Ekspres do kawy na kapsułki – wady, zalety. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Autor: Sara

Picie kawy z ekspresu jest bardzo wygodne, a technologia tego sprzętu pozwala na uzyskanie niesamowitego aromatu kawy. Niektóre urządzenia posiadają wiele udogodnień, jak mielenie kawy czy spieniacze mleka, a cały proces parzenia kawy jest znacznie przyspieszony. Takie cechy posiadają automatyczne ekspresy ciśnieniowe.

ekspres do kawy kapsułkowy

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa ekspres do kawy na kapsułki;
 2. jakie są wady i zalety urządzenia;
 3. jaki ekspres kapsułkowy wybrać;
 4. czy warto kupić ekspres do kawy na kapsułki.

Ekspres do kawy kapsułkowy – jak działa?

Ekspres kapsułkowy jest obecnie atrakcyjną alternatywą dla standardowych modeli – ekspresów ciśnieniowych i automatycznych. Urządzenie działa w bardzo prosty sposób – wykorzystuje kapsułki, które wypełnione są odpowiednią porcją kawy. Kapsułkę wystarczy umieścić w specjalnym miejscu i włączyć ekspres. Po kilku sekundach kawa jest nalewana prosto do podstawionego kubka czy filiżanki. Każda kapsułka zawiera odpowiednią porcję kawy w zależności od rodzaju parzenia. Niektóre z nich zawierają w kapsułce dodatkowo mleko lub też są oddzielne kapsułki z samym mlekiem. Wiele marek w swojej ofercie posiada również kapsułki kaw bezkofeinowych, herbat czy mlecznych napojów.

Ze względu na to, że ekspres kapsułkowy nie posiada młynka do mielenia, to w porównaniu do ciśnieniowego jest on o wiele mniejszym urządzeniem.

Wady i zalety ekspresu kapsułkowego

Niepodważalną zaletą tego urządzenia jest jego relatywnie niska cena. W zestawieniu z automatycznym ekspresem ciśnieniowym, który posiada wiele funkcji i możliwości ustawień, ekspres kapsułkowy prezentuje się bardzo korzystnie cenowo. Prosta obsługa tego urządzenia to drugi argument, który powoduje wzrost popularności urządzenia. Łatwość utrzymania czystości sprzętu jest kolejną zaletą dla wielbicieli kawy. Pomimo częstego parzenia część z modeli ekspresów kapsułkowych nie wymaga przepłukiwania po każdym parzeniu kawy. Smakowe kawy pozwalają na uzyskanie wielu różnych smaków. Nawet najwięksi smakosze od czasu do czasu skuszą się na karmelowe latte macchiato lub czekoladowe cappuccino.

Ekspresy kapsułkowe są stosunkowo nowe na rynku, dlatego do tej pory, w porównaniu z innymi rodzajami ekspresów, powstała mała liczba ich modeli. Co prawda w porównaniu do tradycyjnie przygotowywanej kawy koszt jednej filiżanki tego płynu będzie raczej wyższy, to jednak wiele zalet tych ekspresów rekompensuje tę wadę.

 • 3 790 zł
 • 559 zł
 • 3 999 zł
 • 6 999 zł
 • 3 899 zł

Jaki ekspres na kapsułki wybrać?

DeLonghi Nespresso Lattissima One EN500.W

Pomimo nieskomplikowanej budowy ekspresu kapsułkowego na rynku obecnych jest kilka wariantów tego urządzenia. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów:

 • Pojemność zbiornika na wodę. Niektóre ekspresy zawierają małe pojemniki na wodę, które mają starczyć na jedną-dwie kawy. Najlepszym rozwiązaniem jest pojemnik, który napełnia się tak, aby wystarczyło dla całej rodziny. Spotyka się przeważnie pojemności od 0,5 l do maksymalnie 1,3 l. Dobór pojemności zależy od liczby osób użytkujących ekspres oraz ilości pitej kawy.
 • Spieniacz do mleka. Niektóre ekspresy posiadają dodatkowy spieniacz w formie dyszy (DeLonghi Nespresso Lattissima One EN500.W) Jeżeli decydujemy się na taki ekspres bez funkcji spieniania, zawsze istnieje możliwość kupienia kapsułek z mlekiem w proszku albo oddzielnego spieniacza.
 • Ciśnienie robocze. Często kupując ekspres, zapomina się o pozornie nieważnym parametrze. Nic bardziej mylnego, ponieważ im większe ciśnienie, tym bardziej aromatyczna kawa. W sprzedaży można spotkać dwa rodzaje ekspresów kapsułkowych: niskociśnieniowe do 3 barów (Bosch Tassimo Suny TAS 3203) oraz wysokociśnieniowe oscylujące między 15 a 19 barów (Krups Nescafe Dolce Gusto Piccolo KP1006).
 • Wygląd i rozmiar. To jedne z najważniejszych parametrów każdego urządzenia AGD w kuchni. Użytkownik chce mieć pewność, czy ekspres zmieści się w danym miejscu, oraz czy będzie dobrze prezentował się w pomieszczeniu. Pomysłowym ekspresem jest model Krups Dolce Gusto Infinissima KP1701.
 • Kapsułki. Przed wyborem konkretnego modelu, należy sprawdzić, jak się te kapsułki obsługuje oraz jaki skład zawierają. Kapsułki od najlepszych producentów na rynku pozwalają na przygotowanie kilkunastu rodzajów kaw, nawet tych bezkofeinowych. Jednak przed wyborem ekspresu warto się najpierw zapoznać z ofertą kapsułek, czy aby na pewno pasuje ona wszystkim domownikom.

Ekspres na kapsułki – czy warto kupić?

Ekspres na kapsułki z pewnością ułatwi i przyspieszy picie kawy. Ekspresy te są małych rozmiarów, nie posiadają skomplikowanych instalacji, co zapobiega awariom urządzenia. Kawa w jakości niczym nie odstaje od tej z ekspresów ciśnieniowych, klasycznych ekspresów na kawę ziarnistą lub mieloną. Pomimo nieco wyższych kosztów za kubek kawy, ekspresy kapsułkowe coraz częściej pojawiają się w domach i biurach. Szeroka oferta smakowa i rodzajowa kaw oraz napojów znajduje w sobie wielu fanów, nawet tych najmłodszych. Przy łatwości wykonywania kawy w parze idzie nowoczesny wygląd urządzenia.

Zobacz też, jak dbać o ekspres do kawy, by służył Ci jak najdłużej!

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link