Jak czyścić i pielęgnować dotykowy ekran LCD w aparacie?

Autor: Zosia

Dotykowy ekran LCD to funkcjonalny element wielu modeli aparatów fotograficznych. Podstawowym warunkiem utrzymania jego sprawności jest regularne czyszczenie. Pielęgnację ekranu zaleca się przeprowadzać za pomocą delikatnych środków, które nie porysują jego powierzchni.

Czyszczenie ekranu aparatu pędzelkiem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak powstają zarysowania ekranu LCD
 2. czym czyścić delikatny ekran LCD
 3. jakich środków nie należy stosować do pielęgnacji ekranów LCD

Jak powstają uszkodzenia ekranu?

Czyszczenie ekranu aparatu szmatką

Ciekłokrystaliczny ekran LCD to element wyposażenia większości aparatów fotograficznych. Jest wyjątkowo delikatny i podatny na działanie czynników zewnętrznych. Nieostrożne przetarcie nawet szorstką tkaniną może spowodować widoczne na ekranie zarysowania. Do uszkodzenia dotykowego ekranu LCD najczęściej dochodzi przez nieostrożność użytkownika. Powodów zarysowania panelu jest wiele. Mechaniczne uszkodzenia najczęściej powstają przez trzymanie sprzętu w jednej torbie wraz z ostrymi przedmiotami, m.in. kluczami, okularami przeciwsłonecznymi czy przyborami do pisania. Zarysowania mogą powstać również w wyniku nieodpowiedniego czyszczenia ekranu. Mikrouszkodzenia tworzą się też przez stosowanie zbyt silnych detergentów o właściwościach ścierających (np. mleczka czyszczące), przecieranie materiałem o nierównej powierzchni (np. ręcznik papierowy) lub w wyniku zbyt mocnego dociskania ekranu podczas polerowania. Rysy na ekranie LCD mogą powstać także przez używanie do ich czyszczenia rzadko pranych materiałów. Przyklejony do ich powierzchni brud w kontakcie z delikatną powierzchnią ekranu powoduje powstawanie zarysowań. Co ciekawe, drobne zarysowania może powodować również słona woda. Zawarte w niej mikrocząsteczki soli po zetknięciu się z panelem LCD tworzą na jego powierzchni drobne uszkodzenia.

Jak czyścić dotykowy ekran LCD?

Kurz, odciski palców i tłuste zabrudzenia to problemy, z którymi zmagają się wszyscy posiadacze aparatów fotograficznych. Regularnie czyszczony sprzęt nie tylko wpłynie na lepsze warunki pracy, ale i na efekt zdjęć. Do pielęgnacji dotykowych ekranów LCD należy stosować tylko przeznaczone do tego profesjonalne produkty czyszczące. Specjalne środki antystatyczne pozwalają nie tylko skutecznie pozbyć się zabrudzeń, ale dodatkowo pielęgnują panel LCD, zabezpieczając go przed zbieraniem się kurzu. Ekran dotykowy powinno się czyścić bardzo delikatnie, nie dociskając na siłę powierzchni. Używając specjalnej ściereczki, musimy wykonywać okrężne ruchy, przesuwając się od krawędzi do krawędzi ekranu. Chcąc usunąć zaschnięty i uporczywy brud, pod żadnym pozorem nie wolno próbować go zdrapywać. W tym celu trzeba użyć pianki lub płynu, które naniesione bezpośrednio na zabrudzenie, rozpuszczą je i ułatwią bezpieczne usunięcie.

Polecane aparaty cyfrowe
 • 1 639 zł
 • 3 399 zł
 • 4 299 zł
 • 1 569 zł
 • 729 zł

Czego nie powinno się robić, czyszcząc delikatny ekran LCD?

Aparat fotograficzny i akcesoria do czyszczenia
 • Do czyszczenia ekranu nie należy stosować różnego rodzaju past polerujących, gdyż zawarte w nich mikrodrobinki powodują powstawanie jeszcze większych uszkodzeń. Odradza się czyszczenia ekranu domowymi sposobami, m.in. za pomocą sody, octu lub wysokoprocentowego alkoholu.
 • Nie powinniśmy chuchać na ekran ustami, bo może to spowodować dostanie się wilgoci pod powierzchnię szybki.
 • Nie zaleca się stosowania pędzli o szorstkim włosiu.
 • Odcisków palców nie należy usuwać przez pocieranie ekranu ubraniem, szmatkami pylącymi lub chusteczką higieniczną.
 • Szmatka, którą czyścimy ekran, nie powinna być zbyt mokra.
 • Używając specjalnego sprayu do czyszczenia LCD, nie wolno pryskać nim bezpośrednio na powierzchnię ekranu.
 • Wybierając profesjonalne produkty do czyszczenia ekranu LCD, należy upewnić się, że nie zawierają one alkoholu, nie powodują smug i mają ponadto działanie antystatyczne. Dobrej jakości produkt nie powinien pozostawiać po sobie śladu i musi być chłonny.

W bezpiecznej pielęgnacji ekranu bardzo ważna jest również czystość używanych ściereczek z mikrofibry. Aby właściwie spełniały one swoją funkcję, trzeba odpowiednio o nie dbać. Materiału nie powinno się prać w silnych detergentach, gdyż mogą spowodować ich sztywność i szorstkość. Zabronione jest płukanie ściereczek w płynie do zmiękczania tkanin, ponieważ ten całkowicie niszczy ich strukturę i funkcjonalność. Mikrofibrę należy prać w wysokiej temperaturze z dodatkiem specjalnego detergentu, ewentualnie z użyciem szarego mydła. Po wyschnięciu ściereczkę musimy przechowywać w zamkniętym miejscu.

Jak przechowywać aparat z ekranem LCD?

O ile w niektórych modelach mamy możliwość wymiany uszkodzonego ekranu na nowy, tak w części aparatów jest to niemożliwe. Dlatego tym bardziej warto dbać o właściwe przechowywanie sprzętu. Sprzęt należy chronić, trzymając go w specjalnej torbie. Urządzenia fotograficzne są niezwykle podatne na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego powinny znajdować się z dala od wilgoci i działania promieni słonecznych. Aparat musi być trzymany w futerale, który skutecznie ochroni go przed zapyleniem. Torbę lub niewielkie etui należy mieć przy sobie również podczas robienia zdjęć. Trzeba pamiętać, by dokładnie oczyścić korpus aparatu i ekran po każdorazowym użyciu sprzętu. Pielęgnacja urządzenia jest żmudna, jednak regularnie praktykowana przełoży się na wieloletnią jego sprawność. Bardzo dobrym pomysłem jest dodatkowe zabezpieczenie ekranu przed zarysowaniem. Specjalne warstwy ochronne sprawdzą się szczególnie w przypadku użytkowników fotografujących głównie na zewnątrz. Najprostszą formą ochrony jest przyklejenie specjalnej folii ochronnej. Przed jej wyborem upewnijmy się, czy nie wpłynie ona na funkcjonalność panelu dotykowego i odbiór wyświetlanego obrazu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów