Bindownica termiczna – gdy dokumentów jest za dużo…

Autor: Klaudia

Bindownica termiczna umożliwia wykonanie oprawy termicznej przy pomocy okładki z klejem na grzbiecie. Maksymalna ilość kartek w oprawie uzależniona jest od szerokości szczeliny grzejnej, a tym samym szerokości grzbietu okładki. Urządzenie to wyróżnia przede wszystkim skuteczność działania.

Maszyna do bindowania książek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. kiedy warto kupić bindownicę termiczną
 2. czym się wyróżnia to urządzenie
 3. jak działa bindownica termiczna
 4. gdzie kupić zaawansowany technologicznie sprzęt

Kiedy kupić bindownicę termiczną?

Zbindowane materiały na taśmie

Bindownica termiczna to urządzenie służące do łączenia luźnych kartek w zwarte dokumenty. Na rynku istnieje co najmniej kilka typów urządzeń umożliwiających wykonanie tego zadania. Najpopularniejszym z nich jest bindownica grzebieniowa. Urządzenie to spotyka się przede wszystkim w biurach lub małych punktach usługowych. Jest ono wyposażone w zestaw metalowych szpikulców, które służą do przedziurawienia wielu kartek naraz. Jednocześnie na sprzęt nakłada się specjalny grzbiet, który po nałożeniu wszystkich kartek zamyka się wokół nich. Jest to urządzenie stosunkowo tanie i efektywne, szczególnie przy ograniczonej liczbie dokumentów do bindowania. Natomiast w przypadku dużej liczby dokumentów, które trzeba ze sobą szybko i skutecznie połączyć, sięga się właśnie po bindownicę termiczną. Pracuje ona zdecydowanie szybciej niż konkurencyjne modele tego typu urządzenia. Wystarczy kilkadziesiąt sekund, by oprawić nawet 500 arkuszy papieru. Bindownica termiczna sprawdza się zwłaszcza w dużych biurach, instytucjach badawczych i szkoleniowych, czyli miejscach regularnie przygotowujących duże objętościowo partie dokumentów, które szybko należy ze sobą połączyć.

Co potrafi bindownica termiczna?

Bindownice, nie tylko termiczne, są generalnie urządzeniami dość prostymi w obsłudze. Bindowanie wymaga oczywiście pewnej wprawy, aczkolwiek problem pojawia się, jeśli szybko i skutecznie chce się zbindować większe pliki. W przypadku tradycyjnych, wysłużonych już nieco urządzeń występować mogą nierówne nacięcia. Prawidłowe ułożenie kartek na bindownicy również może stanowić problem – dlatego jeśli bindujesz dużo partii po 500 lub więcej kartek, postaw na bindownicę termiczną. Pozwala ona przede wszystkim szybko i skutecznie zbindować nawet duże ilości materiałów, robi to dokładnie, nie wymaga szczególnego zaangażowania ze strony osoby bindującej, a efekt jest za każdym razem równie idealny. Bindownica termiczna to oszczędność czasu, ale i pieniędzy, które trzeba wydać na ponowny druk materiału, gdy bindowanie w innym urządzeniu nie przebiegnie właściwie.

Podstawowe zalety bindownicy termicznej to:

 • precyzja w połączeniu dokumentów,
 • małe zaangażowanie osoby obsługującej sprzęt,
 • dokładność oprawy,
 • estetyczny wygląd zbindowanych dokumentów,
 • oszczędność czasu,
 • proste bindowanie dużej ilości kartek naraz,
 • szybkość pracy – jedno bindowanie zajmuje do kilkudziesięciu sekund.
 • 1 729 zł
 • 1 339 zł
 • 499 zł
 • 1 349 zł
 • 589 zł

Jak działa bindownica termiczna?

Bindownica do książek

Bindownica termiczna wyglądem i zasadą działania przypomina nieco bindownicę tradycyjną. Przy bliższym oglądzie ujawniają się jednak znaczące różnice. Przede wszystkim nie występują w niej ostrza służące do nacinania kartek. Do urządzenia wsuwa się specjalną okładkę, a między nią plik kartek. Całość jest zgrzewana przez urządzenie w oprawę przypominającą zeszytową. Plusem urządzenia jest to, że praca osoby obsługującej urządzenie ogranicza się właściwie do włożenia okładki i pliku kartek w szczelinę oraz włączenia urządzenia. W ten sposób można połączyć od kilku do kilkuset kartek w dosłownie kilkanaście–kilkadziesiąt sekund. Oczywiście najpierw trzeba jeszcze poczekać, aż urządzenie się nagrzeje, ale zajmuje to maksymalnie kilka minut, po czym praca z poszczególnymi partiami materiału wymaga już tylko kilku ruchów. Warto pamiętać, że zbindowany w ten sposób dokument powinien „ostygnąć”, wytracić temperaturę. W tym czasie jednak bez przeszkód można bindować kolejne materiały.

Gdzie kupić bindownicę termiczną?

Bindownica termiczna jest uznawana za urządzenie przeznaczone dla profesjonalistów. Z tego powodu nie w każdym sklepie z artykułami biurowymi będzie można takie urządzenie kupić. Jeśli zależy Ci na zaawansowanym technologicznie urządzeniu, sprawdź polecanych w sieci producentów tego typu sprzętu i spróbuj zamówić bindownicę termiczną bezpośrednio tam lub u dystrybutora. Najpopularniejsze na rynku są urządzenia, które radzą sobie za jednym razem z plikiem 300 kartek (np. Peach PB200-70). Ale można znaleźć również bindownice termiczne, które są w stanie oprawić dokument nawet do 600 stron. W przypadku sporej części użytkowników bindownic takie rozwiązanie jest bardzo cenne, warto więc go poszukać.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link