Idealnie przycięty zarost na weekend, a w poniedziałek na gładko, czyli od czego zacząć i co warto wiedzieć o golarkach elektrycznych i trymerach

Autor: Alicja

Idealnie przycięty trzydniowy zarost lub precyzyjnie równa bródka w czasie weekendu, a w poniedziałek na gładko? Jak szybko wystylizować zarost? Od czego zacząć? Przeczytaj nasz poradnik o golarkach elektrycznych oraz trymerach i wybierz produkt odpowiedni dla siebie. 

Trochę historii

Pierwsza golarka elektryczna została wynaleziona przez Jacoba Schicka i opatentowana już 1928 roku. Silnik do golarki został skonstruowany przez wynalazcę podczas wypraw wojennych. Kolejny model golarki przypada na początek lat 30. ubiegłego wieku i jest zasługą Remington Rand. Od tamtej chwili urządzenie stawało się coraz bardziej cenione.

Kolejne lata to rozwój technologii golarek elektrycznych. W 1940 roku wprowadzono golarki z dwiema głowicami oraz modele stworzone z myślą o kobietach. Wraz z upływem czasu na rynku pojawiało się coraz więcej modeli od różnych producentów. Niezwykle ważną postacią był profesor Alexander Horowitz z firmy Philips, który jako pierwszy wprowadził do golarek elektrycznych osobną nasadkę rotacyjną z wbudowanymi w nią ostrzami. Pozwalały one obcinać włosy przy samej skórze.

Jackob Schick na pewno nie spodziewał się, że jego wynalazek stanie się przyczynkiem do zmiany myślenia o męskim zaroście i drogą do innowacji.

Rodzaje golarek elektrycznych

Golarki męskie dzielimy na golarki foliowe i rotacyjne. Te ostatnie powinny być używane rotacyjnie, czyli golenie powinno następować okrężnymi ruchami. Zapewniają one lepsze golenie włosów rosnących w różnych kierunkach.

Golarki tego typu są bardziej odpowiednie do gęstych włosów. Golarka foliowa z kolei to golenie bliżej ciała. Uznawana jest za bardziej precyzyjną, nieco lepszą dla skóry wrażliwej. Golenie odbywa się ruchami prostopadłymi do folii urządzenia.

Który rodzaj golarki jest odpowiedni dla mnie?

To jedno z podstawowych pytań, które się nasuwa przy wyborze odpowiedniej golarki elektrycznej. Istnieje kilka czynników, które decydują o wyborze. Najważniejsze to:
 • rodzaj skóry;
 • rodzaj zarostu;
 • częstotliwość golenia. 
 
Golarka rotacyjna to najlepszy wybór dla tych panów, którzy stawiają na szybkość i mają niesforny zarost na brodzie. Dlaczego tak jest? Urządzenie tego typu zdecydowanie łatwiej chwyta włoski, choć pozostawia je troszkę dłuższe niż golarka foliowa. Taką maszynką należy golić się ruchami rotacyjnymi. W ten sposób włosy rosnące w różnych kierunkach zgarniane są do specjalnych otworków.

Natomiast golarka foliowa zapewnia naprawdę gładki efekt, ponieważ pozostałość obciętego włoska ma, co najwyżej, grubość kartki papieru. Należy pamiętać, aby przesuwać maszynkę po skórze prostopadle do ułożenia folii. Włoski powinny też rosnąć w jednym kierunku, tak by folia je „złapała”. Gdy tak nie jest, trzeba powtórzyć golenie pod innym kątem.

Golarka rotacyjna jest idealna dla panów, którzy:
 • mają skórę normalną / mniej wrażliwą;
 • golą się niezbyt często;
 • mają grusze włosy / gęstszy zarost;
 • mają zarost, w którym włoski rosną w różnych kierunkach;
 • mają zarost także w dolnej partii szyi.

Golarka foliowa jest idealna dla panów, którzy:
 • mają wrażliwą skórę twarzy;
 • codziennie się golą;
 • mają cienkie włosy i niezbyt gęsty zarost;
 • mają regularny zarost;
 • chcą wystylizować i ogolić tylko wybrane obszary twarzy.
 

Jak przygotować skórę przed goleniem?

Aby uzyskać najlepszą wydajność golenia, zaleca się korzystanie z nowej golarki codziennie przez cztery tygodnie, żeby zarost i skóra mogły przyzwyczaić się do nowego systemu golenia. Podobnie jest, jeśli zmieniamy typ golarki – skóra może się przyzwyczajać nawet miesiąc.

Po kilku dniach bez golenia, np. po weekendzie, należy przyciąć zarost przed goleniem. Aby golenie poszło gładko, należy nawilżać skórę. Najlepiej więc golić się po prysznicu, kiedy to zarost jest mokry i bardziej elastyczny.

Jak stosować? Na sucho czy na mokro?

W większości współczesnych golarek elektrycznych mamy wybór. Możemy golić się na sucho np. nawet w samochodzie lub na mokro, z żelem lub pianką do golenia. Golenie na mokro powoduje mniej podrażnień i polecane jest dla początkujących użytkowników lub dla osób z bardzo wrażliwą skórą. Wybór tak naprawdę jednak zależy od osobistych preferencji.

Ponadczasowa moda na brodę!

Pomimo wielu zapowiedzi o rychłym końcu mody na brodaczy, nic nie wskazuje, by ten trend miał się szybko zakończyć.

Według specjalistów Remington, brody jeszcze długo będą na topie, ale dotyczy to jedynie zadbanego, regularnie przystrzyganego zarostu. Nie wystarcza tutaj comiesięczna wizyta w Barber Shopie. Stylowa broda powinna być regulowana przynajmniej raz w tygodniu.
 

Ranking najlepszych urządzeń do męskiej pielęgnacji

Podobno diabeł tkwi w szczegółach, dlatego też poniżej przedstawiamy naszą propozycje najciekawszych i najlepszych produktów do stylizacji męskiego zarostu. Produkty te mają za zadanie usprawnić i ułatwić golenie lub trymowanie brody lub wąsów.

1. Braun Series 9 9290CC Wet&Dry

Braun Series 9 nie został zaprojektowany w jedną noc. To przemyślane urządzenie, nad którym pracował zespół aż 60 naukowców i inżynierów ponad dziesięciu różnych specjalizacji. Prace nad produktem trwały ponad 5 lat pracy, by otrzymać finalny i zadawalający produkt premium. Rezultatem ogromu włożonej pracy jest golarka elektryczna, którą charakteryzuje niezmiernie szybkie oraz łagodne golenie.

Technologia soniczna pozwala ostrzom na szybkie i precyzyjne golenie z mikrowibracjami (do 40 tys.!), które unoszą i przycinają przylegające włoski. Braun Series 9 ma szeroka głowicę golącą, która składa się z 5 elementów. Baza myjąca w zestawie pozwala utrzymać golarkę w czystości. Dodatkowo golarka jest wyposażona w wyświetlacz LCD (wskazuje naładowanie akumulatora oraz kiedy trzeba wyczyścić urządzenie w bazie czyszczącej), etui podróżne i turboładowanie (5 minut zapewnia jedno golenie!).

Zobacz Braun Series 9 9290CC Wet&Dry

2. Philips Series 5000 S5130/06

Philips jest uważany za ojca chrzestnego golarek rotacyjnych. Ostrza MutiPrecision golarki Philips z serii 5000 unoszą i przycinają zarost, i gwarantują efekt szybkiego, i komfortowego golenia. Głowice poruszają się w 5 kierunkach, co gwarantuje bliski kontakt ze skórą nawet na linii szyi i szczęki.

Golarki Philips, nawet te najbardziej podstawowe modele (seria 1000) aż do modeli premium (seria 9000), szczycą się przede wszystkim precyzyjnymi ostrzami i wodoodpornością. Zadbany wygląd w mgnieniu oka!

Zobacz Philips Series 5000 S5130/06

3. Panasonic ES-LT6N-S803

Dan Gregory, najsłynniejszy brytyjski barber, poleca szczególnie golarki foliowe. Według niego: "Golarki foliowe generalnie nie powodują żadnych podrażnień skóry”. Podkreśla również, że technologia multi-flex 3D jest najważniejsza, gdyż pozwala na precyzyjne golenie twarzy i szyi o zróżnicowanych konturach, bez żadnych niedogodności skórnych.

Funkcja automatycznej blokady golarki Panasonic
pomaga określić i zapamiętać indywidualne ustawienia długości, dzięki czemu urządzenie zawsze będzie gotowe do przygotowania stylizacji, którą lubisz najbardziej.

Zobacz Panasonic ES-LT6N-S803

4. Philips OneBlade Pro QP6510/20

Golarka OneBlade Philips jest odświeżeniem tradycyjnej, prostej metody golenia. Philips zaproponował nowe rozwiązanie dla klasycznych golarek foliowych i rotacyjnych, wyznaczając tym samym nowy kierunek w świecie męskiej pielęgnacji. Można powiedzieć, że nastał czas jednego ostrza – ostrza OneBlade.

OneBlade nie przycina zarostu zbyt blisko, aby chronić skórę, szczególnie we wrażliwych obszarach. Produkt ten jest stworzony dla tych, którzy stylizują swój zarost regularnie. OneBlade trymuje, podcina i goli w zależności od potrzeby. Stwórz perfekcyjną stylizację, dzięki innowacyjnemu, dwustronnemu ostrzu.

Zobacz Philips OneBlade Pro QP6510/20

5. Braun Series 3 3010s Wet&Dry

Golarki elektryczne marki Braun uważane są na świecie za numer 1 wśród golarek z folią. Jeśli marzysz o golarce elektrycznej, masz wrażliwą skórę i jeszcze nigdy nie używałeś tego typu golarki, pomyśl o zakupie golarki z tradycją, czyli Braun Series 3 ProSkin 3010S Wet&Dry. ProSkin z folią umożliwia jeszcze szybsze golenie, które zapewnia skórze prawdziwy komfort.

Zobacz Braun Series 3 3010s Wet&Dry

6. Panasonic ER-GB80-S503

Wolisz siebie z zarostem? Proponujemy coś specjalnego dla brodaczy! Nowy trymer do strzyżenia zarostu został wyposażony w precyzyjne ostrza, które pozwalają na wygodne dopracowanie szczegółów, nawet w przypadku stylizacji wymagających prawdziwej precyzji, takich jak wąsy lub bródka.

Urządzenie od Panasonic świetnie sprawdza się również podczas przycinania bokobrodów i długich włosów. Wytrzymałe ostrza ze stali nierdzewnej, naostrzone pod kątem 45° zapewniają precyzyjne cięcie. Ostrza błyskawicznie ścinają nawet grube i twarde włosy. Czyszczenie urządzenia jest wyjątkowo proste. Wystarczy umieścić je na kilka chwil pod strumieniem wody.

Zobacz Panasonic ER-GB80-S503

7. Panasonic ES-RT47-S503

Golarka Panasonic z trzyostrzowym systemem tnącym to wynik wielu lat pracy technologów. Precyzyjny system tnący oraz szybki napęd z łatwością zapewniają błyskawiczne, idealnie gładkie golenie. Trzy ostrza ścinają włosy przy samej skórze, pozostawiając ją perfekcyjnie gładką. Jeśli użyjesz nasadki grzebieniowej, możesz pracować tak samo jak z trymerem, dowolnie stylizując zarost o długości od 1 do 7 mm.

Zobacz Panasonic ES-RT47-S503

8. Remington HyperFlex XR1330

Eksperci renomowanego konkursu Red Dot Design Award 2014 nagrodzili serię Hyperflex za wysoką jakość i innowacyjność. Golarka, oprócz atrakcyjnego designu, zapewnia czas pracy wynoszący 50 minut, komfortowe i precyzyjne golenie bez kabli.

Wszystkie golarki z serii HyperFlex są wyposażone w głowice z Technologią ActiveContour XL, które dostosowują się do rysów twarzy i pozwalają na dokładniejsze golenie. Golarka jest w 100% wodoodporna, dzięki czemu możemy z niej korzystać na sucho i na mokro.

Zobacz Remington HyperFlex XR1330

9. Remington PowerSeries PR1330

Ten produkt doskonale sprawdzi się dla każdego mężczyzny, zwłaszcza jeżeli jego skóra podczas golenia często ulega podrażnieniom. Precyzyjnie zaprojektowane stalowe ostrza i wysuwany trymer ComfortTrim sprawią, że w naprawdę krótkim czasie uzyskasz zadowalające efekty. Na twarzy nie pozostanie nawet jeden niechciany włos!

Antybakteryjne obwódki trzech elastycznych głowic dopasowują się do rysów twarzy i gwarantują precyzyjne golenie bez podrażniania skóry. Podwójne pierścienie tnące zapewniają o 50% dokładniejsze pokrycie obszaru twarzy w porównaniu z pojedynczym.

Zobacz Remington PowerSeries PR1330

10. Remington PG6130

Zestaw do pielęgnacji Remington to całkowicie uniwersalny zestaw urządzeń, na których można polegać w każdej sytuacji. W tym wielofunkcyjnym urządzeniu odnajdziesz to, czego potrzebujesz do codziennej pielęgnacji, czyli trymer główny, wyposażony w pięć grzebieni o różnych długościach (1,5; 3; 6; 9 i 12 mm), trymer liniowy do nosa i uszu, foliową mini-golarkę i precyzyjny trymer.

Wszystkie elementy mogą być przechowywane na kompaktowej i eleganckiej podstawce do ładowania. Zawsze gotowe do użycia. Co więcej, zestaw pozwala na jeszcze większy zakres strzyżenia, zapewniając Ci wysoką precyzję i dokładne golenie.

