Co wybrać – urządzenie wielofunkcyjne czy drukarkę i skaner?

Autor: Ola

Szukając urządzenia drukującego do domu lub biura, musisz podjąć jedną ważną decyzję: wybrać urządzenie wielofunkcyjne czy drukarkę z osobnym skanerem. Poniżej prezentujemy ich krótkie porównanie, które ułatwi Ci podjęcie decyzji – sprawdź!

drukarka ze skanerem to oszczędność miejsca i wygoda użytkowania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są zalety i wady drukarek wielofunkcyjnych
 2. czy warto postawić na osobną drukarkę i skaner
 3. kiedy lepiej sprawdzi się urządzenie wielofunkcyjne, a kiedy zestaw ze skanerem

Zalety i wady urządzeń wielofunkcyjnych

Nie sposób nie zgodzić się z tym, że połączenie funkcji kilku urządzeń w jednym znacząco zwiększa komfort użytkowania. Jeśli chcesz wykonać kilka czynności w sekwencji, nie musisz uruchamiać wielu sprzętów, bo wszystko zrobisz na jednym. Urządzenie wielofunkcyjne zajmie również mniej miejsca, co z pewnością docenisz, jeśli zamierzasz używać go w małym biurze.

WARTO WIEDZIEĆ

W przypadku drukarek wielofunkcyjnych najczęściej możliwe jest drukowanie i skanowanie bez użycia komputera. Tradycyjne drukarki i skanery najczęściej nie są wyposażone w takie udogodnienie.

Tym oczywistym zaletom towarzyszą jednak także wady. Najistotniejszą z nich jest to, że w razie awarii jednego podzespołu (np. skanującego) nie możesz korzystać z pozostałych funkcji urządzenia – musisz oddać je całe do serwisu. Trudno też dopasować właściwości zarówno drukarki, jak i skanera do Twoich potrzeb – dostajesz bowiem gotowy zestaw złożony przez producenta.

Czy warto zdecydować się na drukarkę ze skanerem?

drukarki wielofunkcyjne idealnie sprawdzą się w biurachJeszcze kilka lat temu zakup urządzenia wielofunkcyjnego wiązał się z dużo wyższym kosztem niż w przypadku drukarki. Dlatego też wiele osób, które z pozostałych funkcji korzystały sporadycznie, wybierało wersję budżetową, czyli zakup samej drukarki. Czy dzisiaj, gdy argument finansowy nie ma już racji bytu, wybór tego urządzenia ma sens? Oczywiście – oto argumenty, które przemawiają za zakupem osobnej drukarki i skanera:

 • drukarki zdecydowanie lepiej nadają się do drukowania zdjęć w kolorze – jakość wydruku będzie tu znacznie wyższa niż w przypadku przeciętnego urządzenia wielofunkcyjnego;
 • korzystając z drukarki, możesz też drukować na niestandardowych powierzchniach – np. na wstędze lub rolce papieru, a nawet… płytach CD/DVD. Taką funkcję posiada chociażby ten model. Jeśli chodzi o drukarki wielofunkcyjne, takie nowinki są rzadko spotykane;
 • wolnostojące skanery mają dużo większe możliwości niż te wbudowane w wielofunkcyjny kombajn. Mogą chociażby skanować slajdy u negatywy, a to za sprawą specjalnej nakładki podającej, która w urządzeniach wielofunkcyjnych pojawia się nieczęsto, a poza tym podwyższa ich cenę;
 • decydując się na zakup dwóch osobnych urządzeń, możesz lepiej dopasować je do swoich potrzeb – np. wybrać dobrą drukarkę, jeśli sporo drukujesz, i nieco tańszy skaner, skoro korzystasz z niego w mniejszym stopniu;
 • łatwość serwisowania – jeśli zepsuje Ci się sam skaner, oddajesz go do naprawy i możesz dalej korzystać z drukarki.
Polecane skanery
 • 1 799 zł
 • 1 099 zł
 • 339 zł
 • 879 zł
 • 519 zł

Drukarka wielofunkcyjna czy z osobnym laserem – co wybrać?

urządzenie wielofunkcyjne CanonWciąż zastanawiasz się nad tym, co sprawdzi się lepiej w Twoim przypadku? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę pytań, która pomoże Ci w podjęciu decyzji. Odpowiedz na nie, a wybór najlepszego rozwiązania nie sprawi Ci trudności!

Drukujesz bardzo często, czyli więcej niż 50 stron w ciągu miesiąca?

Szukasz urządzenia nie tyle do użytku domowego, co raczej biurowego?

Zamierzasz drukować tylko dokumenty, bez żadnych kolorowych zdjęć?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, wybierz drukarkę laserową wielofunkcyjną, która łączy w sobie funkcje drukowania, skanowania i faksowania. Jeśli z kolei zależy Ci również na drukowaniu zdjęć i to w kolorze, postaw na drukarkę ze skanerem – a zyskasz znacznie lepszą jakość zdjęć.

Szukając konkretnych urządzeń, zajrzyj natomiast do naszych rankingów. Znajdziesz w nich najlepsze urządzenia wielofunkcyjne atramentowe, drukarki laserowe i drukarki biurowe dostępne w asortymencie RTV EURO AGD.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów