ona też gorsza w smaku, dlatego warto zadbać o jej właściwą twardość w gospodarstwie domowym.

Innym sygnałem świadczącym o zaniedbaniu baterii zlewozmywakowej są szpecące błyszczącą powierzchnię zarysowania. Na kranie do kuchni mogą pojawiać się też odbarwienia oraz pozostałości po mydle i innych kosmetykach, które po zaschnięciu mogą okazać się trudne do usunięcia. Co zatem zrobić, aby baterie kuchenne prezentowały się estetycznie jeszcze długo po zakupie i montażu?

Jak pielęgnować baterię zlewozmywakową?

Odpowiednie czyszczenie baterii zlewozmywakowej wydłuży jej żywotnośćPierwszą zasadą, dzięki której zapewnisz swojej baterii kuchennej estetyczny wygląd na dłużej, jest regularność. Jeśli czyszczenie kranu do zlewu zaplanujesz raz na miesiąc, możesz zapomnieć o jego eleganckim wyglądzie – takie prace powinno się przeprowadzać w miarę możliwości co 2-3 dni, a w najgorszym wypadku raz w tygodniu. Dzięki temu nie doprowadzisz do powstawania uciążliwych zabrudzeń i nie dojdzie do konieczności używania silnych środków do ich usuwania.
Jakie produkty będą Ci potrzebne do czyszczenia baterii kuchennej?
 • miękka ściereczka lub gąbka,
 • detergenty o neutralnym lub lekko zasadowym odczynie, najlepiej przystosowane do mycia armatury,
 • sucha ściereczka.
Ważną zasadą jest wycieranie baterii zlewozmywakowej po umyciu do sucha. Co więcej, warto się do tego stosować po każdym użyciu kranu kuchennego, aby uniknąć zasychania kropel wody na chromowanej powierzchni, co prowadzi do powstawania plam.
Dobrym pomysłem jest także stosowanie domowych sposobów na czyszczenie baterii kuchennej – są one nie tylko skuteczne, ale i bardziej ekologiczne. Świetnie sprawdza się tutaj sok z cytryny i kwasek cytrynowy lub mieszanka wody, octu i cytryny – te produkty bardzo dobrze radzą sobie z kamiennym osadem! Uważaj jednak – ocet jest bezpieczny tylko dla baterii chromowanych, wyróżniających się metaliczną, połyskującą powierzchnią, np. Franke Pola. Jeśli zaś posiadasz baterie zlewozmywakowe w kolorze, jak Blanco MIDA-S 521457, czy też imitujące miedź, np. Franke Old England, mogłyby się one odbarwić pod wpływem działania octu – dla nich odpowiednie są specjalistyczne środki chemiczne. Upewnij się jednak, że te nie zawierają chloru.
Polecane baterie kuchenne
 • 1 015 zł
 • 959 zł
 • 1 045 zł
 • 399 zł
 • 859 zł

Czego nie powinno się używać do czyszczenia kranu do kuchni?

Kran do kuchni Franke PolaWiele akcesoriów czyszczących stosowanych na co dzień w mieszkaniach baterię zlewozmywakową mogą uszkodzić:
 • czyściki, szorstkie gąbki – do mycia armatury nie używaj akcesoriów o właściwościach ścierających. Zarysujesz nimi delikatną i perfekcyjnie gładką powierzchnię baterii kuchennej;
 • żrące detergenty – unikaj silnych środków chemicznych, a jeśli już ich używasz, zadbaj o to, by dokładnie je spłukać. W przeciwnym wypadku mogą pozostać na powierzchni baterii zlewozmywakowej i po odparowaniu wody wżerać się w chromowaną powłokę, powodując na niej przebarwienia;
 • preparaty z drobinkami, proszki itd. – do czyszczenia kranu kuchennego wybieraj tylko żele, mleczka (ale bez dodatków ścierających) i płyny. Inne detergenty mogą zarysować powierzchnię armatury.
Stosując się do powyższych zasad, masz szansę zachować dekoracyjny wygląd kranu kuchennego przez długi czas. Sprawdź również poradnik, dzięki któremu wybierzesz odpowiednią armaturę: Najlepsze baterie kuchenne – poznaj opinie naszych klientów.
Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link