Zobacz Remington PG6130

11. Philips BT7205/15

Masz dość ciągłego sprzątania zarostu po goleniu? Sięgnij po trymer Philips BT7205, który wyłapuje do 90% ściętych włosków w czasie ich przycinania. Bądź najlepszą wersją samego siebie i stylizuj zarost tak jak lubisz, nie tylko w łazience, bez konieczności sprzątania. Nie musisz się ograniczać!

Zobacz Philips BT7205/15

12. Philips Star Wars SW3700/07

To propozycja dla wszystkich fanów Gwiezdnych Wojen. Wybierz najkrótszą drogę do dokładnego i wygodnego golenia. Ostrza golarki ComfortCut z głowicami o zaokrąglonym profilu zostały zaprojektowane z myślą o łatwym przesuwaniu się po skórze i jej ochronie, a 27 obrotowych ostrzy pozwala na ścięcie zarostu pod każdym kątem, co umożliwi Ci osiągnąć prawdziwie gładką skórę.

Zobacz Philips Star Wars SW3700/07

13. Philips SensoTouch 3D Shaver (Seria 9000) S9031/12

Philips z serii 9000 to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie golarek dostępnych na rynku. Pozwala ona uzyskać doskonałe rezultaty, dzięki unikalnej technologii V-Track PRO, który unosi zarost w najlepszej pozycji do golenia. Głowice poruszają się w 8 różnych kierunkach co sprawia, że golenie jest niezwykle dokładne, a skóra pozostaje gładka i bez podrażnień.

Zobacz Philips SensoTouch 3D Shaver (Seria 9000) S9031/12

14. Remington Durablade MB050

Najnowszy trymer Remington Durablade jest niezastąpionym urządzeniem do przycinania, golenia oraz stylizacji zarostu o dowolnej długości. Jego wielką zaletą jest brak konieczności wymiany ostrzy, co sprawdzi się u wszystkich zapominalskich. Urządzenie zostało wyposażone w cztery różne grzebienie do zarostu. Zapewniają one elastyczność przycinania włosów na dowolną długość w sposób równomierny i wygodny. To rozwiązanie docenią wielbiciele krótkiej brody oraz eksperymentujący z zarostem.

Dużą zaletą trymera jest jego wielofunkcyjność, ponieważ szybko pozwala przejść od pełnej brody do gładkiej twarzy bez zarostu. To prawdziwa oszczędność czasu, ponieważ trymera można używać bezpośrednio na długiej brodzie, by szybko uzyskać efekt twarzy bez zarostu! Dodatkowo urządzenie może być używane na mokro, jak i na sucho z ulubionym kosmetykiem do golenia.

Zobacz Remington Durablade MB050

15. Babyliss T810E

Wybierz trymer od Babyliss, jeśli podczas golenia nie lubisz ograniczać się kablem lub często jesteś w podróży. To rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie lubią troszczyć się o konserwację urządzenia. Jest to bowiem model z samosmarującymi się ostrzami, co sprawia, że trymer jest zawsze gotowy do użycia.

Długość zarostu może być regulowana w zakresie od 1 do 20 mm, z dokładnością nawet do 0,5 mm, co zapewnia perfekcyjną stylizację. Wygodny pojemnik na włosy oraz ergonomiczny kształt sprawiają, że obsługa trymera jest prosta i niezwykle komfortowa.

Zobacz Babyliss T810E

16. Babyliss T840E

Trymer działa całkowicie bezprzewodowo, dzięki czemu możesz go używać w domu, w pracy, w delegacji czy na wakacjach. Wyjątkowy, wytrzymały, wygodny - taki właśnie jest trymer BaByliss T840E, wyposażony w innowacyjną technologię W-Tech. Jego wyjątkowość kryje się w geometrii i ostrzach w kształcie litery W, co oznacza większą precyzję cięcia włosów, czyli aż o 25% szybsze i dokładniejsze przycinanie zarostu, w porównaniu do tradycyjnych ostrzy.

Wytrzymały, ponieważ ruchome, specjalne ostrza CMS zapewniają niezwykłą wytrzymałość i solidność sprzętu. Wykonane są bowiem ze stopu stali nierdzewnej chromu i molibdenu. Wygodny pojemnik trymera zbiera nawet 60% zarostu, a szerokie, samosmarujące się ostrza zapewniają niezwykły komfort przycinania.

Zobacz Babyliss T840E

Nowe technologie nie omijają także klasycznych produktów do pielęgnacji męskiego zarostu, znacznie wpływając na jakość i komfort golenia czy przycinania. Współcześnie każdy pan może pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, by przetestować wszystkie funkcje golarek elektrycznych oraz trymerów na własnej skórze.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link