Jak powinien wyglądać druk na płytach CD/DVD?

Autor: Marcin

Płyty CD i DVD to standardowe wyposażenie użytkowników sprzętu komputerowego. Magazynujemy na nich zdjęcia, utwory muzyczne oraz ważne dokumenty. Dlatego tak istotne jest odpowiednie spersonalizowanie płyty. Ułatwi nam je druk na płytach CD/DVD.

Płyta CD gotowa do nadruku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. które drukarki nadają się do tworzenia nadruków na płytach CD/DVD
  2. w jaki sposób tworzy się nadruk na płytach CD/DVD
  3. co można wydrukować na płytach CD/DVD

Choć nośniki zewnętrzne, na których możemy przetrzymywać dane, są coraz mniejsze i bardziej pojemne, wciąż w powszechnym użyciu dostępne są płyty CD i DVD. Trudno odmówić im zalet, kiedy myślimy o katalogowaniu roczników zdjęć, plików mp3 albo ważnych dokumentów, które powinny zostać zabezpieczone. Wszystko to z łatwością możemy zgrać na płyty CD/DVD, na których niezmywalnym pisakiem najczęściej opisujemy ich zawartość. Jednak bardziej efektywnym, a na pewno estetycznym, sposobem będzie druk na płytach CD/DVD. Sprawdźmy, jak można tego dokonać.

Druk na płytach CD/DVD – od czego zacząć?

Płyta CD w odtwarzaczu

Górna powierzchnia płyt CD/DVD przeznaczona do zadruku jest biała i mało atrakcyjna. Najczęściej nie ma tam nawet nazwy producenta. Przygotowane w ten sposób miejsce przeznaczone jest do nadruku atramentowego. Nie da się go jednak wykonać za pomocą każdej drukarki. Musi być ona wyposażona w odpowiedni podajnik z tacą, gdzie umieszcza się płytę do drukowania. Sprzęt wyższej klasy zwykle wyposażony jest w taki podajnik. Oprócz tego zawiera odpowiednią aplikację, która ułatwia przygotowanie dowolnego wzoru. Wówczas nadruk na płytach CD/DVD będzie wyglądał dokładnie tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Warto sprawdzić asortyment drukarek atramentowych z oferty RTV Euro AGD. W niektórych modelach wykonanie nadruku na płytach CD/DVD odbywa się wręcz intuicyjnie. Personalizacja jest łatwa, taca do płyt (podajnik) umożliwia bowiem nakładanie druku atramentowego bezpośrednio na powierzchni płyty. Wówczas odpadnie nam zmaganie się z nadrukowanymi etykietami, które później trzeba naklejać na płytę.

Jakie możliwości ma drukarka do płyt CD/DVD?

Personalizowanie druku na płytach CD/DVD nie musi być nudne. Owszem, na zadrukowanej powierzchni możemy zawrzeć jedynie podstawowe informacje, które wystarczą nam do rozróżnienia poszczególnych płyt. Ale drukarki do wykonywania nadruku na płytach CD/DVD stać na wiele więcej. Dzięki ich specjalistycznemu wyposażeniu można wykonać etykietę lub serię etykiet opartą na motywach ze swojego ulubionego zdjęcia. Mało tego. Do ilustrowanej zdjęciem etykiety możemy dodać spersonalizowany tekst, wykonane inną czcionką nagłówki oraz grafikę. Nadruk na płytach CD/DVD może składać się także z miniatur zdjęć, które zawiera nośnik. Dzięki funkcjom, w które wyposażone są drukarki, można skopiować istniejącą już etykietę płyty i przenieść ją na nową.

Polecane drukarki laserowe
  • 879 zł
  • 899 zł
  • 869 zł
  • 499 zł
  • 499 zł

Co jeszcze warto wiedzieć o druku na płytach CD/DVD?

Gotowa do nadruku płyta DVD na stole

Zanim zaczniemy drukowanie na płytach CD/DVD, warto poznać kilka zasad z tym związanych. Przede wszystkim należy pamiętać, by tacę (podajnik) do płyt CD/DVD przechowywać na płaskiej powierzchni. Kiedy dojdzie do uszkodzenia lub wygięcia podajnika, może to uniemożliwić prawidłową pracę sprzętu. Do drukowania należy używać płyt oznaczonych jako odpowiednie do drukowania. Może to być napis „printable” lub informacja typu „możliwy druk na powierzchni etykiety” lub „nadaje się do druku w drukarkach atramentowych”. Producenci sprzętu sugerują również, by nie drukować na płytach CD/DVD przed zapisem danych. Powód? W efekcie takiego postępowania na powierzchni płyty mogą zostać rysy, tłuste odciski palców lub brud. Może dojść wówczas do wadliwego zapisu danych.

Kiedy zamierzamy drukować większą liczbę płyt CD/DVD, najlepiej wcześniej wykonać wydruk próbny. Warto zastosować do tego niepotrzebną płytę i po upływie doby sprawdzić jakość nadruku na jej powierzchni. Płyty nie powinny być narażone na bezpośredni wpływ światła słonecznego, przed użyciem ich powierzchnia powinna być zaś całkowicie sucha. W innym przypadku wilgoć, która zbierze się na zadrukowanej powierzchni, może doprowadzić do rozmazywania nadruku na płycie CD/DVD.

Jak zadbać o jakość nadruku na płytach CD/DVD?

Może okazać się, że po wykonaniu nadruku na płytach CD/DVD ich powierzchnia jest lepka nawet po upływie doby. Tyle trwa mniej więcej wysychanie zadrukowanej powierzchni. Jeśli efekt ten stale się utrzymuje, może oznaczać to, że w drukarce ustawione jest zbyt duże nasycenie kolorów. Należy je wówczas zmniejszyć, używając stosownego oprogramowania w drukarce i powtórzyć cały proces. Podobnie trzeba postąpić, jeśli tusz się rozmazuje. Producenci sprzętu wskazują również, by nie dotykać płyt CD/DVD z wykonanym nadrukiem, zanim nie przekonamy się, że dokładnie wyschły. Oryginalnie dołączony do drukarek tusz wystarcza z reguły na wykonanie nadruku na kilkuset egzemplarzach płyt CD/DVD, podobnie zamienniki, które można kupić w sklepach.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link