Karta graficzna GeForce GTX 960 – specyfikacja i wydajność tej karty graficznej

Autor: Grzegorz

NVIDIA GeForce GTX 960 to rozbudowana karta graficzna, dzięki której możliwa staje się zabawa przy wielu najnowszych grach komputerowych. Możliwości te dostępne są w atrakcyjnej cenie, dzięki czemu karta wydaje się świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących dobrego współczynnika ceny do jakości.

Przykładowa karta graficzna na białym tle

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. karta graficzna GTX 960 to trzeci flagowy produkt NVIDII z serii GeForce 900;
  2. GeForce GTX 960 gwarantuje niesamowitą i płynną rozgrywkę w starsze i nowsze produkcje;
  3. bardziej wymagający użytkownicy mogą wybierać spośród nowszych wersji kart GeForce, takich jak np. GTX 1080 czy 2080.

Karta graficzna GeForce GTX 960 – Pascal i rewolucja na rynku

Zbliżenie na przykładową kartę graficzną na białym tle

Rywalizacja pomiędzy głównymi producentami kart graficznych trwa nieprzerwanie od wielu lat. Nie inaczej było i w 2015 roku, kiedy to NVIDIA wypuściła na rynek nowoczesną kartę graficzną GeForce GTX 960, opartą na własnym chipsecie. Wyposażona w rdzeń GM206, dostępna początkowo w wariancie z dwoma lub czterema gigabajtami pamięci operacyjnej (obecnie na rynku znaleźć można raczej tylko drugą, lepszą wersję), szybko podbiła serca graczy z całego świata.

GeForce GTX 960 powstawał jeszcze przed wynalezieniem architektury Pascal, opierając się na sprawdzonym systemie Maxwell, dobrze znanym z takich produktów, jak GTX 750 czy GTX 750 Ti. GTX 960 określano jako kartę średniego segmentu, co oznacza, że skierowany był dla graczy, którzy lubią rozrywkę gamingową, ale nie potrzebują najnowszego, najbardziej zaawansowanego technologicznie, a co za tym idzie – najdroższego, sprzętu graficznego.

Karta graficzna GTX 960 szybko zyskała na popularności dzięki dobrej wydajności. Ważną cechą produktu jest klasa energetyczna i związany z tym niski pobór energii elektrycznej.

Polecane karty graficzne
  • 3 999 zł
  • 1 699 zł
  • 1 429 zł
  • 1 469 zł
  • 1 579 zł

GeForce GTX 960 – parametry i specyfikacja techniczna tej karty graficznej

Zbliżenie na podświetlone na niebiesko procesor i układy chipsetu przykładowej karty graficznej

Chociaż chronologicznie GTX 960 jest starsza od takich kart jak np. GeForce GTX 1050 OC 2GB czy GeForce GTX 1050 Ti Gaming, to jednak w zakresie wydajności niemalże im dorównuje. Oparta na architekturze Maxwell, została wyposażona w taktowanie rdzenia o wysokości 1127 MHz, które w trybie Boost osiąga poziom rzędu nawet 1178 MHz. GTX 960 posiada 1024 jednostek cieniujących. Dwa lub częściej cztery gigabajty pamięci operacyjnej zostały osadzone na 128-bitowej szynie danych, a taktowanie pamięci wynosi aż 1753 MHz. Zastosowany rodzaj pamięci to GDDR5, natomiast przepustowość pamięci sięga 109,6 GB/s.

Pod względem analizy układu chłodzenia warto zwrócić uwagę na zaimplementowane półpasywne coolery w postaci wentylatorów, które faktycznie uruchamiają się, powodując głośniejszą pracę dopiero po przekroczeniu określonej temperatury wewnątrz urządzenia. Karta graficzna GeForce GTX 960 została wyposażona również w szereg znanych już technologii, takich jak np. G-Sync, DSR, MFAA oraz PhysX, odpowiadającą m.in. za wspomaganie sprzętowe.

W przeciwieństwie do starszych odsłon trzecia wersja serii GeForce 900 wyraźnie rzuca się w oczy pod względem wizualnym. Nie chodzi tu bynajmniej o bardzo wyrazistą estetykę, lecz kompaktowy układ urządzenia. Ograniczenie zajmowanego przez kartę miejsca bezpośrednio przekłada się na kolejny atut związany z jej zakupem – istnieje możliwość jej instalacji także w węższych obudowach komputerów stacjonarnych.

W co można zagrać, mając GTX 960 i czy opłaca się kupić tę kartę?

GTX 960 nie zapewni takich możliwości, jak chociażby Radeon RX 590 Armor, ale i tak dzięki niej możliwe stanie się zagranie w wiele wymarzonych produkcji. Rozważając zakup tej karty, warto mieć świadomość, że pozwala ona na komfortową i płynną grę w gry komputerowe, które zostały wydane do czasu jej premiery, tj. 2015 roku, a nawet do 2016 roku. W przypadku gier opublikowanych później również istnieje możliwość rozgrywki, jednak trzeba wówczas się liczyć albo z nieco mniejszą liczbą klatek na sekundę, albo koniecznością przejścia z najwyższych ustawień graficznych na trochę niższe.

W każdym razie jednak GTX 960 to wciąż przyzwoita i dająca ogromne możliwości karta graficzna. Dzięki niej możliwe jest zagranie w takie tytuły, jak fenomenalny Wiedźmin 3: Dziki Gon, Rise of the Tomb Rider czy GTA V. Warto również pamiętać, że ostateczna wydajność obsługi gry komputerowej zależy nie tylko od karty graficznej, lecz również pozostałych podzespołów komputera, zwłaszcza procesora, pamięci operacyjnej i dysku twardego. Zaawansowani gracze poszukujący najnowszych kart graficznych, które byłyby w stanie ze spokojem podołać np. zbliżającej się grze Cyberpunk 2077 od CD Projekt, mogą rozważyć zakup innowacyjnej GeForce RTX 2070 Armor 8C 8GB lub podobnej pod względem parametrów technicznych GeForce RTX 2080 Ti Ventus 11G.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów