Dysk sieciowy NAS – mobilne bezpieczeństwo danych

Autor: Grzegorz

Niekiedy dostęp do danych z wielu miejsc i komputerów jest utrudniony, a to za sprawą ograniczeń sprzętowych czy kablowych. Rozwiązaniem tego problemu jest dysk sieciowy NAS, który daje możliwość zapisywania i pobierania plików z zewnętrznej pamięci w zdecydowanie łatwiejszy sposób.

Zewnętrzny dysk sieciowy na klawiaturze laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest dysk sieciowy NAS
 2. komu dysk sieciowy NAS najbardziej się przydaje
 3. na co zwracać uwagę przy zakupie

Dysk sieciowy NAS – co to jest?

Mężczyzna trzymający dysk sieciowy

Skrót NAS pochodzi od angielskiego zwrotu Network-Attached Storage i oznacza ’magazyn podłączony do sieci’. Taki dysk to nic innego, jak zewnętrzna pamięć masowa, dzięki której możliwe jest przesyłanie danych pomiędzy komputerami. W odróżnieniu od większości tradycyjnych urządzeń, do pracy nie jest konieczne jego podłączenie przewodem USB czy Thunderbolt. Wystarczy połączyć go kablem Ethernet z siecią komputerową (lokalną lub domową) i rozpocząć przesyłanie plików.

Największą zaletą dysku sieciowego NAS jest fakt, że podczas wymiany danych nie trzeba się martwić koniecznością przepinania kabli czy przenoszeniem nośnika z jednego miejsca do drugiego. Co więcej, pomagają one osiągnąć jak najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony danych, a to za sprawą minimalnego zagrożenia uszkodzeniem urządzenia, najczęściej pojawiającego się podczas jego transportu.

W jakich sytuacjach dysk sieciowy NAS jest przydatny?

O niewątpliwych korzyściach wynikających z użytkowania tego nośnika świadczy fakt, że doskonale sprawdzi się on w wielu sytuacjach, które wymagają mobilności i wygody. Wśród nich można wymienić:

 • konieczność współdzielenia danych pomiędzy dwoma lub więcej komputerami,
 • masowe działania w wielu biurowych komputerach,
 • możliwość użycia dysku sieciowego NAS jako serwera dla usług sieciowych,
 • udostępnianie połączenia z siecią internetową.

Biorąc pod uwagę szereg zastosowań, dysk sieciowy NAS zdecydowanie wyróżnia się w porównaniu z tradycyjnymi nośnikami. Pod kątem bezpieczeństwa, obsługuje on również technologię zarządzania użytkownikami i ich uprawnieniami, co w jeszcze większym stopniu wpływa za ochronę plików. Takich możliwości nie posiada większość zewnętrznych magazynów danych, które co prawda można łączyć i dzielić z kilkoma komputerami, ale przy wielu obciążeniach poziom bezpieczeństwa nie jest tak wysoki.

Polecane dyski sieciowe
 • 7 399 zł
 • 1 159 zł
 • 2 619 zł
 • 7 399 zł
 • 2 049 zł

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Dysk sieciowy obok pendrive'a

Podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu elektronicznego, decydując się na wybrany model, warto zastanowić się, do czego konkretnie dysk sieciowy NAS będzie służył. W zależności od miejsca jego użytkowania (biuro, dom) czy ilości przechowywanych danych, poszczególne dane techniczne mogą mieć istotne znaczenie w kontekście użyteczności.

 1. Format dysku – wyróżnia się trzy główne rodzaje: 1,8 cala, 2,5 cala oraz 3,5 cala. Szczególnie dwa ostatnie dotyczą dysków sieciowych, oferując w ten sposób możliwie największą pojemność. Druga z tych wartości, będąca podstawową cechą modelu QNAP TS-231P, gwarantuje idealne działanie zarówno w warunkach domowych, jak i w biurze.
 2. Maksymalna pojemność dysków – ilość miejsca, jaką użytkownik może przeznaczyć na przechowywanie danych. Na rynku dostępne są modele z dołączonymi dyskami sieciowymi NAS, ale nawet w przypadku ich braku, przestrzeń magazynowania powinna być kluczowym czynnikiem. Wśród ofert można znaleźć sprzęt z aż 24 TB miejsca (tak jak w przypadku Synology DiskStation DS218j), co pozwala na jego wykorzystywanie przede wszystkim w biurach z dużą liczbą komputerów. Do użytku domowego z kolei może wystarczyć Synology DS118, oferujący 12 TB pojemności.
 3. Obsługiwane interfejsy – niemal wszystkie dyski posiadają co najmniej jeden sposób łączności. Obok USB, najpopularniejszym jest możliwość podłączenia za pomocą przewodu Ethernet. Model QNAP TS-453BU-RP-4G, posiadający cztery takie gniazda, pozwala obsługiwać jednocześnie wiele urządzeń.
 4. Mobilność połączenia – niektóre dyski sieciowe NAS, takie jak WD My Cloud Home, umożliwiają obsługę sieci bezprzewodowej, dzięki czemu dostęp do danych można uzyskać z każdego miejsca. Co więcej, wymiana danych opiera się na chmurze, wskutek czego łączność może również odbywać się za pośrednictwem smartfona czy komputera.

Dla kogo są dyski sieciowe NAS?

Rozwiązania wykorzystywane w tym rodzaju pamięci zewnętrznej znajdą zastosowanie przede wszystkim w biurach i firmach, które operują ważnymi i poufnymi dokumentami, danymi czy serwerami. Poziom bezpieczeństwa gwarantuje zachowanie najwyższej ochrony wobec wrażliwych plików, a dodatkowo pozwala to oszczędzić pieniądze (nie trzeba kupować oddzielnego serwera WWW). W efekcie prowadzi to do automatyzacji wielu procesów i uzyskania płynności w przesyłaniu danych. W warunkach domowych dysk sieciowy NAS również spełni swoje zadania, będąc znakomitą alternatywą dla wielu popularnych nośników.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link